Öğretmen Çalıştayı Sona Erdi

Öğretmen Çalıştayı Sona Erdi Öne Çıkarılmış

Açılış seminerinin ardından Gaziantep Bölge Öğretmen Çalıştayı’na grup çalışmaları ile devam edildi. Grup çalışmalarında beş gruba ayrılan katılımcılar;

- Ulus Devlet-Sivil Müfredat Ayrımı (Moderatör: İbrahim Özmantar)

Ulus devletin serencamı

Zorunlu eğitim, zorunlu müfredat

Değişen şartlar, değişmeyen müfredat

- Sivil Toplum ve Din Eğitimi (Moderatör: M. Hıdır Akaslan)

Din eğitiminde din dili

Din eğitiminde kuşak çatışması

Din eğitimi ve terbiye mekânları olarak sivil toplum

- Eğitim Vizyon Belgesi ve Sivil Toplum (Moderatör: Hüseyin Polat)

2023 eğitim vizyon belgesinin temelleri

Davranış ve yetenek eğitimi bize ne kazandırır

STEM ve sivil toplum kuruluşlarında karşılığı

- Yaygın Eğitimde Mekân (ev, cami, vakıf, dernek), (Moderatör: Ali Simsar)

Yaygın eğitimde ev-aile

Yaygın eğitimde cami

Yaygın eğitimde vakıflar ve dernekler

- Sivil Toplumun Eğitim Perspektifi ve Öğretmenler (Moderatör: İlhan Altun)

Eğitimin lokomotifi olarak öğretmen

Gönüllülük ve öğretmen

Üniversiteler sivil eğitimin neresinde?

Konu başlıklarının müzakere edilmesinin ardından grup çalışması sunumlarına geçildi. Beş grubun moderatörü grup kararlarını kürsüye gelerek haziruna okudu.

Ardından Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ tüm katılımcılara ve emeği geçenlere teşekkür ettiği kapanış konuşması gerçekleştirdi.

Gaziantep Bölgesi Öğretmen Çalıştayı toplu aile fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Sivil Toplum ve Eğitimin Sivilleşmesinde Öğretmen

  Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından çalıştayın açılış semineri olan “Sivil Toplum ve Eğitimin Sivilleşmesinde Öğretmen” sunumunu Bursa Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ulukütük tarafından gerçekleştirdi.

  Ulukütük, sunumunda şu ifadelere yer verdi; “başlığımız Sivil Toplum ve Eğitimin Sivilleşmesinde Öğretmen. Burada sivil toplum kavramı var, eğitim kavramı var ve öğretmen kavramı var. Üç kavramımız var. Bu üç kavramla ilgili zihinsel bir netliğimiz olmadığı takdirde tasavvurumuz u algılarda sahih olmadığından bu tasavvura dayalı cümleleriniz ve önermelerimiz de yanlış olacaktır. Sivil toplumdan ne anlıyoruz? Sivil toplum kavram olarak menşei olarak bizim kültürümüze yabancı, ithal bir kavram. Bu kavramın arka planında filolojik olarak Protestanlık, ekonomik olarak kapitalizm, siyasal-politik olarak da liberalizm var. Özünde çıkar merkezli insan tipi var. Sivil toplumu var eden olgu bu.

  Ancak bu sivil toplumu bizde bir karşılığı olmasa da bir cemaat ve vakıf kültürümüz var. Burada cemaat ve vakıf kültürünün bir sivil toplum kültürü olmadığı, ikisi arasında derece farkı değil mahiyet farkı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Sivil toplum kendi çıkarları için bir araya gelen insanlar demektir. Vakıf ise kendisi dışındaki insanlara bir hayırda dokunmak, bir yardım etmek maksadıyla bir araya gelmiş insanlar topluluğudur. Onun için aralarında çok derin kavramsal ontolojik fark vardır. Sivilleşmeden bahsettiğimde burada sivil toplumun medenileşme, batılılaşma, yani uygarlaşma anlamında kullanmadığımı belirtmek istiyorum. Sivilleşme kavramından her söz ettiğimde bir işi gönülle yapmak, Rıza-i Bari için yapmak, merkezine sadece ama sadece bunu koymak. Sivilleşme bu demek. Bu anlamda kavramları belki kökeni ile itibariyle bize yabancı olsa da bugün biz bu kavramları yeniden kendimize uygun bir biçimde kavramlaştırabiliriz.

  Sivil toplum dediğimiz olguyu bugün bizim kendi dünyamız için düşündüğümüzde bunu modern batı dünyasının son 400 yıllık macerası ulus devlet, sanayileşme ile karşımıza çıkardığı bir durumla mücadele etmektir. Peki, son 400 yılda ne oldu? Biz kendi kültürel damarlarımızdan, geleneksel damarlarımızdan, ontolojik ve inanç damarlarımızdan beslenerek son 400 yılda olan duruma nasıl dur diyebiliriz?

  İmparatorluklar yıkıldı yerine ulus devletler çıktı. Ulus devlet demek bir ulusun egemenliği altında, bir ulusun üstünlüğü iddiasına göre yaşamaktır. Önce ulusçuluk ortaya çıktı sonra uluslar icat edildi. Millet tarihi hakikattir ama ulus çağdaş bir icattır. O anlamda millet olmakla ulus olmayı tamamen birbirinden ayırdığımı bilmenizi isterim. Bir ulusun etrafında, bir ulusun üstünlüğünde bir araya geldiğimizde bütün bir ulusun birbirlerinin aynısı haline gelmeye çalışıyorsunuz. Bütün bir ulusu bir arada tutabilmeniz için elinizde en güçlü silah eğitimdir. Bütün ulus devletler ulus olmalarını, ulus olarak yaşamalarını eğitime borçludur. Çünkü eğitim bütün bir eğitim bütün bir ulusu senkronize eder. Herkes aynı anda okula gider aynı anda çıkar, herkes homojenize olur, aynı kıyafetleri giyer, aynı müfredatları takip ederler. Kuşların, ağaçların, böceklerin burada yeri yoktur. Tek bir şey vardır, standardizasyon” dedi.

  Sunumun ardından Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ tarafından Mehmet Ulukütük’e hediye takdimi yapıldı.

 • Gaziantep Bölge Öğretmen Çalıştayı Başladı

  Anadolu Platformu Öğretmen Komisyonu Gaziantep Bölge Öğretmen Çalıştayı 27 Nisan Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda başladı.

  “Sivil Toplum ve Eğitimin Sivilleşmesinde Öğretmen” başlığı altında Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde yapılan çalıştaya Gaziantep Bölgesinden; Adıyaman, Kilis, Kahramanmaraş, Kâhta ve Nizip'ten öğretmenler veliler ve öğrenciler katılıyor.

  Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ yaptı. Aydağ konuşmasında; “üstat Nurettin Topçu diyor ki, ‘tahammülsüzlüğün ve şikâyetin başladığı yerde maarif davası biter.’ Biz tam da bu maarif davasına adayız. Bu maarif davasının bir neferi olmak için buradayız. Her şeye tahammül gösteren bir öğretmen çocuğun geleceğini şekillendirir. Öğretmene olabilme davasını eğer gerçekleştirebilirsek birçok problemi çözebileceğimize inanıyoruz. Bunu gönüllü hareketlerle olgunlaştıracağımıza da canı gönülden inanıyoruz. Biz herkesin yarış bittiği dediği o saat, saat 5’ten sonra da vakıflarımıza, derneklerimize, ders gruplarımıza, sohbet halkalarımıza giderek o inancımızı sürdüren, yorulmayan neferleriz. Vakıfta, dernekte verilen eğitimin evde anne baba tarafından takip edilmiyorsa hiçbir anlam ifade etmiyor. Anne baba tarafından üzerine titrenerek bir çocuk öğretmenin elinin altına gittiğinde eğer o çocuğun zihni ifsat ediliyorsa yine bizim yaptığımız faaliyet hiçbir anlam ifade etmiyor. Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu adına bu çalışmanın milletimize ülkemize hayırlar getirmesi ve ışık tutmasını diliyorum” dedi.

  Bülbülzade Vakfı Genel Sekreteri Âdem Er’de; “Bugün böyle güzel bir günde güzel bir çalıştay icra edeceğiz. Bizler Bülbülzade Vakfı yönetimi olarak sizlere ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz. Hem bundan önceki programları hem de bu programı yazılı hale getiriyoruz. Bu yazılı metinler bizden sonraki nesiller için de motto olacak. Öğretmen olarak öğrencinin durumunu ıskalamadan çıkarımlarda bulunursak inanıyorum ki isabetli kararlara imza atacağız” dedi.

  Açılış ve selamlama konuşmalarının çalıştayın açılış semineri olan “Sivil Toplum ve Eğitimin Sivilleşmesinde Öğretmen” sunumunu Bursa Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ulukütük gerçekleştirdi.

 • Öğretmen Komisyonu II. Dönem Faaliyetlerini Konuştu

  Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu genişletilmiş istişare toplantısı 11 Şubat Pazartesi günü yapıldı.

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) Toplantı salonunda yapılan toplantıya Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ ve komisyon üyeleri katıldı. Toplantının başında komisyon başkanı Mesut Aydağ geçtiğimiz eğitim öğretim dönemi ve gündemle ilgili bir değerlendirmelerde bulundu. Aydağ’ın konuşmasının ardından 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemde yapılacak faaliyetler hakkında istişareler gerçekleştirildi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız