Salı, 19 Ocak 2021

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Ortaöğretim Birimi tarafından 5-6-7.sınıflara yönelik olarak düzenlenen Düşünce Atölyesi etkinliklerle devam ediyor.

Video Konferans yöntemiyle çevirim içi olarak yapılan düşünce atölyesi, 12 Aralık 2020 Cumartesi günü başladı ve 06 Şubat Cumartesi günü sona erecek. Atölye ile ilgili bilgi veren eğitimcilerden Asude Kar düşüncelerini şöyle ifade etti; “Çocuklar atölyeye hevesli, aktif, özgüvenli, sorgulayıcı, iyi bir dinleyici ve mutlu olarak katılıyorlar. Bizlere ulaşan aileler çocuklarının Cumartesi gününü iple çektiklerini ve çocuklarındaki olumlu değişimin farkına vardıklarını ifade ediyorlar. Atölye esnasında çocukların akıl yürütme, kavram oluşturma, bağıntı kurma, varsayımsal düşünme, soyutlama, iletişim, becerilerinin daha çok geliştiğini gözlemliyoruz. Atölyedeki durumları baz alındığında; başkalarını derinden dinleme ve kendilerini ifade etmeleri her hafta daha da ileriye gitmektedir. Çocuklar eleştiriyi kişiselleştirmemeyi, fikirlerini cesurca ifade etmeyi öğrenmeye devam ediyorlar. Aynı zamanda hem atölye esnasında hem de ailelerin evdeki gözlemleri sonucunda çocuklarda sabır, kendine güven ve öz saygılarının geliştiği görülmektedir. Hatta ilk haftadan bu yana hiç söz almak istemeyen çocuklar bile zamanla aktif katılımcı olmaya başladılar” dedi.

Hafta sonları yapılan eğitimler 06 Şubat Cumartesi günü sona erecek.

Ülkemizde; Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak üç dilde yayımlanan İşrak Gazetesi’nin 120. sayısı çıktı. Pandemi sürecinde e-gazete olarak yayın hayatına devam eden gazetenin bu sayısında İşrak Gazetesinin 6. yılına girişi manşete taşınarak; “İşrak Altıncı Yılında” manşeti atılmış.

15 günde bir yayımlanan gazetenin sürmanşetinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Basın özgürlüğünden vazgeçemeyeceğimiz gibi istismar edilmesine de müsaade etmeyeceğiz” demeci yer alıyor.

Türkiye’den ve Suriye’den birçok gazeteci, yazar, şair, aydın, kanaat önderi ve akademisyenin yazılarıyla katkıda bulunduğu gazetenin bu sayısında; Subhi Dusuki “İşrak gazetesi ve altıncı yılı”, Ahmed Mazhar Saadu “Özgür Sözlerde”, İlham Hakkı  “Güneş seninle doğuyor”, Abdurrahim Halife “Amerika kendisi ile yüzleşiyor!”, İbrahim Karagül “Salgın sonrası fırtına var. Türkiye 2021’de dünyayı çok daha fazla şaşırtacak!”,  Yasin Aktay “ABD’de darbe ihtimali kimi ağlatır, kimi güldürür?”, Burhanettin Duran “Laiklik tanımımız çoktan dönüştü, farkında mısınız?” makaleleri öne çıkıyor.

Gazetede daha birçok yazar ve şairin; şiir, deneme, öykü ve makaleler ile Türkiye’den ve Suriye’den birçok aktivite ve haberlere yer veriliyor.

İşrak Gazetesi’nin 120. sayısını çevirim içi okumak için tıklayın

İyilik Derneği Gaziantep Temsilciliği, Uzat Elini Derneği işbirliği ile 41 aileye nakdi yardım, 86 aileye de gıda yardımı yapıldı.

15 Ocak Cuma günü İyilik Derneği Yardım Koordinasyon Merkezinde yapılan yardımda tamamı yetim aile olmak üzere 41 aileye nakdi, 86 aileye de gıda yardımı yapıldı. Yardımlarda temel ihtiyaç maddelerinden oluşan gıda paketleri ile nakdi yardım zarfları ihtiyaç sahiplerine imza karşılığı dağıtıldı.

Ekonomi ve iktisadi alanlarda çalışmalarıyla tanınmış Suriyeli akademisyen Prof. Dr. Ömer Hammud vakfımızı ziyaret etti.

18 Ocak Pazartesi günü gerçekleştirilen ziyarette vakıf başkanımız Turgay Aldemir ile görüşen Hammud ile ekonomik ve insani gelişim üzerine yapılabilecek çalışmalar üzerinde duruldu. Özellikle Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekât Bölgesinde halkın refah seviyesini arttıracak ekonomik ve iktisadi çalışmalara değinildi.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ve beraberindeki heyet İyilik Kütüphaneleri’nin dağıtım töreni için gittikleri Azez’de Gaziantep Üniversitesi Azez İslami İlimler Fakültesi ve Azez Anadolu Kültür Merkezi’ni ziyaret etti.

Törenin ardından; Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Gaziantep Üniversitesi Azez İslami İlimler Fakültesi Dekanı Mahmut Çınar,  Anadolu Platformu Teşkilat Başkanı Gazi Kılıçparlar, MEB Yetkilileri, Anadolu Platformu Üye Kuruluş Temsilcileri, İyilik Derneği yetkilerinden oluşan heyet ilk önce Gaziantep Üniversitesi Azez İslami İlimler Fakültesini ve ardından Azez Anadolu Kültür Merkezi’ni ziyaret etti. Ziyarette Azez Anadolu Öğrenci Birliği öğrencileri ile bir araya gelen heyet, öğrencilerle hasbihal etti. Ardından bir durum değerlendirmesi yapılarak Anadolu Kültür Merkezi’nin çalışmaları ele alındı.

Heyet ziyaretin sonunda Azez Anadolu Kültür Merkezi önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cuma, 15 Ocak 2021 12:35

Yeni Gençlik, Yeniden Davet

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Biriminin eğitimcilere yönelik hazırladığı Online Eğitim Akademisi’nin 2. dönemin ilk programında “Yeni Gençlik, Yeniden Davet” konusu Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Video konferans yöntemiyle yapılan ve moderatörlüğünü Mehmet Makas’ın gerçekleştirdiği programda Prof. Dr. Hayrettin Karaman konuşmasında şu hususları dile getirdi:

“Değerli olan insandır, insanlığın problemine yönelik, insanlığın hayrına yönelik derdi olan insandır.

Bu insanların bir kısmı genç, bir kısmı orta yaşlıdır. Sadece gençlerle ibaret değil, önemli olan insana ulaşmadır, genç önceliklidir. Genç kaç yaşı kapsıyor? Bu konuda tasnifler var: 18-60 yaş arası genç olarak tasnif ediliyor, son zamanlarda.

Bu sınıflandırma biraz abartılı diyelim 35-40 yaşa kadar genç görmemiz lazım. Resmi olarak 15-20 milyon gencimiz var. Biz tüm herkese ulaşmak istiyoruz. 15 yaşına kadar tutum ve davranışlar geliştiği için herkese ulaşmalıyız.

Size bir anekdot söyleyeyim: 1961-63 yılları arası yüksek İslam öğrencisiydim hem de İstanbul Kadıköy vaiziydim. Osman Ağa Camiindeydim, bir gün vaaz ettim. İndim, başımda sarığım cübbem var. Bir adam yanıma geldi, görüntü itibariyle modern.  Ellerinde siyah ince bir eldiven vardı. Başka tabakadan olduğu belli ama camiye gelmiş ve vaazımı dinlemiş. Sizinle bir problemi görüşmek istiyorum dedi. Buyurun dedim.  Benim, 20’nin üzerinde iki kızım var dedi. Bu kızlarım namaz kılmıyor ne yapmam lazım? Dedi. Ben de çok geç değil mi? Dedim. Hiç mi kılmadılar yoksa şimdi mi siz bunu dert edindiniz. Hayır, şimdiye kadar kılmadılar ama artık kılmalarını istiyorum dedi. Çok geç değil mi? Dedi.

Bilmiyorum herhâlde öyle dedi.  Bu çocuk bir şey gördüğü zaman anne babayı namaz kılıyor olarak görmeliydiler. Rol model anne babadır.”

Sunumun tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz:

İyilik Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı ve AFAD tarafından Suriye'deki okullara yönelik olarak başlatılan İyilik Kütüphaneleri’nin dağıtım töreni Azez İmam Hatip Lisesi'nde yapıldı.

Törene; Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Kilis Vali Yardımcısı Ömer Yılmaz, Gaziantep Üniversitesi Azez İslami İlimler Fakültesi Dekanı Mahmut Çınar, Kilis Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Kilis AFAD İl Müdürü Uğur Olgun, Anadolu Platformu Teşkilat Başkanı Gazi Kılıçparlar, İyilik Derneği Genel Sekreteri Kamuran Serkan Gürsel, Yerel Meclis Başkanları, okul yöneticileri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan törende Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. Aldemir, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “İnsanlığın büyük bir pandemi krizinden geçtiği bir dönemde, dünyanın birçok yerinde insanların hayatta kalma mücadelesi verdiği bir zamanda, dünyanın çok uluslu şirketlerinin dünyayı paylaştığı, iktidar hırsıyla yeryüzünü kana buladığı bir dönemde bombalarla yıkılan, insanların hayatları param parça edilen, evleri, işyerleri, tarlaları, bahçeleri, okulları adeta yok edilen bir coğrafyanın çocukları olarak bugün bir araya geldik. Burada bölgemizin, İslam coğrafyasının ve insanlığın kurtuluşu için bombalarla yıkılan bu toprakları kitaplarla, öğretmenlerle, okullarla yeniden inşa etmek için kolları sıvadık. Bu projeyi bize yıllardır hayalini kurduğumuz okullarımızdaki kitabın ne demek olduğunu öğreten öğretmenlerimizin rehberliğinde kazandık. Biliyoruz ki bize bir harf öğretenin, bizi cehaletten kurtaranın, bizim için bir ömür saygı duyulacak eli öpülecek, hizmet edilecek insanlardır. İslam coğrafyasının yaşadığı acıların tamamı cehalet kaynaklıdır. Bundan dolayı kütüphanelerimizde İslam dünyasının aydınlarının kitaplarını koymakla beraber, bugüne kadar değer ortaya koyabilmiş, doğu batı ayırmadan insanlığa hizmet eden her eseri geçlerimizle buluşturup dünya ile tanıştırmak için bir yol edindik. Bizler 805 okula en az yüzer kitaptan oluşan kütüphaneler kurmak istiyoruz. Biz şuna inanıyoruz; hepimizin kurtuluşu olmayan bir kurtuluş bizim kurtuluşumuz olamaz. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Kilis Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt ise; “Biz burada hayra vesile olanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kurumlarımızla, birimlerimizle bu sürece katkı sunmaya çalışıyoruz. Bütün dünya çok ciddi bir imtihandan geçiyor. Biz de bulunduğumuz coğrafya itibariyle bütün dünyanın dikkatini çektiği, İslam dünyasının ciddi anlamda vicdani azabının oluştuğu bir yerdeyiz. Bütün çalışmalar şunu gösteriyor; bu coğrafyayı ne kadar cahil bırakırsak o kadar daha kolay sömürebiliriz. Onları düşünmeden, muhakeme etmeden kendimize hizmet ettiririz düşüncesi var. Bugün güçlü bir sesle, 805 kütüphane ile bunun önüne geçmeye çalışıyoruz. Bu tür adımlarla bu coğrafyanın daha iyi bir yere gelmesi için gayret ediyoruz. Buna katkı sunan tüm kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.

Kilis AFAD İl Müdürü Uğur Olgun da; “AFAD olarak bölgemizdeki bu tür çalışmalara elimizden gelen desteği verdik ve vermeye devam edeceğiz. Buradaki bu kütüphane çalışmasının bölgemizin ufkunu açacağını ve diğer kuruluşlara da örnek olacağını düşünüyorum. Katkılarından dolayı tüm kurumlarımıza teşekkür ederim” dedi.

Gaziantep Üniversitesi Azez İslami İlimler Fakültesi Dekanı Mahmut Çınar ise; “Bugün çok güzel bir gün. Bugün bu ışığın biraz daha arttığını görüyoruz. Çünkü bilgiyi konuşuyoruz, kitapları konuşuyoruz, kütüphaneyi konuşuyoruz. Dolayısıyla bugünün temelini hazırlayan tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan törenin ardından kütüphaneler Azez’deki okullara dağıtılmaya başlandı. Proje kapsamında Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı bölgesindeki 805 okula kütüphane dağıtımı yapılacak.

Heyet, törenin ardından Azez Anadolu Kültür Merkezi’ni ziyaret edip incelemelerde bulunarak öğrencilerle ve yetkililerle hasbihal etti.

Geçtiğimiz yıl bir çok yardım organizasyonuna imza atan İyilik Derneği Gaziantep Temsilciliği, yeni yılın ilk organizasyonunda 50 yetim ve ihtiyaç sahibi çocuğa kıyafet yardımında bulundu.

13 Ocak Çarşamba günü İyilik Derneği Yardım Koordinasyon Merkezi Giyim Mağazasında düzenlenen ve İyilik Derneği Genel Sekreteri Kamuran Serkan Gürsel'in de katıldığı organizasyonda yetim çocuklar istediği kıyafetleri seçerek almanın mutluluğunu yaşadılar.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Azez Anadolu Kültür Merkezi tarafından düzenlenen "Bilgi ve Bilinç" kitabının mütalaasında öğrencilerle bir araya geldi.

11 Ocak Pazartesi günü zoom uygulaması üzerinden video konferans yöntemiyle düzenlenen ve interaktif bir şekilde yapılan programa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Sunumunda; yenilenme bilinci, zaman ve mekan bilinci, sorumluluk bilinci gibi konulardan alıntılar yaparak kitabın serencamını anlatan Turgay Aldemir, öğrencilerden gelen sorulara da yanıt verdi. Öğrencilerin ilgi ile takip ettiği ve sorulan sorularla zenginleştirdiği kitap mütalaası soru cevap kısmının  ardından sona erdi.

Pazartesi, 11 Ocak 2021 10:50

AÖB Gaziantep Online Hasbihal Düzenledi

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep, 10 Ocak Pazar günü sohbet halkalarına katılan öğrenciler, uluslararası öğrenciler ve farklı illerde okuyup da Gaziantep’te ikamet eden öğrencilerin katılımıyla çevirimiçi hasbihal programı düzenledi.

video konferans yöntemiyle yapılan hasbihlade yeni dönemde dijital ortamlarda yapılacak çalışmalar ve organizasyonlar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. İki hafta da bir devam etmesi planlanan program Bekir Taha Güvenç'in müzik dinletisinin ardından sona erdi.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bulbulza/public_html/templates/shaper_newsplus/html/com_k2/templates/default/user.php on line 260
Page 1 of 105

logolarımız