Dünyayı Değiştiren Kadınlar, Kadının Değiştirdiği Dünyalar

Dünyayı Değiştiren Kadınlar, Kadının Değiştirdiği Dünyalar Öne Çıkarılmış

Kadınlar insandır, biz insanoğlu.

Neşet Ertaş

Postmodernizmle birlikte tartışmaya açılan yeni kavramların hayatımıza etkileri cinsiyet ayrımı yapmadan tüm insanları etkilemektedir. Hızla gelişen teknoloji, insanın rollerini değiştirmekte ve kimlik oluşumuna etki etmektedir. Bu çağ; bu yüzyılı anlamayı, karşılaşılacak fırsatları önceden kestirip değerlendirebilmeyi, tehditlere baş edebilmek için kadının ve erkeğin yeni toplumsal rollerini gözden geçirerek hayatı yakalayacak bir sistem geliştirmeyi gerektirir. Bu sistemde; kadını saf dışında bırakmadan, evrenseli kaçırmadan, dünyada olup biteni yok saymamamız ve bizi yüzyılın gerisinde bırakacak, günümüzde bir anlam ifade etmeyen tartışmalardan kaçınmamız gerekir.

Dünya hızla değişiyor. Bir tarafta trans çocuklar için ABD’de kamp yapılıp, tasarım bebekler için biyoteknoloji geliştirilirken; diğer yanda kadın, hayatın ve çağın çok dışında, haklarından ve gücünden habersiz olarak hayatının sonlanmasını bekliyor.

Kadınların toplumdaki önemi hiç şüphesiz yadsınamaz. Nesil taşıyıcılığından ziyade inşa edici olması, yaşanılabilecek her yerde izi olması, toparlayıcı olması, merhamet denilince önce annelerin akla gelmesi ve Kuran’da isimlerine ait bir surenin bulunması öneminin tekrar tekrar vurgulandığı varlıklar olduğunu gösterir. Yeni dünyada yok edilmeye çalışılan değerler, anneler tarafından ayakta tutulup, yine anneler tarafından yetiştirilen yeni nesillerle sürdürülebilirliği sağlanabilecektir.

Sistem ya da toplumsal yapı, haklarını kendisi vermiş gibi davransa da kadınlar; Allah tarafından özel nitelikler ve haklar verilmiş insanlardır. Yeryüzünde insanlığın ve merhametin hâkim olması için kadın saf dışı bırakılamaz. Kadına adaletsizlik edilerek adalet sağlanamaz. İnsanlığın yeryüzünde karşılığı ile hayat bulması için kadının varlığı, emeği, inşa edici rolü görmezden gelinemez. Kadının da erkeğin de izzeti ve onuru ayaklar altına alınamaz. Nitekim amacımız cinsiyetler üzerinden değil şahsiyetler üzerinden bir gelecek inşa edebilmektir.

Günümüzde kadınları doğru değerlendiren, cinsiyetçi dilden ve bakıştan uzak, akıl ve vicdan muhakemeli, yeni bir toplumsal bakışa ihtiyacımız vardır.

BEKAM’da 4 hafta boyunca gerçekleştirilecek olan atölye çalışmasında insan odaklı ve adalet merkezli bir bakış açısıyla; cinsiyetçi yaklaşımdan kaçınarak, insanlara kendini anlayabilecek ve anlatabilecek bir zemin, ortak payda geliştirebilecekleri bir alan, kadının maruz kaldığı sorunlara yönelik çözüm önerileri, bir potansiyel olarak dünyayı değiştirme gücüne sahip olan kadın örneklerinden bahsedilecektir. Bilimde, siyasette, sanatta, sporda ve edebiyatta, yön verici olmuş etkin kadınların yer aldığı dünyada, kamusal alana kayıtlı olmayanlar, hiçbir karşılık beklemeden emek verenler, göç eden ve güçlü kalan toplumun değişmesinde büyük rol oynayan kadınları konuşmak, geleceğin mimarları olacak gençlerimize modeller oluşturacaktır.

İlk oturumda, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen ile “Dünya’da Türkiye’de İslam’da Kadın” başlığı altında, tarihsel seyir bağlamında kadının toplumsal konumunu irdelerken, tarihteki büyük sorunlara çözümler bulmuş, ayrımcılıklara karşı devrimler gerçekleştirmiş kadınlar konuşulacaktır.

İkinci oturumda, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Topçu moderatörlüğünde “Göç ve Kadın” başlığı altında, toplumların kırılma noktalarında ilk ve en çok istismar edilen grup olan kadınlar ve çocuklar, onların karşılaştıkları problemler ve çözümleri konuşulacaktır. Bu bağlamda, yalnızca Suriye savaşıyla ülkemize göç etmek zorunda olanlar değil; göçemeyip savaşın ortasında yaşamak zorunda kalan kadınların durumu da ele alınacaktır.

Üçüncü oturumda, Gaziantep Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜKAMER) Müdürü Dr. Sibel Bayıl Oğuzkan ile Gaziantep Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve GÜKAMER Üyesi Günbala Güven’in katılımıyla “Kadının 21. yy dünyasındaki yerinin; modernleşme, globalleşme, teknoloji ve sanal dünyanın kıskacında kimliğinin metalaştırılması ele alınacak,  siyasette öne çıkarılan kadınlar üzerinden yürütülen politikalardan da bahsedilecektir.

Dördüncü oturumda, toplumsal cinsiyet bağlamını ve inşa eden, ilham veren, dünyayı iyi yönde değiştiren kadınların nasıl olabileceğini, bu konuda çalışmaları olan Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hidayet Şefkatli Tuksal hanımefendiyle tartışılacaktır.

Atölye çalışmaları 16 Şubat – 9 Mart 2019 tarihleri arasında Cumartesi günleri saat 11.00'de Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi'nde gerçekleştirilecektir. Başvurular www.bekam.org.tr adresinden alınacak olunup, atölye çalışmalarına iştirak eden katılımcılara program sonunda katılım belgesi takdim edilecektir.

Başvuru Adresi                    : www.bekam.org.tr

Son Başvuru Tarihi              : 14 Şubat 2019

Katılımcıların İlan Tarihi       : 15 Şubat 2019

Program Tarihi                   : 16 Şubat - 9 Mart 2019 (4 Hafta)

İrtibat Telefonu                  : + 90 538 419 10 54

 

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

ÇAĞRI METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

PROGRAM AFİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • BEKAM Gençlik Atölyesi İlk Oturumu Yapıldı

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından düzenlenen “Gençlik Atölyesi” başlıklı atölye çalışmasının ilk oturumu, “Ben kimim? Hakkımda yapılan tanımlamalar nelerdir? Biz kendimizi nasıl tanımlıyoruz?” başlığı altında GAÜN Öğretim Üyesi Dr. Erhan Tunç’un sunumuyla yapıldı.

  Atölye Danışmanı Mehmet Ali Eminoğlu’nun moderatörlüğünde yapılan oturum 13 Mart Cumartesi günü BEKAM Toplantı salonunda gerçekleştirildi.  Seminerde , “Ben Kimim? Hakkımda yapılan tanımlamalar nelerdir? Biz kendimizi nasıl tanımlıyoruz?” sorularına Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erhan Tunç sunumu ve katılımcıların katkılarıyla cevap arandı. Nisan ayında başlayan gençlik atölyesi üç hafta devam edecek.

  “Gençlik Atölyesi” atölye çalışmasının ikinci oturumu 20 Nisan Cumartesi günü “Ne istiyorsunuz benden? Ailemizin, sosyal çevremizin beklentileri. Peki ya benim hedeflerim?” başlığı altında gerçekleştirilecek.

 • Gençlik Atölyesi

  BEKAM, “Gençlik Atölyesi” başlığı ile 13-27 Nisan 2019 tarihleri arasında 3 haftalık bir atölye çalışması düzenleyerek alanında uzman araştırmacıları ve konuya ilgi duyan katılımcıları bir araya getiriyor.

  Son Başvuru Tarihi                : 11 Nisan 2019

  Katılımcıların İlan Tarihi        : 12 Nisan 2019

  Atölye oturumları her Cumartesi 11.00’da BEKAM Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilecektir.

  BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

  ÇAĞRI METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

 • Suriye'de Enerji Kaynakları ve Hatları Üzerinde Mücadele

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından düzenlenen “Güvenli Bölge Bağlamında Türkiye’nin Enerji Politikaları” başlıklı atölye çalışmasının üçüncü oturumu, Mehmet Ali Eminoğlu’nun sunumuyla yapıldı.

  Atölye Danışmanı İbrahim Özhazar’ın moderatörlüğünde yapılan oturum 6 Nisan Cumartesi günü BEKAM Toplantı salonunda gerçekleştirildi.  Seminerde “Suriye'de Enerji Kaynakları ve Hatları Üzerinde Mücadele ve Türkiye'nin Güvenli Bölge Stratejisi” konusu BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu’nun sunumu ve dinleyicilerin katkılarıyla irdelendi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız