Salı, 11 Mayıs 2021

Anadolu Platformu ile üye kuruluş yöneticileri tarafından Ramazan ayı süresince Türkiye genelinde okunan “İlk Bahar” adlı kitabın tahlili, çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Anadolu Platformu’nun ramazan ayı dolayısıyla düzenlediği, genel merkez ve üye kuruluş yöneticileri ile birim sorumlularınca okunan Filistin asıllı aktivist Wadah Khanfar’ın “İlk Bahar” adlı kitabının çevrim içi tahlil programı 10 Mayıs Pazartesi günü Zoom ve YouTube platformları üzerinden canlı olarak gerçekleşti.

Moderatörlüğünü Anadolu Platformu Teşkilat Birimi Başkanı Gazi Kılıçparlar ile Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu üyesi M. Hıdır Akaslan’ın yaptığı programa yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda izleyici de ilgi göstererek yorumlarıyla beğenilerini sundu. Tahlil etkinliğinde Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep, Nizip ve Çorum’dan da Anadolu Platformu üye kurum temsilcileri de söz alarak kitaba dair edindikleri notları izleyicilerle paylaştı.

Kitap tahlilinin tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Türk Kızılay’ı Şehitkamil Şubesi ile Bülbülzade Vakfı, ANESİAD, MÜSİAD ve TÜFAD tarafından “Senin kanın başkasının canı” sloganı ile organize edilen kan bağışı kampanyasına vakıf başkanımız Turgay Aldemir ve gönüllülerimiz kan bağışında bulunarak destek verdiler.

Tüm Vicdan Sahibi İnsanlara ve Devletlere Çağrı:

Yeter artık! Bu hayasız zulmü durdurun!

İsrail 1948’den beri yapageldiklerini bugün de yapmaya devam ediyor. Saldırılar ilk kez yaşanmıyor. Bundan sonra da yaşanmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bu saldırılar karşısında duyarlık serdedilmesi önemli, anlamlı; lakin hamasi söylemler ve duygusal yaklaşımlarla sorunun çözülmeyeceğinin, devam eden zulmün sona ermeyeceğinin bilinmesi gerekiyor. Yıllardır devam eden haksızlıklar ortada… “Safımız belli olsun” kabilinden tutumların ötesine geçecek bilinçli, etkili, caydırıcı adımlara ihtiyaç var. Terör devletini durduracak, kanın akmasını, işgalin devam etmesini engelleyecek adımlara… Bunların gerçekleştirilmesi ise bireysel tutumların ötesinde adımların atılmasını gerekli kılıyor.

Bugün Türkiye’nin ve dünya Müslümanlarının sivil toplumlar, devletler ve uluslararası kuruluşlar nezdinde atacakları akıllı adımlara ihtiyaç var. Yani daha üst bir ortak akla ve bu ortak aklın atacağı adımlarla, terörün devamını engelleyecek girişimlere ihtiyaç var. Sadra şifa olacak girişimlere… Siyasi, ekonomik, askeri, kültürel vb. Bu konuda Müslüman olan-olmayan tüm duyarlı-vicdanlı kuruluşların, devletlerin harekete geçirilmesine, uluslararası alanda adımların atılmasına ihtiyaç var.

Çağrımız İsrail’e karşı fiili adım atabilecek tüm kesimlere ve devletlere olmalıdır. Mesela İslam İşbirliği Teşkilatı zorlanabilir, bu konuyla ilgili daha önceden oluşturulmuş kurullar harekete geçirilebilir. Yahut bunlardan bağımsız olarak devletlerin girişimleriyle yeni ortak adımlar atabilir. Mesela başlangıç olması bakımından Türkiye, İran, Katar vb. devletler birlikte daha ciddi açıklamalar yapıp hareket edebilir, dünyada İsrail karşıtı adım atabilecek devletlerin işbirliğini sağlayacak girişimlerde bulunabilirler. Bu adımların geciktirilmeden hayata geçirilmesi daha vahim gelişmelerin yaşanmasını engelleyebilecektir. Müslüman halklar yaşadıkları ülkelerde devletlerinden bu konuda ortak adımların atılmasını talep edebilirler.

Sadece kınama mesajlarının yayınlanması, hamasi söylemlerin ifade edilmesi kısmi bir etki yapabilir lakin bunlar sorunun çözülmesini sağlamayacaktır. Bugün sahici söylemlere, eylemlere atılacak adımlara ihtiyaç var. Enerjimizin ve imkanlarımızın doğru yöntemlerle ve makul ölçülerde harekete geçirilmesi, dünya kamuoyunun Filistin’inin haklı davasının yanında yer almasının sağlanması gerekiyor.

"Susmak elbette zehirlidir

ve rahatlık getirir yazıklanmak da.

Ey tenimde uzak yolculukların lekeleri!

Ey çocuklarda uyuyan intizamsız güneşler!

gelin ve boğdurun bu köleleri."

ANADOLU PLATFORMU

Ata Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Vail Dede ve Gaziantep Suriye Topluluğu Başkanı Mustafa Al Huseyin ile yardımcısı M. Adnan Zerbani Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir'e ziyarette bulundu.

Ziyarette Suriye’nin kuzeyinde yapılan çalışmalar hakkında istişarelerde bulunuldu. Ortak yürütülebilecek projeler konuşuldu. Ayrıca Ata Derneği Suriye’de yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi verdiler. Gaziantep’de yaşayan Suriyeli misafirlerin son durumları ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Cuma, 07 Mayıs 2021 10:36

Mekân ve Yaşam: Aile

Anadolu Platformu tarafından ramazan ayı dolayısıyla organize edilen “Söz’den Öz’e” söyleşi programlarının dördüncüsü “Mekân ve Yaşam: Aile” üst başlığı altında Prof. Dr. Saffet Köse’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

5 Mayıs Nisan Perşembe günü Zoom ve YouTube platformları üzerinden canlı olarak yayımlanan programın moderatörlüğünü İbrahim Özmantar yaptı. Söyleşinin tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Suriye’nin Kuzeyinde Azez’de faaliyet gösteren Sivil Toplum ve Kamu kurumları iş birliğiyle iftar organizasyonu gerçekleştirildi.

Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfı, Bülbülzade Vakfı, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valilik iş birliği ile gerçekleştirilen iftar programına; Kilis İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Kilis İl Tarım Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, Kilis İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Arık, Yunus Emre Enstitüsü Fikret Çıtlak, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Azez Yerel Meclis Başkanı ve Valilik yetkileri ve birçok davetli katıldı.

İftar organizasyonun da Turgay Aldemir selamlama konuşmalarını gerçekleştirdi. Aldemir konuşmasında şu hususlara değindi;

“Ramazan’ın başından beri yoğun bir program icra ettik. Pandemi döneminde ve ramazan boyunca güvenli bölgelerde 4 Kültür merkezinin açılışını yaptık şimdi buralarda bine yakın öğrenci eğitim görüyor. Yaptığımız işi bir bilgi ve bilinçle yapmamız gerekiyor. Bu merkezler içinde yaşadığımız toplumun sorunları için bir arayış. Zaman bizim için bir imtihan. Asla geri getirme imkânımız yoktur. Yol uzun zaman kısa daha çok çalışmalıyız.

Toplumsal süreçlere, özelikle toplumsal meselelere dönük yüzümüz olmadığı zaman, söz hayatla buluşmadığında sokakla bağ kurulamıyor. Sokağın, gençlerin, kadınların, engellilerin, azınlıkların, farklı dini ve fikri grupları anlamaya dair bir çabanız yoksa kendi oluşturduğunuz o konfor dünyasında başka bir sürece evriliyor. Suriye’deki bu sorunların üstesinden hep birlikte geleceğiz.

Rabbime hamd olsun bugün Suriye’de çekilen sıkıntıların kefareti olarak pandemi süreci çok hafif atlatılıyor. Bu ramazan gününde bu iftar saatinde Rabbim kalplerimizi birleştirsin işlerimizi kolaylaştırsın. Kadir gecesini yaşayacağımız bu günlerde dualarımızı birbirine ortak etsin. Bizim inanç dünyamızda insan insanın kardeşidir dostudur, dayanağıdır. Biz Suriye’yiz. Suriye’nin de Türkiye olduğunu biliyoruz. Aramızda sınırlar olabilir ama bunları biz çekmedik. Gönlümüzde Suriyeli kardeşlerimizle hiçbir ayrım ve hiçbir sınır yoktur. İnşallah gelecekte de olmayacaktır. Yeniden kardeşliğin, adaletin, İslam’ın onur ve izzetinin bu topraklarda yaşam bulması için çabalamaya devam edeceğiz. İftarınız hayır oruçlarınız kabul olsun.” dedi.

Turgay Aldemir ve beraberindeki heyet İftar programının ardından Azez’de bulunan Anadolu Kültür Merkezini ziyaret ederek çalışmaların seyri hakkında bilgi aldı.

Çarşamba, 05 Mayıs 2021 23:08

Farklı Beldelerde Ramazanlar: Tayvan

Bülbülzade Vakfı Evde Karakter Eğitimi Komisyonu tarafından organize edilen “Farklı Beldelerde Ramazan” programının ikincisi 2 Mayıs Pazar günü gerçekleştirildi.

Video Konferans yöntemiyle gerçekleştirilen oturumda Tayvan, İbrahim Jao’nun anlatımıyla katılımcılara aktarıldı. Ahsen Esra Yıldırım’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturuma yaklaşık çok sayıda öğrenci katıldı. Programda; Tayvan'da Ramazan ve Bayram kültürü, Türkiye’den farklı olarak yapılan katılımcıların da sorularıyla uzun uzadıya konuşuldu.

İyilik Derneği ve Anadolu Kültür Merkezi iş birliği ile Suriye’nin Azez kentindeki kamplarda yaşayan ihtiyaç sahiplerine Ramazan kolisi dağıtımında bulunuldu. Temel gıda maddelerinden oluşan yardım paketleri gönüllüler tarafından ihtiyaç sahiplerine teslim edildi.

Pazartesi, 03 Mayıs 2021 22:21

İhtiyaç Sahiplerine Nakit ve Gıda Yardımı

İyilik Derneği Gaziantep Temsilciliği, ihtiyaç sahibi ailelere nakit ve gıda paketi yardımlarını sürdürüyor.

İyilik Derneği Gaziantep Temsilciliği 1 Nisan Cumartesi günü ihtiyaç sahibi ailelere nakit ve gıda paketi yardımında bulundu. Pandemi dolayısıyla sokağa çıkma kısıtlamasının sürdüğü bu günlerde yardımlar ihtiyaç sahiplerinin evlerine kadar götürülerek teslim edildi.

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Genç Öğretmen Birimi tarafından hazırlanan “Tahta Kalem” fanzininin üçüncü sayısı yayımlandı. “Bazı Kalemler Ufku Göstermek İçindir” sloganıyla ayda bir çıkarılan fanzinin bu sayısında Allan Bloom’un “Eğitim karanlıktan aydınlığa olan harekettir” sözü manşete taşınmış.

Bir edebiyat çalışması olarak çıkarılan fanzinde; öğretmen günlükleri, denemeleri, hatıraları, öğretmen-öğrenci iletişiminin mizahi boyutu yer alıyor.

“Tahta Kalem” fanzinine siz de katkıda bulunmak isterseniz, eğitime ve öğretmene dair tüm eserlerinizi This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinden yayın kuruluna ulaştırabilirsiniz.

Fanzini PDF formatında okumak/indirmek için tıklayın


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bulbulza/public_html/templates/shaper_newsplus/html/com_k2/templates/default/user.php on line 260
Page 1 of 115

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow