Arabic English Turkish
Cuma, 26 Şubat 2021
Gaziantep'te Tutuklu Suriyeliler için Protesto

Gaziantep'te Tutuklu Suriyeliler için Protesto Öne Çıkarılmış

Gaziantep'te, Esed rejimi tarafından tutuklanan ve haber alınamayan Suriyelilerin durumu protesto edildi.

Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin kurduğu dernek ve kuruluşlarca, Bülbülzade Vakfının ev sahipliğinde düzenlenen programda, Suriye'de rejim tarafından tutuklananların maruz kaldığı işkencelerin yer aldığı video, fotoğraf ve ses kayıtları paylaşıldı.

Programda çocuklar tarafından, mahkumların yaşadığı zorlukları anlatan tiyatro oyunu sahnelendi.

Programın organizatörlerinden Minberşam Derneği Başkanı Ali Bekir yaptığı açıklamada, 2011 yılından bu yana 118 bin kişinin rejim tarafından tutuklandığını ve tutuklulukları sırasında 14 bini aşkın insanın yaşamını yitirdiğini söyledi.

Suriye'de yüz binlerce insanın kayıp, binlerce insanın tutuklu olduğunu ve akıbetlerinin bilinmediğini ifade eden Bekir, "Herhangi bir dernek, herhangi bir uluslararası kuruluş bu kişilere ulaşamıyor. Bu insanlar sağlar mı, ölüler mi? Bilemiyoruz. Biz sesimizi tüm dünyaya duyurmak istiyoruz. Adalet istiyoruz. Biz tutuklu bulunan insanların bir an önce ailelerine kavuşmalarını istiyoruz." diye konuştu.

Bekir, kayıp insanların bir an önce ailelerine kavuşmaları için uluslararası toplumu harekete geçmeye davet ederek, "Esed rejiminin bir an önce uluslararası mahkemelerde yargılanmasını istiyoruz. Bu kayıp insanların bir an önce ailelerine, çocuklarına kavuşmalarını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Anadolu Kültür Merkezlerinden Haftalık Seminer Kuşağı

  Anadolu Kültür Merkezleri İşrak Gazetesi yazarlarının katılımıyla Azez, Cerablus, Afrin ve El-Bab kentlerindeki merkezlerinde haftalık seminerler düzenlemeye başladı.

  Bülbülzade Vakfı, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) iş birliği ile Suriye’de inşa edilen Anadolu Kültür Merkezleri, İşrak Gazetesi yazarlarının katılımıyla Azez, Cerablus, Afrin ve El-Bab kentlerindeki merkezlerinde haftalık seminerler düzenlemeye başladı.

  Seminer kuşağının ilki 24 Şubat Çarşamba günü İşrak Gazetesi yazarı Yasir El Hüseyni’nin katılımıyla Azez Kültür Merkezinde yapıldı. Kalabalık bir dinleyici kitlesine hitap eden Yasir El Hüseyni sunumunda; Osmanlı devletinin son dönemleri, İngiltere'nin bölgedeki oyunları, Suriye ve Türkiye halkları başta olmak üzere bölge insanının geçmişten gelen kardeşliği, ortak kaderi üzerinde durdu.

  Her Hafta Perşembe günü yapılması planlanan seminer kuşakları Azez, Cerablus, El-Bab, Afrin kentlerindeki Anadolu Kültür Merkezlerinde yapılacak.

 • Cerablus İyilik Kütüphaneleri Dağıtım Töreni Video Görüntüleri

  İyilik Derneği, Millî Eğitim Bakanlığı ve AFAD tarafından başlatılan "İyilik Kütüphaneleri" projesinin Cerablus dağıtım töreninin video görüntülerini aşağıdan izleyebilirsiniz.

 • Cerablus Anadolu Kültür Merkezi Ziyaret Edildi

  İyilik Derneği, Millî Eğitim Bakanlığı ve AFAD tarafından Suriye'deki okullara yönelik olarak başlatılan "İyilik Kütüphaneleri" projesinin Cerablus Dağıtım Töreninin ardından Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ve beraberindeki heyet Cerablus Anadolu Kültür Merkezi’ni ziyaret etti.

  22 Şubat Pazartesi günü gerçekleştirilen ziyarete Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu, Karkamış Kaymakamı Mehmet Emin Bağlı, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Gaziantep Fırat Kalkanı Cumhuriyet Savcısı Mustafa Büyükçelebi, Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gazi Kılıçparlar, Gaziantep AFAD İl Müdür Bekir Şen, İyilik Derneği Genel Sekreteri Kamuran Serkan Gürsel ve STK temsilcileri katıldı.

  Ziyarette atölyeleri ve sınıfları gezen heyet üyeleri, öğretmenler ve öğrencilerle görüşerek eğitim faaliyetleriyle ilgili bilgi aldılar. Ziyaret anısına öğrenciler tarafından hazırlanan pasta Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu ve Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir tarafından kesilerek misafirlere ikram edildi. Yine öğrenciler tarafından hazırlanan el işlemeli Türk Bayrağı ziyaret anısına Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu’na hediye edildi.

  Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir de ziyaret dolayısıyla öğrencilere çeşitli hediyeler takdim etti. Ziyaret Cerablus Anadolu Kültür Merkezi önünde çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

  Bülbülzade Vakfı, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) iş birliği ile Suriye’nin Azez ve Afrin şehirlerinde faaliyetlerine devam eden Anadolu Kültür Merkezleri’nde; 7’den 77’ye her tüm yaş gruplarına yönelik olarak; dil kursları, hat ve müzik kursları, meslek edindirme kursları, medya kursları, yazarlık ve okuma atölyeleri, aile eğitimleri, psikoloji seminerleri, gazete ve radyo çalışmaları yapılıyor. Anadolu Kültür Merkezi’nin El-Bab ve Cerablus şubelerinin resmi açılışlarının önümüzdeki ay yapılması planlanıyor.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Arabic English Turkish

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow