Yeni Medya Çağında Dönüşen Toplumsal Hareketler

Yeni Medya Çağında Dönüşen Toplumsal Hareketler Öne Çıkarılmış

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM)’ın Aralık ayı atölye çalışması olan “Yeni Medya Çağında Sosyal Medya Dönüşümü” seminerlerinin üçüncü oturumu “Yeni Medya Çağında Dönüşen Toplumsal Hareketler” üst başlığı ile yapıldı.

Atölye Danışmanı Enes Günaslan moderatörlüğünde yapılan oturum 15 Aralık Cumartesi günü BEKAM Toplantı salonunda gerçekleştirildi.  Seminerde “Yeni Medya Çağında Dönüşen Toplumsal Hareketler” ele alındı. Dört hafta devam edecek seminerlerin sonunda bir değerlendirme oturumu yapılacak.

“Yeni Medya Çağında Sosyal Medya Dönüşümü” atölye çalışmasının dördüncü oturumu 22 Aralık Cumartesi günü “Yeni Medya Çağında Sosyal Medya Dönüşümü” başlığı altında BEKAM Konferans Salonunda yapılacak.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Dünyada, Türkiye’de, İslam’da Kadın

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM)’ın Şubat ayı atölye çalışması olan “Dünyayı Değiştiren Kadınlar, Kadının Değiştirdiği Dünyalar” seminerlerinin ilk oturumu “Dünyada, Türkiye’de, İslam’da Kadın” üst başlığı ile yapıldı.

  Atölye Danışmanı Tayyibe Gerçek moderatörlüğünde yapılan oturum 16 Şubat Cumartesi günü BEKAM Toplantı salonunda gerçekleştirildi.  Seminerde “Dünyada, Türkiye’de, İslam’da Kadın” konusu katılımcılarla beraber derinlemesine irdelendi. Dört hafta devam edecek seminerlerin sonunda bir değerlendirme oturumu yapılacak.

  “Dünyayı Değiştiren Kadınlar, Kadının Değiştirdiği Dünyalar” atölye çalışmasının ikinci oturumu 23 Şubat Cumartesi günü “Göç ve Kadın” başlığı altında Doç. Dr. Emel Topçu’nun sunumuyla gerçekleştirilecek.

 • Dünyayı Değiştiren Kadınlar, Kadının Değiştirdiği Dünyalar

  Kadınlar insandır, biz insanoğlu.

  Neşet Ertaş

  Postmodernizmle birlikte tartışmaya açılan yeni kavramların hayatımıza etkileri cinsiyet ayrımı yapmadan tüm insanları etkilemektedir. Hızla gelişen teknoloji, insanın rollerini değiştirmekte ve kimlik oluşumuna etki etmektedir. Bu çağ; bu yüzyılı anlamayı, karşılaşılacak fırsatları önceden kestirip değerlendirebilmeyi, tehditlere baş edebilmek için kadının ve erkeğin yeni toplumsal rollerini gözden geçirerek hayatı yakalayacak bir sistem geliştirmeyi gerektirir. Bu sistemde; kadını saf dışında bırakmadan, evrenseli kaçırmadan, dünyada olup biteni yok saymamamız ve bizi yüzyılın gerisinde bırakacak, günümüzde bir anlam ifade etmeyen tartışmalardan kaçınmamız gerekir.

  Dünya hızla değişiyor. Bir tarafta trans çocuklar için ABD’de kamp yapılıp, tasarım bebekler için biyoteknoloji geliştirilirken; diğer yanda kadın, hayatın ve çağın çok dışında, haklarından ve gücünden habersiz olarak hayatının sonlanmasını bekliyor.

  Kadınların toplumdaki önemi hiç şüphesiz yadsınamaz. Nesil taşıyıcılığından ziyade inşa edici olması, yaşanılabilecek her yerde izi olması, toparlayıcı olması, merhamet denilince önce annelerin akla gelmesi ve Kuran’da isimlerine ait bir surenin bulunması öneminin tekrar tekrar vurgulandığı varlıklar olduğunu gösterir. Yeni dünyada yok edilmeye çalışılan değerler, anneler tarafından ayakta tutulup, yine anneler tarafından yetiştirilen yeni nesillerle sürdürülebilirliği sağlanabilecektir.

  Sistem ya da toplumsal yapı, haklarını kendisi vermiş gibi davransa da kadınlar; Allah tarafından özel nitelikler ve haklar verilmiş insanlardır. Yeryüzünde insanlığın ve merhametin hâkim olması için kadın saf dışı bırakılamaz. Kadına adaletsizlik edilerek adalet sağlanamaz. İnsanlığın yeryüzünde karşılığı ile hayat bulması için kadının varlığı, emeği, inşa edici rolü görmezden gelinemez. Kadının da erkeğin de izzeti ve onuru ayaklar altına alınamaz. Nitekim amacımız cinsiyetler üzerinden değil şahsiyetler üzerinden bir gelecek inşa edebilmektir.

  Günümüzde kadınları doğru değerlendiren, cinsiyetçi dilden ve bakıştan uzak, akıl ve vicdan muhakemeli, yeni bir toplumsal bakışa ihtiyacımız vardır.

  BEKAM’da 4 hafta boyunca gerçekleştirilecek olan atölye çalışmasında insan odaklı ve adalet merkezli bir bakış açısıyla; cinsiyetçi yaklaşımdan kaçınarak, insanlara kendini anlayabilecek ve anlatabilecek bir zemin, ortak payda geliştirebilecekleri bir alan, kadının maruz kaldığı sorunlara yönelik çözüm önerileri, bir potansiyel olarak dünyayı değiştirme gücüne sahip olan kadın örneklerinden bahsedilecektir. Bilimde, siyasette, sanatta, sporda ve edebiyatta, yön verici olmuş etkin kadınların yer aldığı dünyada, kamusal alana kayıtlı olmayanlar, hiçbir karşılık beklemeden emek verenler, göç eden ve güçlü kalan toplumun değişmesinde büyük rol oynayan kadınları konuşmak, geleceğin mimarları olacak gençlerimize modeller oluşturacaktır.

  İlk oturumda, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen ile “Dünya’da Türkiye’de İslam’da Kadın” başlığı altında, tarihsel seyir bağlamında kadının toplumsal konumunu irdelerken, tarihteki büyük sorunlara çözümler bulmuş, ayrımcılıklara karşı devrimler gerçekleştirmiş kadınlar konuşulacaktır.

  İkinci oturumda, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Topçu moderatörlüğünde “Göç ve Kadın” başlığı altında, toplumların kırılma noktalarında ilk ve en çok istismar edilen grup olan kadınlar ve çocuklar, onların karşılaştıkları problemler ve çözümleri konuşulacaktır. Bu bağlamda, yalnızca Suriye savaşıyla ülkemize göç etmek zorunda olanlar değil; göçemeyip savaşın ortasında yaşamak zorunda kalan kadınların durumu da ele alınacaktır.

  Üçüncü oturumda, Gaziantep Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜKAMER) Müdürü Dr. Sibel Bayıl Oğuzkan ile Gaziantep Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve GÜKAMER Üyesi Günbala Güven’in katılımıyla “Kadının 21. yy dünyasındaki yerinin; modernleşme, globalleşme, teknoloji ve sanal dünyanın kıskacında kimliğinin metalaştırılması ele alınacak,  siyasette öne çıkarılan kadınlar üzerinden yürütülen politikalardan da bahsedilecektir.

  Dördüncü oturumda, toplumsal cinsiyet bağlamını ve inşa eden, ilham veren, dünyayı iyi yönde değiştiren kadınların nasıl olabileceğini, bu konuda çalışmaları olan Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hidayet Şefkatli Tuksal hanımefendiyle tartışılacaktır.

  Atölye çalışmaları 16 Şubat – 9 Mart 2019 tarihleri arasında Cumartesi günleri saat 11.00'de Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi'nde gerçekleştirilecektir. Başvurular www.bekam.org.tr adresinden alınacak olunup, atölye çalışmalarına iştirak eden katılımcılara program sonunda katılım belgesi takdim edilecektir.

  Başvuru Adresi                    : www.bekam.org.tr

  Son Başvuru Tarihi              : 14 Şubat 2019

  Katılımcıların İlan Tarihi       : 15 Şubat 2019

  Program Tarihi                   : 16 Şubat - 9 Mart 2019 (4 Hafta)

  İrtibat Telefonu                  : + 90 538 419 10 54

   

  BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

  ÇAĞRI METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

  PROGRAM AFİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ

 • Yeni Medya Çağında Sosyal Medya Dönüşümü

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından düzenlenen ve Karar Gazetesi Yazarı Salih Cenap Baydar'ın katılımıyla gerçekleştirilen “Yeni Medya Çağında Sosyal Medya Dönüşümü” semineri yapıldı.

  BEKAM tarafından Aralık ayı içinde başlatılan ve dört hafta devam eden atölye çalışmasının son oturumu olan seminer 22 Aralık Cumartesi günü BEKAM Konferans Salonunda yapıldı. Seminere; BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

  Sunumuna medya kavramının tanımını yaparak başlayan Baydar, şunları söyledi; “Medya kelime anlamı ile taşıyıcı demek, ortam demek. Bu anlamda radyo dalgaları, televizyon dalgaları, interneti bize ulaştıran dalgalar da bir medya. İnternet üzerine bir katman daha koyarsanız sosyal medya da bir taşıma ortamı. Fakat taşıma ortamları bize ne taşıyor? Ben konuşuyorum sesim size ulaşıyor. Bunu ne taşıyor? Hava taşıyor. Sosyal medyada taşıyıcı internet ve elektrik sinyalleridir.

  Beş göz denen dünyada beş tane ülke var. Bunlar Avustralya, İngiltere, Kanada, Amerika ve Yeni Zelanda. Dünya haritasına bakarsanız bütün dünyayı kuşatacak şekilde konumlandırılmış. Bunlar hepsi İngilizce konuşan ülkeler. Bunlar aralarında bir centilmenlik anlaşması yapmışlar. Birbirine casusluk faaliyeti yapmayacaklar. Başka ülkeler hakkında topladıkları bilgileri bilgileri de paylaşacaklar. Herkesi gözetliyorlar. Ta birinci dünya savaşından beri bu devam ediyor. Kriptoloji, başkalarının şifreli mesajlarını kırma. Bunu ikinci dünya savaşından sonra üniversiteye dönüştürüyorlar. Hatta Almanların yenilmesi ikinci dünya savaşında İngilizlerin Almanların kriptolarını kırmasıyla mümkün oluyor. Bu beş göz ne yapıyor? Beş gözün ne yaptığını Edward Joseph Snowden söyledi. Edward Snowden NSA’nun çalışanıydı. NSA Amerika’da bir organizasyon. Ne yapıyor NSA? Gözetleme yapıyor. Edward Snowden NSA’da çalışmaya başlıyor ve prizma diye bir program olduğunu öğreniyor. Bu ne biliyor musunuz? Öğreniyor ki Amerika bütün dünyayı gözetliyor. Sadece dünyayı gözetlemiyor. Amerika’yı da gözetliyor. Bu öyle bir hal almış ki her şeyi kaydediyorlar. Sadece internet değil, email, whatsapp aklınıza gelen her şeyi kaydediyorlar. Devasa yapılar kurmuşlar. Başka ülkeleri anladık da bizim insanlarımızı niye dinliyorsunuz diyor? Daha sonra bu bilgileri basına sızdırıyor. Şuanda Rusya’da yaşıyor. Oraya kaçtı ve hayatına orada devam ediyor.

  Buradan Michel Pieczynski’ye geçmek istiyorum. Facebook üzerinde bir uygulama geliştiriyor. Şöyle anketlerle karşılaşıyorsunuz bu anketi doldur ne tür insan olduğunuzu söyleyelim diye. İnsanları sınıflandırmak için beş etmen modeli diye bir şey var. Bunlar; açıklık, sorumluluk, dışa dönüklük, uyumluluk, nevrotiklik diye sınıflandırıyorlar. Bu beş alanda puanlar vererek insanları sınıflandırıyorlar. Pieczynski bunu bildiği için facebook üzerinden binlerce insandan bu veriyi topluyor. Derisinin renginden, cinsel tercihine, hangiye partiye oy verdiğine kadar beğeni sayılarından bunlara ulaşabiliyor.

  Trump’ın Amerika’da başkan seçilmesini facebook sağladı. Facebook üzerindeki verileri analiz edip Trump’a sundular. Facebook üzerindeki verilerden Amerikan vatandaşlarını nasıl çözeceklerinin verilerini buldular” dedi.

  Sunumun ardından seminer soru cevap kısmı ile devam etti. Yeni Medya Çağında Sosyal Medya Dönüşümü semineri soru cevap kısmının ardından sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.