Salı, 11 Mayıs 2021
Gaziantep Bölge Öğretmen Çalıştayı Başladı

Gaziantep Bölge Öğretmen Çalıştayı Başladı Öne Çıkarılmış

Anadolu Platformu Öğretmen Komisyonu Gaziantep Bölge Öğretmen Çalıştayı 27 Nisan Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda başladı.

“Sivil Toplum ve Eğitimin Sivilleşmesinde Öğretmen” başlığı altında Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde yapılan çalıştaya Gaziantep Bölgesinden; Adıyaman, Kilis, Kahramanmaraş, Kâhta ve Nizip'ten öğretmenler veliler ve öğrenciler katılıyor.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ yaptı. Aydağ konuşmasında; “üstat Nurettin Topçu diyor ki, ‘tahammülsüzlüğün ve şikâyetin başladığı yerde maarif davası biter.’ Biz tam da bu maarif davasına adayız. Bu maarif davasının bir neferi olmak için buradayız. Her şeye tahammül gösteren bir öğretmen çocuğun geleceğini şekillendirir. Öğretmene olabilme davasını eğer gerçekleştirebilirsek birçok problemi çözebileceğimize inanıyoruz. Bunu gönüllü hareketlerle olgunlaştıracağımıza da canı gönülden inanıyoruz. Biz herkesin yarış bittiği dediği o saat, saat 5’ten sonra da vakıflarımıza, derneklerimize, ders gruplarımıza, sohbet halkalarımıza giderek o inancımızı sürdüren, yorulmayan neferleriz. Vakıfta, dernekte verilen eğitimin evde anne baba tarafından takip edilmiyorsa hiçbir anlam ifade etmiyor. Anne baba tarafından üzerine titrenerek bir çocuk öğretmenin elinin altına gittiğinde eğer o çocuğun zihni ifsat ediliyorsa yine bizim yaptığımız faaliyet hiçbir anlam ifade etmiyor. Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu adına bu çalışmanın milletimize ülkemize hayırlar getirmesi ve ışık tutmasını diliyorum” dedi.

Bülbülzade Vakfı Genel Sekreteri Âdem Er’de; “Bugün böyle güzel bir günde güzel bir çalıştay icra edeceğiz. Bizler Bülbülzade Vakfı yönetimi olarak sizlere ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz. Hem bundan önceki programları hem de bu programı yazılı hale getiriyoruz. Bu yazılı metinler bizden sonraki nesiller için de motto olacak. Öğretmen olarak öğrencinin durumunu ıskalamadan çıkarımlarda bulunursak inanıyorum ki isabetli kararlara imza atacağız” dedi.

Açılış ve selamlama konuşmalarının çalıştayın açılış semineri olan “Sivil Toplum ve Eğitimin Sivilleşmesinde Öğretmen” sunumunu Bursa Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ulukütük gerçekleştirdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • "Tahta Kalem" Fanzininin Üçüncü Sayısı Çıktı

  Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Genç Öğretmen Birimi tarafından hazırlanan “Tahta Kalem” fanzininin üçüncü sayısı yayımlandı. “Bazı Kalemler Ufku Göstermek İçindir” sloganıyla ayda bir çıkarılan fanzinin bu sayısında Allan Bloom’un “Eğitim karanlıktan aydınlığa olan harekettir” sözü manşete taşınmış.

  Bir edebiyat çalışması olarak çıkarılan fanzinde; öğretmen günlükleri, denemeleri, hatıraları, öğretmen-öğrenci iletişiminin mizahi boyutu yer alıyor.

  “Tahta Kalem” fanzinine siz de katkıda bulunmak isterseniz, eğitime ve öğretmene dair tüm eserlerinizi This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinden yayın kuruluna ulaştırabilirsiniz.

  Fanzini PDF formatında okumak/indirmek için tıklayın

 • Genç Öğretmen Birimi Makale Okumaları Devam Ediyor

  Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Genç Öğretmen Birimi tarafından düzenlenen çevrimiçi makale okumaları devam ediyor.

  Bu hafta beşincisi gerçekleştirilen oturumlarda Ortadoğu, din psikolojisi, İslam tarihi gibi alanlarda okumalar yapılıyor. Zoom platformu üzerinden çevrimiçi olarak yapılan oturuma genç öğretmen birimi ekibi katılıyor. Bu ayki oturumda “Haset” konusu işlendi. Haset konusunu Sema Demir Öztürk sundu. Diğer katılımcılarında interaktif olarak katkı sağladığı oturum müzakerelerin ardından sona erdi.

 • Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne Ziyaret

  Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ ve genç öğretmen birimi ekibi Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Kılınç’a nezaket ziyaretinde bulundu.

  Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ, genç öğretmen biriminden Fazilet Taş, Ayşenur Kaya ve İsmail Gülen’den oluşan heyet, 25 Mart Perşembe günü Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Kılınç’ı ziyaret etti. Ziyarette öğretmen çalışmalarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunulurken genç öğretmen birimimiz tarafından çıkarılan Tahta Kalem Fanzini içinde “eğitim” konusu ile alakalı bir röportaj gerçekleştirildi.

  Erdal Kılınç görüşmede şu ifadelere yer verdi: “Çocuklara ve öğretmenlerimize fırsat vermek bu alanda kendilerini geliştirmek için önemli bir adım. Biz de size destek oluruz. Her branştan öğretmenimizin ortak payda olan edebiyat ve kültürde buluşması eğitim camiası için bir avantajdır.”

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow