Cumartesi, 16 Kasım 2019 14:40

Ortadoğu Medya Showreel’i Yayınladı

Belgesel, aktüel, canlı yayın, televizyon programı, tanıtım filmleri, eğitim filmleri, reklam filmleri, radyo yayıncılığı, gazete yayıncılığı alanında faaliyet gösteren Ortadoğu Medya İletişim Merkezi’nin showreel’i yayınladı.

Muhacirler, Rastiya Jiyane ve Renas gibi programları TRT’nin muhtelif kanallarında beğeniyle izlenen Ortadoğu Medya İletişim Merkezi; Şafak Radyo, Fecr Radyo, Şafak Kurdi Radyo, İşrak Gazetesi ve TV stüdyosuyla Gaziantep’in önde gelen medya kuruluşlarından biri durumunda. Sektöre kalifiye eleman kazandırmak için ücretsiz kurslar düzenleyerek gençlerin eğitimine büyük katkı sağlayan Ortadoğu Medya İletişim Merkezi’nin showreel’ini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Cumartesi, 16 Kasım 2019 13:48

Beşinci Oturum: Din ve Gelenek

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından düzenlenen “Din, Dindarlık ve Değerler” atölye çalışmasının beşinci ve son oturumu “Din ve Gelenek” başlığı ile yapıldı.

Atölye çalışmasının değerlendirme oturumu olan programa Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şehmus Demir konuşmacı olarak katıldı. 16 Kasım Cumartesi günü BEKAM Çok Amaçlı Salonda oturumda “Din ve Gelenek”  konusu interaktif bir sunumla irdelendi.

Atölye çalışmasının 5 oturumu önümüzdeki dönemde BEKAM tarafından raporlaştırılarak basılacak ve okuyucuların hizmetine sunulacak.

Salı, 12 Kasım 2019 10:42

Aile Olmak Konferansı

Bülbülzade Vakfı ve semt dernekleri tarafından düzenlenen, Araştırmacı-Yazar Ramazan Kayan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Aile Olmak” isimli konferansın tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Pazartesi, 11 Kasım 2019 15:18

Hemhal Dergisi’nin 6. Sayısı Çıktı

Anadolu Öğrenci Topluluğu tarafından Gaziantep’te üç dilde çıkarılan Hemhal Dergisi’nin altıncı sayısı çıktı.

“Her Dem Birlikte Yaşama Sanatı” sloganı ile Anadolu Öğrenci Topluluğu’nun Gaziantep Üniversitesi Kültür Müdürlüğünün katılarıyla çıkardığı Hemhal Dergisinin altıncı sayısında “Biz Bağıracağız, Birileri Hiç Duymayacak, Hep Aynı Hikâye” başlığı ile yayımlandı. Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak çıkarılan dergide; Yunus Keklikçi, “Biraz Bizden Ama Biraz Polüler Olsun”, Büşra Altunova, “Muhayyilemin de Düşleri Var”, Ali Kartal, “Memory of a Nation” Faysal Mahmud, “South Asian Culture”, Roman Durağı, Şiir Sokağı bölümleri yer alıyor. Derginin İngilizce ve Arapça bölümlerinde de kapak konusu ile alakalı makaleler yer alıyor.

Hemhal Dergisi’ni Gaziantep Üniversitesi Kampüsü içersinde bulunan Pusula Kitabevi ve AÖB Gaziantep Temsilciliğinden ücretsiz alabilirsiniz.

Pazartesi, 11 Kasım 2019 10:56

Ramazan Kayan Semt Derneklerimizi Ziyaret Etti

Bülbülzade Vakfı ve semt dernekleri tarafından düzenlenen “Aile Olmak” isimli konferansa konuşmacı olarak Gaziantep’e gelen Araştırmacı-Yazar Ramazan Kayan 9 Kasım Cumartesi günü semt derneklerimizi ziyaret etti.

Ramazan Kayan ve beraberindeki heyet sırayla Merveşehir Derneği, Semt-i İbrahimli Derneği ve Fidander’i ziyarette bulundu.  Kayan, burada derneklerin çalışmaları ile ilgili bilgi aldı, dernek yönetimi ve gönüllüleri ile hasbihal etti, tavsiyelerde bulundu.

Ramazan Kayan hasbihallerin ardından kitaplarını da imzaladı.

Bülbülzade Vakfı ve semt dernekleri tarafından düzenlenen ve Araştırmacı-Yazar Ramazan Kayan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Aile Olmak” isimli konferans 9 Kasım Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı.

Bülbülzade Vakfı’na bağlı olarak Gaziantep’in çeşitli semtlerinde faaliyetlerde bulunan Merveşehir Derneği, Semt-i İbrahimli Derneği, Bilimder, Fidander, Şehreküstü Derneği’nin organizasyonu ile gerçekleştirilen programa vakıf ve dernek temsilcileri ile çok sayıda gönüllü katıldı.

Anadolu Platformu’nun tanıtım filmi ile başlayan programda daha sonra dernek başkanlarının selamlama konuşmaları ile devam edildi. İlk konuşmayı Merveşehir Derneği Başkanı Mustafa Şakı yaptı. Şakı konuşmasında; “Aile Rabbimizin bize en büyük lütuflarından birisidir. Aile içerisinde mutluluğu, huzuru ve geleceğimizi kurgularız. Aile bizim için çok önemlidir ve bunun kıymetini bilmemiz lazım” dedi.

Semt-i İbrahimli Derneği Başkanı Mahmut Kaçmazer de; “Azgın fırtınalara kapılmış bir gemi nasıl sükûnet bulacağı bir yer ararsa bizler için de aile odur. Aile olmak İbrahim olmaktır, İsmail olmaktır, Hacer olmaktır. Aile olmak Allah’a kul olmaktır. Allah bizleri nesillere örnek olmayı nasip etsin” dedi.

Fidander Başkanı Mustafa Minüsker ise; “Dernek olarak şehrimizin Düztepe/Cengiz Topel semtinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Kendi iç dünyamızda, ailemizde, mahallemizde, derneğimizde, vakfımızda aile olabilmeliyiz” dedi.

Şehreküstü Derneği Başkanı Mehmet Özkan da; “Hayra vesile olan hayrı yapan gibidir. Bugün hayır için buradayız. Rabbim birliğimizi, dirliğimizi daim etsin” dedi.

Bilimder Başkanı Hamdi Keleş ise; “Bizler yerelde Bülbülzade Vakfı’na bağlı genelde ise Anadolu Platformuna bağlı kuruluşlarız. Bir mahalle, bir semt içerisinde tüm bireylerin uğrayabileceği ortamlar sağlıyoruz. Gençlerin frekansını yakalamamız lazım.   Gençlerimizi yetiştirmemiz gerekiyor. Onları iyi yetiştirebilirsek gelecekte bayrağı gönül rahatlığı ile onlara devredebileceğiz” dedi.

Selamlama konuşmalarının ardından “Aile Olmak” isimli konferansını sunmak üzere Ramazan Kayan sahneye geldi. Kayan sözlerini şöyle sürdürdü; “Aile Allah’ın ayetlerinden bir ayettir. Bu ayeti doğru okumak lazım, bu ayeti güzel tefsir etmek lazım. Böylesine önemli bir sınavı nasıl vereceğiz? Aile imtihanımızı nasıl gerçekleştireceğiz? Bu konuda hem çocuklarımıza karşı, topluma karşı, ümmete karşı ve en önemlisi mahşerde Allah’a karşı mahcup olmamak için nasıl bir aile örnekliği ortaya koymamız gerekiyor? Bunu üç S formülü ile inşallah anlatacağım.

Birincisi Sonsuzluk. Aile sıkıntılarımızı, sorunlarımızı aşabilmenin ilk ilacı sonsuzluktur. Şöyle bir düşünelim, yeryüzünde ilk aile nerede ne zaman kuruldu? Allah Hz. Âdem’i yarattı, beraberinde Hz. Havva’yı yarattı ve ilk ailenin yeri neresidir cennettir. Aile sınavı cennette başladı. Cennette her şeyi elde edebilirsiniz yalnız şu yasak ağaca dokunmayacaksınız. Sonsuza kadar cennette mutlu olarak yaşayabilirsiniz. Tek şartım yasak ağacın meyvesine dokunmayacaksınız. Şeytan boş durmadı. Devreye girdi ilk aileyi bozmak için iblis devreye girdi. Âdem ile Havva’nın kulağına fısıldadı, eğer bu ağacın meyvesinden yerseniz melekleşeceksiniz. Eğer bu ağacın meyvesinden yerseniz ebedi olarak cennette kalacaksınız. İlk aile sınavı cennette başladı. İlk aile sürgünü de cennetten yeryüzüne oldu. Peki, yeryüzüne gelip ne yaptılar? Allah bunları uzunca bir süre birbirinden ayırdı ki ailenin kıymetini anlasınlar diye. Tekrar Mekke’de Arafat meydanında buluştular birlikte tövbe ettiler, rablerine dua ettiler. Allah ikisinin de duasını kabul etti, tekrar cennetin yolunu açtı. Birbirini suçlamadılar, birlikte Allah’a dua ettiler ve yeniden o aileyi, o birlikteliği cennete taşımak nasip oldu.

Dünyadaki tüm evliliklerimizin hedefini belirleyeceğiz. Biz niçin aile oluyoruz? Niçin evlat sahibi oluyoruz? Hedefimiz ne olacak? Sadece üç günlük dünyada mutlu olmak için değil bu evliliği sonsuzluğa nasıl taşıyacağız, cennette nasıl sürdüreceğiz? En güzel evlilik cennete taşınabilen evliliktir. Gerçek dost kimdir biliyor musunuz? Birbirlerini cennete hazırlayan insanlardır. Gerçek eş kimdir biliyor musunuz? Birbirlerinin cennetine destek veren insanlardır. Dünyadaki evliliklerimiz evliliğin provasıdır. Gerçek evlilik inşallah cennette gerçekleşecek. Dünyadaki evlerimiz maket evlerdir. Kalcı konutları Allah cennette hazırlamış bizi bekliyor. Maket evlerde, prefabrik evlerde teselli bulmayın çıtayı yükseltin. Allah sizi Daru’s Selam’a davet ediyor. O zaman dünya sınavımız kolaylaşacaktır. Aile ilişkilerimiz ahretimizi riske atmasın gerisi önemli değil.

İkincisi sorumluluk bilinci. Evlilik demek sorumluluk demektir, sabır demektir, Allah’ın sınırlarını muhafaza etmek demektir. Sorumluluk sadakat demektir, ciddiyet demektir. Hac’da Safa ile Merve arasında yürüyorum. Acaba bu iki tepe arasında neden yürüyoruz? Say’ın manasını, sırrını çözebildim. Şimdi sizinle paylaşayım. Kur’an-ı Kerim üç aileyi öne çıkarır. Bir İbrahim’in ailesi, İmran ailesi, Muhammed ailesi. Mekke’ye gittiğinizde İbrahim Ailesine misafir olursunuz. Medine’ye gittiğinizde Muhammed Ailesi sizi misafir edecektir. Kudüs’e gidince de İmran Ailesi sizi misafir edecektir. Safa ile Merve arasında yürüyorum. 4 bin yıldır bu devam ediyor. Büyük insanların, büyük ailelerin imtihanları büyük olur. Eğer siz büyük bir aile olmak istiyorsanız büyük imtihanlara hazır olacaksınız. Allah sevdiklerini büyük imtihanlarla derecelerini yükseltiyor. Allah Hacer annemizin yürüyüşünü öyle önemsedi ki çölde zemzem fışkırttı. Kıyamete kadar hacı olmak isteyen kişiler Hacer’in yaptığını yapmadan hacı olamıyor. İnsanlık için çıkarılmış hayırlı bir ümmetiz biz. Yeryüzündeki tüm acıları paylaşacağız. Allah da bizim acılarımızı azaltacak. Mutlaka beş vakitten bir vakit namazı ailemizle birlikte kılalım. Mutlaka bir yemeği birlikte yiyelim. Ve en az günde 10 dakika ailemizle sohbet edelim. Hatta mümkünse birlikte seyahat edelim.

Aile sınavımızı vermenin üçüncüsü de sadelik. İslam bizden sade yaşamamızı istiyor. Sünneti seniye bize bunu öğretiyor. Müslüman sade olacak, doğal olacak dürüst olacak. Sadeliği İslam çok önemsiyor. Bana sorsalar dünyanın en sade yapısı neresidir deseler Kâbe’dir derim. Allah kendi evinin neden bu kadar sade olmasını istemiş? Niçin? Yerlerin göklerin hâkimi olan Allah’ın evine bakıyorsun dört duvar. Allah’ın evinin sadeliği hiç mi bize yansımayacak. Bu kadar şatafat nereye kadar? Zerreyi miskal şerrin de hayrın da ortaya çıkacağı bir gün bizi bekliyor” dedi.

Ramazan Kayan sunumun ardından kitaplarını imzaladı.

Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu yetim öğrenciler ve aileleri ile Christy Brown’ın “Sol Ayağım” isimli kitabını tahlil etti.

9 Kasım Cumartesi günü BEKAM Konferans Salonunda yapılan kitap tahlili programına Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet, komisyon üyeleri öğrenciler ve aileleri katıldı. 32 liseli yetim öğrencinin katıldığı programda önce kitapla ilgili bir sınav yapıldı. Programa kitabı okuyarak gelen öğrenciler komisyon tarafından hazırlanan soruları yanıtladı. Sınav sonucunda dereceye giren 3 öğrenciye toplam 600 TL değerinde hediye çeki verildi.

Ardından kitabın sunumuna geçildi. Bu bölümde yetim komisyonu üyesi Mukaddes Canyurt’un moderatörlüğünde öğrencilerden İbrahim Sinan Akbulut, Naime Oymak, İlayda Vurucu’nun sunumlarıyla kitabın tahlilini gerçekleştirdi. Sunumların ardından salondaki dinleyicilerin katkılarıyla kitap derinlemesine irdelendi.

Kitap tahlili programının son bölümünde tüm yetim öğrencilere program anısına çeşitli hediyeler verilirken pasta ikramı da yapıldı.

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından düzenlenen “Din, Dindarlık ve Değerler” atölye çalışmasının dördüncü oturumunda “Din, Gençlik ve Ahlaki Değerler” ele alındı.

Ömer Faruk Kavuncu’nun moderatörlüğünü yaptığı oturum 9 Kasım Cumartesi günü BEKAM Çok Amaçlı Salonda yapıldı. Kilis 7 Aralık Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Güngör tarafından sunulan “Din, Gençlik ve Ahlaki Değerler” konusu interaktif bir sunumla irdelendi.

Atölye çalışmasında önümüzdeki hafta değerlendirme oturumu yapılacak. Oturumda “Din, Dindarlık ve Değerler” konusu masaya yatırılacak.

Cumartesi, 09 Kasım 2019 11:04

İşrak Gazetesi’nin 91. Sayısı Çıktı

Ülkemizde çıkan ve 60 ülkeye gönderilen Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak yayınlanan İşrak Gazetesi’nin 91. sayısı çıktı. Gazetenin bu sayısında da kapak konusu olarak “Barış Pınarı Harekâtı” seçilmiş.

Yayın hayatında 4. yılını geride bırakan, 15 günde bir çıkan ve 3 dilde yayınlanan gazetenin 91. sayısında Türkiye’nin Kuzey Suriye’de düzenlendiği “Barış Pınarı Harekâtı” kapak konusu olarak öne çıkarılmış. Türkiye’den ve Suriye’den birçok gazeteci, yazar, şair, aydın, kanaat önderi ve akademisyenin yazılarıyla katkıda bulunduğu gazetenin bu sayısında; Turgay Aldemir; “Düzensiz Göçmenlerin Entegrasyonunda STK’ların Rolü”, Yasin Aktay; “Ve Türkiye ABD’ye Yanlışından Dönme Fırsatı Sağladı”, İbrahim Karagül; “Üç Haftada Üç Büyük Müdahale İsrail, AB, Arap Rejimleri Şaşkın”, Dr. Muaz Uleyvi; “Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatına Karşı Arapların Çelişkili Tutumları” makaleleri öne çıkıyor. Gazetede; Subhi Dusuki, Ali Şerif, Eymen Ebu Haşim, Ahmet Qasim, Ahmet Mazhar Saadu, Dr. Zekeriya Melahefçi ve daha birçok yazarın şiir, deneme ve makaleleri yer alıyor. Gazete, ülkemizdeki bütün mülteci kampları ile resmi ve sivil kurumlara ücretsiz olarak dağıtılıyor. İşrak Gazetesinde Türkiye’den ve Suriye’den birçok habere de yer veriliyor.

Perşembe, 07 Kasım 2019 17:24

Ayıntab Sohbetlerine Eczacılar Konuk Oldu

Gaziantep’in kadim kültürünün gelecek nesillere aktarıldığı Ayıntab Sohbetlerinde bu hafta Gaziantep Eczacılığında farklı bir yeri olan Duayen isimler programa konuk oldu.

Hüseyin Rahmi Açıkkol tarafından sunulan ve Şafak Radyo’da canlı olarak yayınlanan Ayıntab Sohbetlerinde bu hafta Gaziantep Eczacılığında farklı bir yeri olan duayen isimlerden; İdris Uğur, Hacı duymaz, Beyhan Düzkaya ve Mehmet Asım Özdemir konuk oldular.

Programda Gaziantep eczacılığı, geçmişte yaşanılan zorluklar ve sektörle ilgili anılar duayenlerin dilinden dinleyicilere aktarıldı. Eczacılar programın ardından Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir’i de ziyaret ederek hasbihal ettiler.

Şafak Radyo’nun yayınlarını FM 98.0’dan Gaziantep’te, www.safakradyo.net web adresi üzerinden de tüm dünyada dinleyebilirsiniz. Ayrıca facebook hesabından geçmiş yayınların tekrarını izleyebilirsiniz.

Page 1 of 64

logolarımız