Yetim Anneleri için İyilik Çağrısı Konferansı

Yetim Anneleri için İyilik Çağrısı Konferansı Öne Çıkarılmış

Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu, Ramazan Kayan hocanın konuşmacı olarak katıldığı “İyilik Çağrısı” üst başlıklı bir seminer düzenledi.

“Yetim gülerse dünya güler” sloganıyla faaliyetlerini yürüten Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonun 28 Aralık Cuma günü Davut Özgül Konferans Salonunda düzenlediği programa yetim aileleri büyük ilgi gösterdi.

Konuşmasına Hz. Hacer’in ve Hz. İsmail’in hayatını anlatarak başlayan Ramazan Kayan şunları söyledi; “Hacer annemiz Hz. İbrahim tarafından çöle bırakılınca yanlarındaki yiyecek ve su tükeniyor. Kalkıyor iki tepe arasında bir yürüyüş başlatıyor. Umuda yürüyüş. Belki bir canlı görebilirim, belki sesimi bir yerlere ulaştırırım diye iki tepe arasında yürüyüş yapıyor. İki tepe arasında 350 – 400 metre var. Safa ile Merve teperlinden bahsediyorum. 7. Defa yürüyüşünü yaptığında bir su sesi işitiyor. Bir de bakıyor ki İsmail’i bıraktığı yerde İsmail’in topuklarının altından su fışkırıyor. Yıllar sonra Hz. Muhammed (sav) gelecek o suyun başında duracak ve ‘Allah Hacer annemize rahmet eylesin o gün suyun önünü tutmasaydı kıyamete kadar nehir olarak akacaktı’ diyecektir. Zemzem demek umut demektir. Yalnız da olsanız umudunuzu kaybetmeyeceksiniz, mücadeleden kopmayacaksınız, yürüyüşünüze devam edeceksiniz. 4 bin yıl önce bir kadın oraya bırakılmış çocuğu ile yılmamış Allah zemzemle onu ödüllendirmiş. Peki, sadece Hz. Hacar’e zemzem mi nasip etti Allah? Hayır. Allah Hacer annemizin ayaklarının değdiği o tepeyle ilgili ayet gönderdi. Bir annenin, bir kadının ayaklarının değdiği o tepeyle ilgili Allah ayet gönderiyor. Peki, o iki tepenin özelliği ney? Bir kadının ayağı oraya değdi. Allah bir kadına nasıl değer biçiyor, nasıl kıymet biçiyor. Kıyamete kadar hacıların hacı, umrelerin umre olması için ayakları Hacer’in ayak bastığı yere değmesi gerekiyor. Hep düşündüm Allah bir kadına niye bu kadar değer veriyor? Bir kadının ismini niye bu kadar yaşatıyor? Bunu ne zaman anladım biliyor musunuz? Ne zaman ki Afrika’yı gördüm, ne zaman ki Arakan’ı gördüm o zaman Hacer’i anladım. Afrika’yı görünceye kadar, Arakan’ı görünceye kadar hacda say yapmayı anlayamadım, Hacer’i, İsmail’i anlayamadım. Suriyeli anneleri gördükten sonra 4 bin yıl önceki Hacer’i anladım ve zihnimde bir yere oturttum” dedi.

Sunumun ardından Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu tarafından yürütülen Çare Sizsiniz projesine katılıp mesleki eğitim alan yetim annelerine sertifikaları verildi. Program sertifika töreninin ardından ona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Yetim Anneleri Küçük Ağacın Eğitimi’ni Tahlil Etti

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu “Okudukça Kitap, Okudukça İnsan” isimli proje kapsamında 50 yetim annesinin katılımıyla Forrest Carter’in “Küçük Ağacın Eğitimi” kitabını tahlil etti.

  13 Nisan Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan kitap tahlili öncesinde kitapları okuyan anneler daha sonra kitaptan sınava tabi tutuldular. Dereceye giren annelere Yetim Komisyonu üyeleri tarafından hediye takdimi yapıldı. Hediye takdimlerinden sonra Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu üyesi Mukaddes Canyurt’un moderatörlüğünde kitabın tahlili yapıldı. Kitap tahliline katılan yetim annelerinin heyecanı ve mutlulukları görülmeye değerdi. Yetim anneleri; “Okuyarak çocuklarımıza örnek olduk ve birçok kazanımlar elde ettik. En güzeli buydu bizim için” şeklinde duygularını ifade ettiler.

  Program, toplu hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

 • Yetim Aile Ziyaretlerinde 3 Aile Ziyaret Edildi

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu’nun haftalık düzenlediği yetim aile ziyaretlerinde bu hafta 3 yetim aile evlerinde ziyaret edildi.

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu gönüllüleri tarafından 23 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilen ziyaretlerde ilimiz Özgürlük Mahallesi, Hürriyet Mahallesi ve Gazikent Mahallelerinde ikamet eden 3 yetim aile evlerinde ziyaret ederek maddi-manevi destekte bulunuldu.

  Ziyaretlerde yetimler ve aileleriyle hasbihal eden Yetim Komisyonu gönüllüleri, yetimlere kıyafet ve oyuncak hediye etti. Ziyarette ailelere de gıda, kahvaltılık ve temizlik ürünleri hediye edildi.

 • Sosyal Medya Fenomenlerinin Çocuklarımız Üzerindeki Etkisi

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu yetim annelerine yönelik “Sosyal Medya Fenomenlerinin Çocuklarımız Üzerindeki Etkisi” konulu seminer düzenledi.

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu yetim annelerine yönelik 22 Mart Cuma günü Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümünden Dr. Murat Dağıtmaç’ın konuşmacı olarak katıldığı “Sosyal Medya Fenomenlerinin Çocuklarımız Üzerindeki Etkisi” konulu seminer düzenledi. BEKAM Konferans Salonunda düzenlenen seminere Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet, komisyon üyeleri, gönüllüler ve 130 yetim annesi katıldı.

  Seminerde sosyal medya fenomenlerinin çocuklar üzerindeki etkisi ve bu etkiyi dağıtmak için yapılması gerekenler konuşuldu.  Sunumun ardından soru cevap bölümüne geçildi. Soru cevap bölümünün ardından program sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız