Yetim Anneleri için İyilik Çağrısı Konferansı

Yetim Anneleri için İyilik Çağrısı Konferansı Öne Çıkarılmış

Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu, Ramazan Kayan hocanın konuşmacı olarak katıldığı “İyilik Çağrısı” üst başlıklı bir seminer düzenledi.

“Yetim gülerse dünya güler” sloganıyla faaliyetlerini yürüten Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonun 28 Aralık Cuma günü Davut Özgül Konferans Salonunda düzenlediği programa yetim aileleri büyük ilgi gösterdi.

Konuşmasına Hz. Hacer’in ve Hz. İsmail’in hayatını anlatarak başlayan Ramazan Kayan şunları söyledi; “Hacer annemiz Hz. İbrahim tarafından çöle bırakılınca yanlarındaki yiyecek ve su tükeniyor. Kalkıyor iki tepe arasında bir yürüyüş başlatıyor. Umuda yürüyüş. Belki bir canlı görebilirim, belki sesimi bir yerlere ulaştırırım diye iki tepe arasında yürüyüş yapıyor. İki tepe arasında 350 – 400 metre var. Safa ile Merve teperlinden bahsediyorum. 7. Defa yürüyüşünü yaptığında bir su sesi işitiyor. Bir de bakıyor ki İsmail’i bıraktığı yerde İsmail’in topuklarının altından su fışkırıyor. Yıllar sonra Hz. Muhammed (sav) gelecek o suyun başında duracak ve ‘Allah Hacer annemize rahmet eylesin o gün suyun önünü tutmasaydı kıyamete kadar nehir olarak akacaktı’ diyecektir. Zemzem demek umut demektir. Yalnız da olsanız umudunuzu kaybetmeyeceksiniz, mücadeleden kopmayacaksınız, yürüyüşünüze devam edeceksiniz. 4 bin yıl önce bir kadın oraya bırakılmış çocuğu ile yılmamış Allah zemzemle onu ödüllendirmiş. Peki, sadece Hz. Hacar’e zemzem mi nasip etti Allah? Hayır. Allah Hacer annemizin ayaklarının değdiği o tepeyle ilgili ayet gönderdi. Bir annenin, bir kadının ayaklarının değdiği o tepeyle ilgili Allah ayet gönderiyor. Peki, o iki tepenin özelliği ney? Bir kadının ayağı oraya değdi. Allah bir kadına nasıl değer biçiyor, nasıl kıymet biçiyor. Kıyamete kadar hacıların hacı, umrelerin umre olması için ayakları Hacer’in ayak bastığı yere değmesi gerekiyor. Hep düşündüm Allah bir kadına niye bu kadar değer veriyor? Bir kadının ismini niye bu kadar yaşatıyor? Bunu ne zaman anladım biliyor musunuz? Ne zaman ki Afrika’yı gördüm, ne zaman ki Arakan’ı gördüm o zaman Hacer’i anladım. Afrika’yı görünceye kadar, Arakan’ı görünceye kadar hacda say yapmayı anlayamadım, Hacer’i, İsmail’i anlayamadım. Suriyeli anneleri gördükten sonra 4 bin yıl önceki Hacer’i anladım ve zihnimde bir yere oturttum” dedi.

Sunumun ardından Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu tarafından yürütülen Çare Sizsiniz projesine katılıp mesleki eğitim alan yetim annelerine sertifikaları verildi. Program sertifika töreninin ardından ona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Kardeş Aileler Yetimler için Toplandı

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu düzenlediği etkinlikte komisyon üyeleri, gönüllüler ve kardeş aileler bir araya geldi.

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu 19 Ocak Cumartesi günü BEKAM Konferans Salonunda düzenlediği etkinlikte komisyon üyeleri, gönüllüler ve kardeş aileler bir araya geldi. Etkinlikte “Gönüllülük ve Kardeş Aile Olmak” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet, Ramazan ayı içersinde yetim ailelerle iftar programlarına katılan ailelerle kardeş aile projesi kapsamında bu uygulamayı yıl içerisinde de sürdürmek istediklerini belirtti. Yetim ailelerin kardeş aile projesine çok ihtiyaç duyduğunu belirten Sohbet, bu şekilde yetim ailelerin sıkıntılarını dinleyip onların dertlerine ortak olmak istediklerini belirtti.

  Sunumun ardından Yetim Komisyonu üyesi Serpil Aksu’nun organizasyonu ile kardeş ailelerle karşılıklı istişareler gerçekleştirdi.

   

 • Yetim Anneleri Yemen’e Duyarsız Kalmadı

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu üyesi yetim anneleri Yemen’deki insani drama sessiz kalmayarak Yemen için topladıkları yardımları komisyon yetkililerine teslim etti.

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu üyesi yetim anneleri Yemen’deki insani drama sessiz kalmayarak Yemen için topladıkları yardımları komisyon yetkililerine teslim etti. 18 Ocak Cuma günü Yetim Koordinasyon Merkezinde gerçekleştirilen törende toplanan yardımlar Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet ve komisyon üyesi Emine Aksu’ya teslim edildi. Yardımlar Yemen’deki ihtiyaç sahiplerine gönderilmek üzere İyilikder yetkililerine teslim edilecek.

 • Yetim Annelerin Sinema Sevinci

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu, 85 yetim annesi ile beraber sinema etkinliği düzenledi.

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu 85 yetim annesinin katılımı ile 22 Aralık Cumartesi günü sinema etkinliği düzenledi. Yetim Komisyonu üyeleri ile beraber Şampiyon filmini izleyen annelerin mutluluğu görülmeye değerdi.

  Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet; “Bugün 85 yetim anne ile beraber sinemaya gittik. Yetim annelerimizi bir nebze de olsa gündelik streslerinden uzaklaşıp rahatlamak için böyle bir etkinlik düzenledik. Sinema etkinliğinden çok memnun kalan birçok yetim annemiz hayatlarında ilk kez vakıf vesilesi ile sinemaya geldiklerini söylediler” dedi.

  Hatice Sohbet, Yetim Komisyonu olarak yetim ailelere yönelik etkinliklerin artarak devam edeceğini sözlerine ekledi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.