Cumartesi, 26 Eylül 2020
Cumartesi, 26 Eylül 2020 16:42

AÖB Gaziantep Bölge Toplantısı Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Bölge Toplantısı 25 Eylül Cuma günü video konferans yöntemiyle yapıldı.

Online olarak yapılan toplantıya; Anadolu Öğrenci Birliği Teşkilatlanmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Yusuf Öcal, AÖB Gaziantep Bölge Başkanı Yunus Keklikçi, Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis, Kahramanmaraş, Batman, Diyarbakır'dan öğrenci danışmanları katıldı.

Toplantıda; Yeni Dönem Planlaması, Birimlerin Tematik Toplantıları, Bölge Çalışma Takvimi, Birimler ve Bölge Faaliyetleri ele alındı.

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından düzenlenen “Sivil Toplum ve Öğretmen” çalıştayı 26 Eylül Cumartesi günü Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı.

Sürdürülebilirlik üzerine gelecek planlaması yapmak, Sivil toplumda öğretmenin yeri ve önemini belirlemek; gönüllülük, iyilik hareketleri alanında öğretmenlerin aktif katılımını sağlamak için yeni çalışma alanları oluşturmak, Öğretmenleri heyecanlandıran, öğretmenlerin soru ve sorunlarına cevap veren, mesleki gelişimine katkı sunan bilgi ortamları oluşturmak, Çalışmalarımızda öğretmen katılımını artırmak için iletişim kanallarını güncellemek ve geliştirmek; yeni söylem ve tutumun önemini kavramak, Yerelde oluşturulan çalışma modellerinin tüm temsilciliklere ulaştırılmasıyla farklı alternatifler oluşturmak amacıyla düzenlenen çalıştaya Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ, komisyon üyeleri ve davetli öğretmenler katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını öğretmen komisyonu üyesi Gülhan Dinç yaptı. Dinç, konuşmasında şu hususlara yer verdi; “Yeni bir gelecek perspektifi ve yeni bir gelecek inşa etmek istiyoruz. Bu inşayı hangi yöntemleri kullanarak, gelecek tasavvurumuzu konuşarak, hangi metotları kullanarak, birlikte bir gelecek tasavvuru ortaya çıkarmak amacıyla bu çalıştayı planladık. Siz öğretmenlerimizin enerjisini yanımızda hissederek onu bir sinerjiye dönüştürmek istiyoruz. Birlikte iyiliği daha öteye taşıyabilmek amacıyla çalıştayımızda üreteceğiniz fikirler bizim için çok çok kıymetli. İmkânlarımızı, fırsatlarımızı, tehditlerimizi ve aynı zamanda sorunlarımızı ele alacağız. Yeni durumlara karşı inisiyatif almak, sorunlara yenik düşmemek için vakti kuşandık. Sivil toplumun ve özellikle de gönüllüğün özü istişaredir. Burada bulunan her arkadaşın fikri çalışmalarımızda var olacak” dedi.

Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ ise; “Bizim bir maarif davamız var. Biz insanların ruhlarını şekillendirmekle mükellef varlıklarız. Bize öğretmenlik misyonu yüklenirken sadece öğretim misyonu verildi. Ama bizim çok daha derin bir eğitim misyonumuz var. Evimizden başlayarak, mahallemiz, sokağımız, şehrimiz ve ülkemiz için çok büyük işler yapmakla mesulüz. Bu mesuliyeti hatırlamak ve yeniden çevremizdeki insanları bu mesuliyetten haberdar etmek için bu gibi kurumlarımız faaliyetlerini devam ettiriyor. Bu faaliyetlerin yol haritası yine öğretmenler tarafından, bizler tarafından çiziliyor. Bizler önümüzde birçok engeller olsa da bu engelleri motivasyonumuzu arttırmak için kullanacak bir zümreyiz. Ne kadar çok engel o kadar çok azim düsturuyla yola çıktık. Çünkü karşımıza seksenli yıllarda çok büyük engeller çıkmıştı biz buralara gelmeyi başardık. Tarihimiz büyük öğretmenlerle süslü. 1929 yılında üstat Hasan El Benna Müslüman Kardeşler teşkilatını kurarken bir öğretmendi ve tek gayesi bildiklerini çevresindeki insanlara ulaştırmaktı. Bugün Müslüman Kardeşler teşkilatının kuruluşunun üzerinden yüz yıl geçmiş dünya üzerinde etkilenmedik İslami coğrafya kalmamış. Bu bir öğretmenin hareketidir. Bir öğretmen bir okulu, bir şehri, bir ülkeyi ve bir dünyayı değiştirebilir” dedi.

Konuşmanın ardından çalıştay kısmına geçildi. İki gruba ayrılan öğretmenlerin birinci grubu “Sivil Toplum ve Öğretmen” konusunu, ikinci grubu da “Öğretmen ve Kurumsal İletişim” konusunu değerlendirdi.

Çalıştay sonucunda çıkan kararlar rapor haline getirilerek Anadolu Platformu Öğretmen birimine sunulacak.

İyilik Derneği Gaziantep Temsilciliği ihtiyaç sahibi ailelere kahvaltılık gıda yardımında bulundu.

İyilik gönüllüleri tarafından ihtiyaç sahipleri için bağışlanan yardımlar ilimizin çeşitli semtlerinde ikamet eden ailelere İyilik Derneği Gönüllüleri tarafından ulaştırılarak teslim edildi.

Hemhal Dergisi yeni dönem koordinasyon toplantısı 23 Eylül Çarşamba günü video konferans yöntemiyle yapıldı.

Gaziantep Üniversitesi Anadolu Öğrenci Topluluğu tarafından uluslararası öğrenciler ile beraber 3 dilde yayınlanan Hemhâl Dergisi üyeleri yeni dönem için bir araya geldi. Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıya Afganistan, Mısır, Suriye, Tayvan, Bangladeş, Nijerya olmak üzere 6 ülkeden öğrenci katıldı.

Yeni dönem içeriklerinin konuşulduğu toplantıda uzaktan eğitim sürecinde Hemhâl Dergisi’nin yayın hayatına dijital olarak devam etmesi kararlaştırıldı. Derginin tüm yazılarını ve yeni sayılarına www.hemhaldergi.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Perşembe, 24 Eylül 2020 14:11

İl Dışında Okuyan Öğrencilerle Buluşma

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Temsilciliği il dışında okuyan kız öğrencilerle video konferns yöntemiyle bir buluşma gerçekleştirdi.

19 Eylül Cumartesi günü yapılan oturumda AÖB Gaziantep Bölgesi Kız Teşkilatı Başkanı Şehadet Gerçek; yeni dönemde gerçekleştirilecek toplantılar ve programlar hakkında bilgi verdi. Gerçek; “geçirdiğimiz dönemi fırsata çevirmek ve birbirimize umut vermek için birlikteliğimize kuvvet vermemiz gerekir” dedi.

Gülhan Dinç de bu dönemde zaman yönetiminin önemine dikkat çekerti. Oturum öğrencilerin beklenti ve görüşlerini ifade etmesiyle sona erdi.

Çarşamba, 23 Eylül 2020 10:48

Sözlü Tarih Çekimleri Devam Ediyor

Ortadoğu Medya İletim Merkezi tarafından Sözlü Tarih Projesi kapsamında ülkemizde yaşayan 25 önde gelen Suriyeli misafir ile çekilen biyografik belgeselin çekimleri devam ediyor.

Suriyeli önde gelen akademisyen, yazar, şair, fikir adamı, siyasetçi, kanaat önderinin hayatlarının konu alındığı Sözlü Tarih biyografik belgeseli 300 sorudan oluşuyor ve 25 bölüm olacak şekilde çekiliyor.

Proje ile ilgili bilgi veren yönetmen Zehra Pak şunları söyledi: “Sözlü Tarih Projesi kapsamında 25 Suriyeli ile hayatının bütününe yönelik 300 soruluk biyografik bir belgesel hazırlıyoruz. Belgesel toplamda 25 bölüm olacak. Sorular kişinin ilk çocuk anısından ilk oturduğu eve, mahalle oyunlarına yaz ve kış mutfak hazırlıklarına evlilik ve sosyal yaşama kadar birçok soruyu kapsamaktadır. Nihayetinde belgeseller Suriye’den Türkiye’ye göç ile ilgili detaylı soruların cevaplarını içermektedir. Bunlar kütüphane ve arşivler için gerekirse yüksek lisans veya doktora tezleri, anket veya istatistik çalışmaları gibi birçok alanda görsel araştırma kaynakları olarak kullanılmak üzere Arapça, İngilizce, Türkçe versiyonlarıyla hazırlanmaktadır. Bu veriler aracılığıyla görüşülen kişilerin verdiği bilgiler doğrultusunda psikoloji, sosyoloji, hafıza vb. alanında derinlikli incelemeler yapılabilecektir” dedi.

Salı, 22 Eylül 2020 14:55

Üniversite Öğrencileri ile Hasbihal

Semt Derneklerimizden Bilimder de kız ve erkek üniversite öğrencileri ile biraraya gelinerek pandemisüreci ve öğrenci çalışmalarıyla ilgili hasbihal gerçekleştirildi.

İlimiz Gazikent semtinde faaliyetlerine devam eden Bilim Eğitim Sağlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Bilimder)’de kız ve erkek üniversite öğrencilerine yönelik hasbihal programı gerçekleştirildi. 14 Eylülde Farabi Kitap Kafe’de gerçekleştirilen oturuma Bilimder Başkanı Hamdi Keleş, yönetim kurulu üyeleri Bozan İnce, Nuray İnce, Zehra Karakoyun, Adem Er ve öğrenciler katıldı.

Pandemi kurallarına riayet edilerek yapılan buluşmaya çok sayıda öğrenci katıldı. Hasbihalde Yeni dönem öğrenci çalışmalarıyla ilgili bilgilendirmeler yapıldı. Öğrencilere yönelik dil kursu ve ayda bir olmak üzere kitap tahlili yapılması konusunda mutabık kalındı. Pandemi döneminde semt derneklerimizdeki işleyişi arttırma ve farkındalık oluşturacak proje önerileri öğrenciler tarafından yönetime sunuldu.

 

Salı, 22 Eylül 2020 14:38

Esnaf Komisyonumuzda Seçim Heyecanı

Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonu’nda yeni dönem esnafların katıldığı seçim ile belirlendi. 115 esnaf delegenin katılımıyla 18 Eylül Cuma günü büyük bir heyecan ve katılımla komisyon seçimi yapıldı.

3 yılda bir belirlenen delegelerle yapılan komisyon seçimi Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda yapıldı. Pandemi nedeniyle gerekli önlemlerin alınmasından sonra delegelerin  oylarını kullandığı seçimde Yeni dönem Esnaf Komisyonu seçildi. Seçimde en çok oyu alan 6 kişi seçilerek kendi aralarında Komisyon Başkanı ve diğer birim sorumlularını seçti.

Seçim sonucunda komisyon başkanlığına Hamdi Keleş üç yıllığına yeniden seçilmiş oldu.

Seçim Sonuçları

Hamdi KELEŞ              82 Oy

Mustafa UNCUER      75 Oy

Metin KURÇEREN       72 Oy

Nebi ERGEN               69 Oy

Aydemir İYİKÜLAH     65 Oy

Zeki GÖLGELİ              53 Oy

Pazartesi, 21 Eylül 2020 11:27

179 Yetim Aileye Gıda ve Nakit Yardımı

İyilik Derneği Gaziantep Temsilciliği, Avrupa Yardım Vakfı iş birliği ile 179 yetim aileye gıda ve nakit yardımında bulundu.

İyilikder Gaziantep Temsilciliği tarafından aylık rutin olarak yapılan yardımlarda 49 yetim aileye nakit ve gıda, 130 yetim aileye de gıda yardımı yapıldı. Temel gıda maddelerinden oluşan yardım paketleri İyilik Derneği Yardım Koordinasyon Merkezi’nde gönüllüler tarafından yetim ailelere teslim edildi.

Pazartesi, 21 Eylül 2020 11:06

İşrak Gazetesi’nin 112. Sayısı Çıktı

Ülkemizde; Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak üç dilde yayımlanan İşrak Gazetesi’nin 112. sayısı yayımlandı. Pandemi sürecinde e-gazete olarak yayın hayatına devam eden gazetenin bu sayısında Arap-İsrail normalleşme anlaşmalarına dikkat çekilerek “İsrail ile Normalleşmeye Hazır” manşeti atılmış.

15 günde bir çıkan gazetede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’ye Karşı Açılan Her Komplonun Kaderi Başarısızlıktır. Haklarımızdan Vazgeçmeyeceğiz ” sürmanşet yerini alıyor.

Türkiye’den ve Suriye’den birçok gazeteci, yazar, şair, aydın, kanaat önderi ve akademisyenin yazılarıyla katkıda bulunduğu gazetenin bu sayısında; Subhi Dusuki “Uluslararası Adalet”, Ahmed Mazhar Saadu “Şüpheli Sızma Anlaşması”, Abdurrahman Halife “İsveç’te Kur’an-ı Kerim’i Yakmak! Yeni Bir Irkçı Hareket”, Zekeriya Kurşun “Akdeniz’de Savaş mı Barış mı?”, Yasin Aktay “Bu Karar Mahkemenin Kaşıkçı Katillerine Yardım ve Yataklık Yaptığını Gösterir”, Halime Kökçe “Türkiye’nin Cesaretini Kırmak” makaleleri öne çıkıyor.

Gazetede daha birçok yazar ve şairin; şiir, deneme, öykü ve makaleler ile Türkiye’den ve Suriye’den birçok aktivite ve haberlere yer veriliyor.

Gazeteyi online okumak için tıklayın

Page 1 of 95

logolarımız