Kardeşlik Ormanına İlk Fidanlar Dikildi

Kardeşlik Ormanına İlk Fidanlar Dikildi Öne Çıkarılmış

Türkiye’den 5, Suriye’den de 5 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelmesiyle oluşturulan kardeşlik ormanı projesi kapsamında ilk fidanlar toprakla buluştu.

Aralarında Türkiye’den 5, Suriye’den de 5 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelmesiyle oluşturulan kardeşlik ormanı projesi kapsamında ilk fidanlar toprakla buluştu. 28 Nisan Pazar günü Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanında düzenlenen fidan dikme etkinliğine Belkıs Kadın ve Aile Derneği, Önder Dayanışma ve Kalkınma Derneği, Merveşehir Derneği, Fidander, Mozaik Kadın ve Aile Derneği, İyilikder Gaziantep Temsilciliği, Silat Derneği, Ufuk Eğitim Derneği, Şam Yetimler Derneği ve Minberşam Derneği’nin yöneticileri ve çocuklar katıldı.

Proje kapsamında Kardeşlik Ormanı adıyla bin fidan dikimi gerçekleştirilecek.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Yeryüzü Gençlik Derneği GAÜN’de İftar Düzenledi

  Yeryüzü Gençlik Derneği, Katar Hayır Kurumu ve Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile iftar programı düzenlendi.

  23 Mayıs Perşembe günü Gaziantep Üniversitesi kampüsünde gerçekleştirilen iftara çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. İlahiyat Fakültesi hocalarından İsmail Yılmaz ve Adil Öztekin'in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. Ramazanda kardeşliğin ve dayanışmanın önemine değinen Gür, Gaziantep Üniversitesi yeni meydanında iftar veriyor olmanın memnuniyetini ifade etti. Daha sonra Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik dua yaptı.

  Program Gaziantep Üniversitesi Konservatuar öğrencilerinin müzik dinletisiyle sona erdi.

 • Toplumsal Sorunların Çözümünde Âlim ve Aydınların Rolü

  3. Âlimler Çalıştayı 13-14 Nisan tarihlerinde “Toplumsal Sorunların Çözümünde Âlim ve Aydınların Rolü” başlığı altında Muş Alparslan Üniversite’sinde gerçekleştirilecek.

  Bu sene üçüncüsü düzenlenecek olan çalıştayda sosyal, etnik ve dini/mezhebi gibi konularda sorunlara çözüm aranacak. Bu amaçla ilahiyat, diyanet ve medrese birikimleri bir araya getirilerek ortak akıl oluşturulacak.

  Çalıştayın Amacı

  Genelde İslâm âleminde, özelde ülkemizde görülen sosyal, etnik ve dinî/mezhebi ihtilaf ve sorunlar ve bu sorunları çözme kapasitemiz tespit edilerek, bunlara çözüm aramak amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda ülkemizin dinî ve ilmî birikimini temsil eden ilahiyat, diyanet ve medrese birikimi bir araya getirilerek ortak akıl oluşturmak arzulanmaktadır. Bu çalıştay ve benzeri çalışmalarla, dinî/ilmî çevreler kendilerine ayna tutarak bir özeleştiri yapma imkânı bulacaklardır.

  Bu amaçla gerçekleştirilmesi düşünülen çalıştayda, biri açılış diğerleri müstakil oturumlardan olmak üzere sekiz tebliğ sunulacak, katılımcılar tarafından bunların müzakeresi yapılacaktır. Ayrıca katılımcılar, mutlaka konuşulması gerektiğini düşündükleri farklı konulara da dikkat çekme imkânı bulacaklardır.  Birincisini 2016, ikincisini 2017 yılında düzenlediğimiz çalıştayın üçüncüsünü 13/14/ Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

  Tertip komitesi:

  Prof. Dr. Ahmet Fethi Polat

  Prof. Dr. Abdulcelil Bilgin

  Doç. Dr. Mahmut Çınar

  Doç. Dr. Mahsum Aytepe

  Alettin Bozkurt (Muş İl Müftüsü)

  Abdulhakim Yalçın ( Anadolu Platformu)

  Haci Abuzer Nas (Anadolu Platformu)

  Çalıştay Danışma Kurulu

  Prof. Dr. Hayrettin Karaman

  Prof. Dr. Ahmet Fethi Polat, Muş Üniversitesi Rektörü

  Prof. Dr. Ali Gür, Gaziantep Üniversitesi Rektörü

  Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü

  Prof. Dr. Şehmus Demir, Gaziantep Üniversitesi

  Prof. Dr. Şerafettin Gölcük, Emekli Öğretim Üyesi

  Prof. Dr. Bünyamin Erul, Ankara üniversitesi

  Prof. Dr. Cağfer Karadaş, Dib Din İşleri Yüksek Kurulu

  Prof. Dr. Halil Çiçek, Ankara YBÜ,

  Doç. Dr. Hamdi Gündoğar, Adıyaman üniversitesi

  Doç. Dr. Mahmut Çınar, Gaziantep üniversitesi

  Yard. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe, Harran üniversitesi

  Yard. Doç. Dr. Mühyettin İğde, Gaziantep üniversitesi

  Tayyip Elçi MEDAV Başkanı

  Ramazan Kayan, Anadolu Platformu İstişare Kurulu Üyesi

  Turgay Aldemir, Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı

  Abdülhakim Yalçın, Anadolu Platformu

 • Öğrenci Yurtlarımızdan Kardeş Köy Okuluna Ziyaret

  Bülbülzade Öğrenci Yurtları Genel Müdürü Sıddık Akdoğan, Erkek Yurdu Müdür Yardımcısı Oktay Altun, Kız Yurdu Müdiresi Sümeyra Kaçmazer ile kız ve erkek öğrenciler kardeş köy okulu olarak belirledikleri Şehitkâmil Yenişarkaya İlkokulu’nu ziyaret ederek öğrencilere çeşitli hediyeler sundular.

  Bünyesinde anaokulu da bulunan Yenişarkaya İlkokulu’nda 35 öğrenci eğitim görüyor. Öğrencilere okul çantası, kırtasiye ve hikâye kitaplarından oluşan eğitim paketi,  Bülbülzade Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından takdim edildi.

  Hem yurt öğrencileri hem de Yenişarkaya İlkokulu öğrencileri bir arada olmaktan ve hediyeleşmekten son derece memnun ayrıldılar.

  Bülbülzade Yurtları Genel Müdürü Sıddık Akdoğan, toplumsal dayanışma ve farkındalık oluşturmak amacıyla kendilerine kardeş köy okulu olarak seçtikleri Yenişarkaya İlkokulu öğrencileriyle birlikte olmaktan mutlu olduklarını söyledi.

  Öğrencileri sevindirebildikleri için kendilerinin de sevindiğini belirten Akdoğan, “kendi istekleri doğrultusunda iki hafta sonra da öğrencilerimizi hayvanat bahçesine götüreceğiz. Yurtlarımızdaki ağabeyleri, ablaları da yine kendilerine refakat edecekler. Hayvanat bahçesinden sonra yurtta ağırlayacağız” dedi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız