Türkiye Gençlik STK’ları Profili Raporu Açıklandı

Türkiye Gençlik STK’ları Profili Raporu Açıklandı Öne Çıkarılmış

Türkiye Gençlik Sivil Toplum Kuruluşları Profili sonuç raporu Ankara'da açıklandı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla sonuç raporunun açıklandığı programa Anadolu Öğrenci Birliği adına Genel Başkanı Mesut Çaça ve Ortaöğretim Birimi Sekreteri Cumali Kaplan katıldı.

Hazırlanan rapor 2017’de Türkiye bölgeleri baz alınarak yapılan bölge çalışmaları ve değerlendirme sonuçlarının birleştirilmesi ile oluşturuldu.

Raporda kısaca şu başlıklar yer aldı;

-Türkiye gençlik profili

-Dünyada gençliğe yönelik yaklaşımlar

-Türkiye STK istatistikleri

-Örgütlenme modelleri

-Kaynak geliştirme

-Proje kullanımı

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Toplumsal Sorunların Çözümünde Âlim ve Aydınların Rolü

  3. Âlimler Çalıştayı 13-14 Nisan tarihlerinde “Toplumsal Sorunların Çözümünde Âlim ve Aydınların Rolü” başlığı altında Muş Alparslan Üniversite’sinde gerçekleştirilecek.

  Bu sene üçüncüsü düzenlenecek olan çalıştayda sosyal, etnik ve dini/mezhebi gibi konularda sorunlara çözüm aranacak. Bu amaçla ilahiyat, diyanet ve medrese birikimleri bir araya getirilerek ortak akıl oluşturulacak.

  Çalıştayın Amacı

  Genelde İslâm âleminde, özelde ülkemizde görülen sosyal, etnik ve dinî/mezhebi ihtilaf ve sorunlar ve bu sorunları çözme kapasitemiz tespit edilerek, bunlara çözüm aramak amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda ülkemizin dinî ve ilmî birikimini temsil eden ilahiyat, diyanet ve medrese birikimi bir araya getirilerek ortak akıl oluşturmak arzulanmaktadır. Bu çalıştay ve benzeri çalışmalarla, dinî/ilmî çevreler kendilerine ayna tutarak bir özeleştiri yapma imkânı bulacaklardır.

  Bu amaçla gerçekleştirilmesi düşünülen çalıştayda, biri açılış diğerleri müstakil oturumlardan olmak üzere sekiz tebliğ sunulacak, katılımcılar tarafından bunların müzakeresi yapılacaktır. Ayrıca katılımcılar, mutlaka konuşulması gerektiğini düşündükleri farklı konulara da dikkat çekme imkânı bulacaklardır.  Birincisini 2016, ikincisini 2017 yılında düzenlediğimiz çalıştayın üçüncüsünü 13/14/ Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

  Tertip komitesi:

  Prof. Dr. Ahmet Fethi Polat

  Prof. Dr. Abdulcelil Bilgin

  Doç. Dr. Mahmut Çınar

  Doç. Dr. Mahsum Aytepe

  Alettin Bozkurt (Muş İl Müftüsü)

  Abdulhakim Yalçın ( Anadolu Platformu)

  Haci Abuzer Nas (Anadolu Platformu)

  Çalıştay Danışma Kurulu

  Prof. Dr. Hayrettin Karaman

  Prof. Dr. Ahmet Fethi Polat, Muş Üniversitesi Rektörü

  Prof. Dr. Ali Gür, Gaziantep Üniversitesi Rektörü

  Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü

  Prof. Dr. Şehmus Demir, Gaziantep Üniversitesi

  Prof. Dr. Şerafettin Gölcük, Emekli Öğretim Üyesi

  Prof. Dr. Bünyamin Erul, Ankara üniversitesi

  Prof. Dr. Cağfer Karadaş, Dib Din İşleri Yüksek Kurulu

  Prof. Dr. Halil Çiçek, Ankara YBÜ,

  Doç. Dr. Hamdi Gündoğar, Adıyaman üniversitesi

  Doç. Dr. Mahmut Çınar, Gaziantep üniversitesi

  Yard. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe, Harran üniversitesi

  Yard. Doç. Dr. Mühyettin İğde, Gaziantep üniversitesi

  Tayyip Elçi MEDAV Başkanı

  Ramazan Kayan, Anadolu Platformu İstişare Kurulu Üyesi

  Turgay Aldemir, Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı

  Abdülhakim Yalçın, Anadolu Platformu

 • Öğrenci Yurtlarımızdan Kardeş Köy Okuluna Ziyaret

  Bülbülzade Öğrenci Yurtları Genel Müdürü Sıddık Akdoğan, Erkek Yurdu Müdür Yardımcısı Oktay Altun, Kız Yurdu Müdiresi Sümeyra Kaçmazer ile kız ve erkek öğrenciler kardeş köy okulu olarak belirledikleri Şehitkâmil Yenişarkaya İlkokulu’nu ziyaret ederek öğrencilere çeşitli hediyeler sundular.

  Bünyesinde anaokulu da bulunan Yenişarkaya İlkokulu’nda 35 öğrenci eğitim görüyor. Öğrencilere okul çantası, kırtasiye ve hikâye kitaplarından oluşan eğitim paketi,  Bülbülzade Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından takdim edildi.

  Hem yurt öğrencileri hem de Yenişarkaya İlkokulu öğrencileri bir arada olmaktan ve hediyeleşmekten son derece memnun ayrıldılar.

  Bülbülzade Yurtları Genel Müdürü Sıddık Akdoğan, toplumsal dayanışma ve farkındalık oluşturmak amacıyla kendilerine kardeş köy okulu olarak seçtikleri Yenişarkaya İlkokulu öğrencileriyle birlikte olmaktan mutlu olduklarını söyledi.

  Öğrencileri sevindirebildikleri için kendilerinin de sevindiğini belirten Akdoğan, “kendi istekleri doğrultusunda iki hafta sonra da öğrencilerimizi hayvanat bahçesine götüreceğiz. Yurtlarımızdaki ağabeyleri, ablaları da yine kendilerine refakat edecekler. Hayvanat bahçesinden sonra yurtta ağırlayacağız” dedi.

 • Suriyeli ve Türkiyeli Şairler Şiir Şöleninde Buluştu

  Bülbülzade Vakfı ve Kızılay işbirliği ile gerçekleştirilen “Şiir ve Uyum” şiir şöleni Türkiye’den ve Suriye’den şairlerin katılımıyla Gaziantep’te yapıldı.

  Bülbülzade Vakfı, Kızılay Toplum Merkezi, Minberşam Derneği, İşrak Gazetesi ve Fecr Radyo işbirliği ile gerçekleştirilen “Şiir ve Uyum” şiir şöleni 6 Nisan Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan şölene şairler, yazarlar, STK temsilcileri ve çok sayıda edebiyat aşığı katıldı.

  4 Suriye’den 4 de Türkiye’den şairin şiir okuduğu şölende Arapça ve Türkçe halk türküleri de seslendirildi. Programda Kızılay toplum merkezinden öğrenciler de yazdıkları şiirleri okuyarak programa renk kattılar. Salondakilerin büyük bir ilgi ile takip ettiği şölen sonunda katılımcılara plaket takdimi yapıldı.

  Şiir şöleni hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız