Gaziantep Bölge Öğretmen Çalıştayı Başladı

Gaziantep Bölge Öğretmen Çalıştayı Başladı Öne Çıkarılmış

Anadolu Platformu Öğretmen Komisyonu Gaziantep Bölge Öğretmen Çalıştayı 27 Nisan Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda başladı.

“Sivil Toplum ve Eğitimin Sivilleşmesinde Öğretmen” başlığı altında Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde yapılan çalıştaya Gaziantep Bölgesinden; Adıyaman, Kilis, Kahramanmaraş, Kâhta ve Nizip'ten öğretmenler veliler ve öğrenciler katılıyor.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ yaptı. Aydağ konuşmasında; “üstat Nurettin Topçu diyor ki, ‘tahammülsüzlüğün ve şikâyetin başladığı yerde maarif davası biter.’ Biz tam da bu maarif davasına adayız. Bu maarif davasının bir neferi olmak için buradayız. Her şeye tahammül gösteren bir öğretmen çocuğun geleceğini şekillendirir. Öğretmene olabilme davasını eğer gerçekleştirebilirsek birçok problemi çözebileceğimize inanıyoruz. Bunu gönüllü hareketlerle olgunlaştıracağımıza da canı gönülden inanıyoruz. Biz herkesin yarış bittiği dediği o saat, saat 5’ten sonra da vakıflarımıza, derneklerimize, ders gruplarımıza, sohbet halkalarımıza giderek o inancımızı sürdüren, yorulmayan neferleriz. Vakıfta, dernekte verilen eğitimin evde anne baba tarafından takip edilmiyorsa hiçbir anlam ifade etmiyor. Anne baba tarafından üzerine titrenerek bir çocuk öğretmenin elinin altına gittiğinde eğer o çocuğun zihni ifsat ediliyorsa yine bizim yaptığımız faaliyet hiçbir anlam ifade etmiyor. Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu adına bu çalışmanın milletimize ülkemize hayırlar getirmesi ve ışık tutmasını diliyorum” dedi.

Bülbülzade Vakfı Genel Sekreteri Âdem Er’de; “Bugün böyle güzel bir günde güzel bir çalıştay icra edeceğiz. Bizler Bülbülzade Vakfı yönetimi olarak sizlere ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz. Hem bundan önceki programları hem de bu programı yazılı hale getiriyoruz. Bu yazılı metinler bizden sonraki nesiller için de motto olacak. Öğretmen olarak öğrencinin durumunu ıskalamadan çıkarımlarda bulunursak inanıyorum ki isabetli kararlara imza atacağız” dedi.

Açılış ve selamlama konuşmalarının çalıştayın açılış semineri olan “Sivil Toplum ve Eğitimin Sivilleşmesinde Öğretmen” sunumunu Bursa Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ulukütük gerçekleştirdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Öğretmen Komisyonundan Tanışma ve Hasbihal Programı

  Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanında tanışma ve hasbihal programı düzenlendi.

  12 Ekim Cumartesi günü düzenlenen etkinliğe Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ, 35 erkek ve 25 kadın komisyon üyesi katıldı. Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanının gezilmesiyle başlayan programda daha sonra hasbihal gerçekleştirildi. Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ hasbihalde yaptığı konuşmada kurtuluş ormanının serencamından bahsetti, öğretmen komisyonunun çalışmaları hakkında haziruna bilgi verdi. Organizasyon yemek ve tatlı ikramının ardından sona erdi.

 • Öğretmen Komisyonu İftarı Yapıldı

  Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından düzenlenen, öğretmenler ve ailelerinin katıldığı iftar programı 29 Mayıs Perşembe günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda yapıldı.

  İftar programına; Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ, Kadın Öğretmen Komisyonu Başkanı Ayşegül Günaslan, şube müdürleri, eğitim yöneticileri, komisyon üyeleri ve 450 civarında davetli katıldı.

  Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan iftar programında daha sonra Bülbülzade Vakfı’nın tanıtım filmi izlendi. Ardından Bülbülzade Vakfı Kadın Öğretmen Komisyonu Başkanı Ayşegül Günaslan kürsüye gelerek kısa bir selamla konuşması yaptı. Günaslan konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Hepimiz gençlerin durumundan kaygılıyız. Her gün öğretmenler odasında gençlerin durumunu konuşuyoruz, şikayetleniyoruz, tartışıyoruz. Biz inanıyoruz ki şikâyet ettiğimiz durumu düzeltecek olan da yine biz öğretmenleriz. Bu amaçla düzenlediğimiz bir dizi etkinliğin sonuna geldik ve her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz iftar sofrasında hep birlikteyiz. Hepinizin ayaklarına sağlık hoş geldiniz” dedi.

  Tahammülsüzlük ve şikâyet bizim işimiz değildir

  Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ konuşmasında şu hususlara değindi; “Ramazan aynının son günlerinde hep birlikte bir sofrada buluşmak bizler için büyük bir mutluluk kaynağı. Biliyorsunuz biz Hz. Peygamber’in vahiyle buluşmasını, oruçlar tutarak, iftarlarda bir araya gelerek, sahurlara kalkarak kutlamaktayız. Açıkçası vahyi konuştuğumuz bir dönemdir ramazan. Ramazan yeniden vahyi idrak etmenin, yeniden vahiyle buluşmanın zamanıdır. Bizler Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu olarak tahammülsüzlüğün ve şikâyetin olduğu yerde maarif davasının olmayacağına inanan bir kitleyiz. Tahammülsüzlük ve şikâyet bizim işimiz değildir. Biz yegâne çalışma alanımız olan insana ne kadar dokunabiliriz, insanı ne kadar Resullullah’ın yoluna yönlendirebiliriz onun hesabını yapmaktayız. Vahiyle buluştuğumuz ramazan ayı fetihlerin de ayıdır. Mekke’nin fethi bir ramazan gününde nasip oldu. Hz. Peygamber sahabe-i kiramla beraber Mekke’ye doğru yol alırken şöyle diyor; ‘artık oruçlarınızı açabilirsiniz. Yarın Mekke’ye giriyoruz. Şuanda sizin oruçlarınızı açmanız Mekke’nin fethi açısından çok önemlidir’ deyip önce kendisi oruçlarını açıyor. Bizler de yeni gönüller fethetmek için adımlarımızı sıklaştırdık. Bütün öğretmenlerle birlikte yemeklerimizi hazırladık yetimlerin evlerine misafir olduk. Yardımlarımızla fakir fukaranın gönlüne dokunmaya çalıştık. Nesli ıslah ederken yeryüzünü imar etmenin de kaygısını içimizde taşıyarak Kurtuluş Ormanımıza yeni fidanlar diktik. Kurtuluş Ormanımız insanın içinde huzur bulduğu bir mekâna dönüştü. Bizler arzın imarı neslin ıslahı için yola çıkan Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu olarak yaklaşan kadir gecenizi tebrik ediyoruz, onun ardından gelecek olan ramazan bayramınızı tebrik ediyoruz. Allah’tan sevdiklerinizle beraber nice kadir gecelerine, nice ramazan bayramlarına, nice kurban bayramlarına çıkmanızı temenni ediyoruz” dedi.

  Selamlama konuşmalarının ardından iftar programı Celal Er tarafından yapılan dua ile sona erdi.

 • Öğretmen Çalıştayı Sona Erdi

  Açılış seminerinin ardından Gaziantep Bölge Öğretmen Çalıştayı’na grup çalışmaları ile devam edildi. Grup çalışmalarında beş gruba ayrılan katılımcılar;

  - Ulus Devlet-Sivil Müfredat Ayrımı (Moderatör: İbrahim Özmantar)

  Ulus devletin serencamı

  Zorunlu eğitim, zorunlu müfredat

  Değişen şartlar, değişmeyen müfredat

  - Sivil Toplum ve Din Eğitimi (Moderatör: M. Hıdır Akaslan)

  Din eğitiminde din dili

  Din eğitiminde kuşak çatışması

  Din eğitimi ve terbiye mekânları olarak sivil toplum

  - Eğitim Vizyon Belgesi ve Sivil Toplum (Moderatör: Hüseyin Polat)

  2023 eğitim vizyon belgesinin temelleri

  Davranış ve yetenek eğitimi bize ne kazandırır

  STEM ve sivil toplum kuruluşlarında karşılığı

  - Yaygın Eğitimde Mekân (ev, cami, vakıf, dernek), (Moderatör: Ali Simsar)

  Yaygın eğitimde ev-aile

  Yaygın eğitimde cami

  Yaygın eğitimde vakıflar ve dernekler

  - Sivil Toplumun Eğitim Perspektifi ve Öğretmenler (Moderatör: İlhan Altun)

  Eğitimin lokomotifi olarak öğretmen

  Gönüllülük ve öğretmen

  Üniversiteler sivil eğitimin neresinde?

  Konu başlıklarının müzakere edilmesinin ardından grup çalışması sunumlarına geçildi. Beş grubun moderatörü grup kararlarını kürsüye gelerek haziruna okudu.

  Ardından Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ tüm katılımcılara ve emeği geçenlere teşekkür ettiği kapanış konuşması gerçekleştirdi.

  Gaziantep Bölgesi Öğretmen Çalıştayı toplu aile fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız