Pazartesi, 19 Ağustos 2019
Yetim Anneleri için İyilik Çağrısı Konferansı

Yetim Anneleri için İyilik Çağrısı Konferansı Öne Çıkarılmış

Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu, Ramazan Kayan hocanın konuşmacı olarak katıldığı “İyilik Çağrısı” üst başlıklı bir seminer düzenledi.

“Yetim gülerse dünya güler” sloganıyla faaliyetlerini yürüten Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonun 28 Aralık Cuma günü Davut Özgül Konferans Salonunda düzenlediği programa yetim aileleri büyük ilgi gösterdi.

Konuşmasına Hz. Hacer’in ve Hz. İsmail’in hayatını anlatarak başlayan Ramazan Kayan şunları söyledi; “Hacer annemiz Hz. İbrahim tarafından çöle bırakılınca yanlarındaki yiyecek ve su tükeniyor. Kalkıyor iki tepe arasında bir yürüyüş başlatıyor. Umuda yürüyüş. Belki bir canlı görebilirim, belki sesimi bir yerlere ulaştırırım diye iki tepe arasında yürüyüş yapıyor. İki tepe arasında 350 – 400 metre var. Safa ile Merve teperlinden bahsediyorum. 7. Defa yürüyüşünü yaptığında bir su sesi işitiyor. Bir de bakıyor ki İsmail’i bıraktığı yerde İsmail’in topuklarının altından su fışkırıyor. Yıllar sonra Hz. Muhammed (sav) gelecek o suyun başında duracak ve ‘Allah Hacer annemize rahmet eylesin o gün suyun önünü tutmasaydı kıyamete kadar nehir olarak akacaktı’ diyecektir. Zemzem demek umut demektir. Yalnız da olsanız umudunuzu kaybetmeyeceksiniz, mücadeleden kopmayacaksınız, yürüyüşünüze devam edeceksiniz. 4 bin yıl önce bir kadın oraya bırakılmış çocuğu ile yılmamış Allah zemzemle onu ödüllendirmiş. Peki, sadece Hz. Hacar’e zemzem mi nasip etti Allah? Hayır. Allah Hacer annemizin ayaklarının değdiği o tepeyle ilgili ayet gönderdi. Bir annenin, bir kadının ayaklarının değdiği o tepeyle ilgili Allah ayet gönderiyor. Peki, o iki tepenin özelliği ney? Bir kadının ayağı oraya değdi. Allah bir kadına nasıl değer biçiyor, nasıl kıymet biçiyor. Kıyamete kadar hacıların hacı, umrelerin umre olması için ayakları Hacer’in ayak bastığı yere değmesi gerekiyor. Hep düşündüm Allah bir kadına niye bu kadar değer veriyor? Bir kadının ismini niye bu kadar yaşatıyor? Bunu ne zaman anladım biliyor musunuz? Ne zaman ki Afrika’yı gördüm, ne zaman ki Arakan’ı gördüm o zaman Hacer’i anladım. Afrika’yı görünceye kadar, Arakan’ı görünceye kadar hacda say yapmayı anlayamadım, Hacer’i, İsmail’i anlayamadım. Suriyeli anneleri gördükten sonra 4 bin yıl önceki Hacer’i anladım ve zihnimde bir yere oturttum” dedi.

Sunumun ardından Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu tarafından yürütülen Çare Sizsiniz projesine katılıp mesleki eğitim alan yetim annelerine sertifikaları verildi. Program sertifika töreninin ardından ona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Kutsal Emanetleri İftar Soframızda Ağırladık

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu bu ramazan üçüncüsünü düzenlediği yetim ailelere dönük iftar programı 27 Mayıs Pazartesi günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda yapıldı.

  Şehitkâmil, Şahinbey ve Büyükşehir için ayrı ayrı düzenlenen iftar programına Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet, komisyon üyeleri ve 300 yetim aile katıldı.

  Yetim çocuklar tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan iftar programında yemek duası da yine yetimler tarafından yapıldı. Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet iftar dolayısıyla yaptığı selamlama konuşmasında; “Bülbülzade Vakfı Ramazan iftarımız da sizleri görmek bizi çok mutlu ediyor. Bugün burada yavrularına hem annelik hem de babalık yapan sizleri ağırlamaktan onur duyuyoruz. Hepimiz Bülbülzade Vakfı çatısı altında kocaman bir aileyiz. Dünyada da ahrette de güzellik olsun diye sizlerle birlikte yürümeye çalışıyoruz. Burada buluştuğumuz gibi Rabbim hepimizi ahrette cennetinde buluştursun” dedi.

  Yetim annelerinden Suna Kaya duygularını paylaştığı konuşmasında beş yıldır yetim komisyonu çalışmalarına katıldığını belirterek; “Artık vakıf bizim ailemiz oldu. Sürekli eğitimlere devam ediyoruz. Eğitimlerin bana ne kattığını sorarsanız kendime özgüven, çocuklarımı anlama ve bilgimin arttığını görüyorum” dedi.

  Bir diğer bir yetim annesi Fatma Çelik de; “Empati kurmayı, kendime güveni ve pozitif olmayı burada görendim. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

  Konuşmaların ardından yetim çocuklar tarafından şiirler okundu, şarkılar söylendi, oyunlar oynandı. İftar programı balon dağıtımının ardından sona erdi.

 • İftar Soframıza Yetimler Konuk Oldu

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu 23 Mayıs Perşembe günü yetim ailelere yönelik iftar programı düzenledi.

  Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda düzenlenen iftar programına Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet, komisyon üyeleri ve 300 yetim aile katıldı.

  Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet iftar dolayısıyla yaptığı konuşmada; “Bugün burada yavrularına hem analık hem de babalık yapan siz anneleri ağırlamaktan onur duyuyoruz. Çocuklarımızın canını korumak, beslenme ve barınma ihtiyaçlarını gidermek nasıl görevimizse psikolojik gelişimlerini sağlamak, sevgi dolu bir ortam hazırlamak, dini bilgiler, güzel bir ahlaki eğitim vermek de bizim sorumluluklarımız arasındadır. Biz de vakıf olarak, yetim komisyonu olarak, sizleri desteklemek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi.

  Yetim komisyonu üyesi Meryem Yılmaz ve bir yetim annesi de kürsüye gelerek duygu ve düşüncelerini hazirun ile paylaştı. Konuşmaların ardından yetim çocuklar tarafından dua yapıldı.

  İftar programı balon dağıtımı sonrası yapılan eğlence ve oyunların ardından sona erdi.

 • Yetim Komisyonu İftarı Yapıldı

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu 21 Mayıs Salı günü yetim ailelere yönelik iftar programı düzenledi.

  Katar Hayır Kurumu sponsorluğunda Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda yapılan iftar programına Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Katar Hayır Kurumu Temsilcisi Mehmet Kozan, Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet, komisyon üyeleri ve 250 yetim aile katıldı.

  Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir iftar dolayısıyla yaptığı konuşmada; “iftar saatinde soframıza gelerek bizi onurlandırdınız. İnşallah bu vakfın bahçesinde bir araya geldiğimiz gibi Rabbim bizleri cennetin bahçesinde de bir araya getirir. Sizden talebimiz dualarınızda bize de yer vermeniz, bizleri de dualarınıza eklemeniz. Sizler duası reddolunmayan insanlarınız. Bu vesile ile Yetim Komisyonumuza emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

  İftarın ardından yetim komisyonu üyeleri ve yetim aileler hasbihal etme imkânı bulundular.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız