Yukarıbayır’dan Cambridge’a

Yukarıbayır’dan Cambridge’a Öne Çıkarılmış

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Birimi’nin “Kariyer Planlama” seminerleri Gaziantep Üniversitesinde öğretim üyesi Dr. Mehmet Başaran’ın katılımıyla “Yukarıbayır’dan Cambridge’a” başlığı ile yapıldı.

30 Kasım Cumartesi günü Pusula Kitap Kahve’de Yılmaz Ergen’in moderatörlüğünde düzenlenen seminere çok sayıda öğrenci ve eğitimci katıldı. Seminerde Dr. Mehmet Başaran, Gaziantep’ten başlayarak Cambridge’a kadar uzanan eğitim hayatından ve matematiğin sevdirilmesi adına neler yapılabileceğinden bahsetti. Öğrencilerin gelecekle ilgili hedeflerini ve kariyerlerini planlaması adına farklı bakış açıları kazandırdı. Programda öğrencilerden gelen sorulara da cevap veren Başaran’ın sunumunun ardından öğrencilere çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Ortaöğretim Komisyonundan 2 Günlük Doğa Kampı

  Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu “İyilikle Geleceğe Koş” başlıklı iki günlük doğa kampı düzenledi.

  30 Kasım – 1 Aralık tarihlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gizem Doğan Yaşayarak Öğrenme Merkezi’nde düzenlenen kampa semt derneklerimiz Bilimder, Fidander, Şehreküstü Derneği, Merveşehir Derneği, Şehreküstü Derneği, Semt-i İbrahimli Derneği ve vakıf merkezi, Adıyaman Kahta, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Nizip’ten 110 ortaokul ve lise öğrencisi katıldı. Kampta; iyilik atölyesi bölümünde öğrencilerin iyilik temalı sosyal sorumluluk projeleri konuşuldu. Fatma Taş tarafından “İletişim ve Adap” konulu seminer, Cumali Kaplan tarafından “Gelecekte Dünyamız” konulu seminerin yanı sıra doğa yürüyüşü, okçuluk, film tahlili, bocce, dart, kitap okuma, bilgi yarışması ve sonucunda öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

  Eğlenceli ve verimli geçen kampın sonunda öğrenciler toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.

 • AÖB’den Şehir Meydanında Okuma Etkinliği

  Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Birimi Demokrasi Meydanında “Okuyan Genç Değişen Şehir” temasıyla kitap okuma etkinliği düzenledi.

  20 Kasım Çarşamba günü düzenlenen etkinliğe Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Mehmet Berk, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Zekeriya Efiloğlu, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, AÖB Gaziantep Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Cumali Kaplan, eğitimciler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

  Kitap okuma etkinliği dolayısıyla bir konuşma yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Mehmet Berk; “Sizlerin yaşındayken o dönemin meşhur yazarlarının kitaplarını hemen hemen hepsini okumuştum. Hocalarımız o zaman bize ayda bir kitap okuma mecburiyeti getirmişlerdi. O kitapları okur özetini de sınıfta anlatırdık. O yüzden okumanın önemi çok büyük. Bu okumaların neticesinde tıp fakültesini kazandım. Gaziantep’te 41 yıl çocuk doktorluğu yaptım. Sizlere durmadan okumaya devam etmenizi tavsiye ediyorum” dedi.

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Zekeriya Efiloğlu da; “Gerek Bülbülzade Vakfımız, gerekse Anadolu Platformumuzun başkanının kitap okumaya, gençlere, ilme, bu amaçla çalışan insanlara vermiş olduğu desteği yakinen çok uzun yıllardır bilen biriyim. Biz de çam sakızı çoban armağanı onların yapmış olduğu bu etkinliğe katılmak istedik, birlikte yapalım istedik. Böyle bir amaç için bir araya geldik. Ülkemizdeki kitap okuma oranları artıyor, kitap basım oranları artıyor. Kitapla buluşan gençlerin sayısı artıyor. Bir söz vardır, kelimeler insanların kullandığı en tesirli haplardır. Ne kadar çok kelime bilirsen o kadar iyi düşünürsün, ne kadar çok iyi düşünürsen o kadar iyi üretirsin, ne kadar çok iyi üretirsen tüketim teknolojisinin bize vermiş olduğu tüketim mantığından uzaklaşarak kendinizi yetiştirmiş bir birey olarak hayatta yer alırsınız. Sizinle böyle bir platformda birlikte olmaktan mutluluk duydum” dedi.

  Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise; “Burada kitap dostu kardeşlerimiz var. Bu mekânı görünce karşımızda kale, ecdadımız, hemen yanında büyük bir müze ve bu mekânın ayrı bir önemi var. 15 Temmuz gecesi burada bir araya geldik. Bugün de tekrar bunların yaşanmaması için özgür bireylerin bu toprağın irfan nesli olarak buradayız. Türkiye’de okuma oranları artıyor. Bunu hep beraber daha da ileriye taşımamız gerekiyor” dedi.

  AÖB Gaziantep Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Cumali Kaplan; “Sizler şehrin değişik noktalarından bugün okuma şenliğimize icabet ettiniz. Bildiğiniz üzere Bülbülzade Vakfı olarak semt derneklerimiz olan Bilimder, Fidander, Merveşehir Derneği, Semti İbrahimli Derneği, Şehreküstü Derneği olarak siz gençlerle uzun bir süredir çalışmalar yürütüyoruz. Tüm bu çalışmalarımızı da Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu olarak yürütmekteyiz. Kasım ayı boyunca ülkemizin birçok şehrinin meydanlarda okuma etkinlikleri düzenliyoruz. Yine Ekim ayında yetim evlerine birer kütüphane kurmak için kampanya başlatmıştık. Aralık, Ocak ayında da her aya bir faaliyet olacak şekilde bu organizasyonlarımızı sürdüreceğiz”  dedi.

  Konuşmaların ardından Demokrasi Meydanında bulunan gençler yarım saat okuma etkinliği gerçekleştirdi. Okuma etkinliğinin ardından gençler kitaplarını yetim evlerine kurulacak kütüphane için bağışladılar. Okuma etkinliği toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 • Ortaöğretim Hizmetiçi Eğitim Programı Yapıldı

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Birimi eğitimcilerin katılımıyla hizmetiçi eğitim programı düzenledi.

  28 Eylül Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk hizmetiçi eğitim programına Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Adem Er, Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Cumali Kaplan, komisyon üyeleri, semt derneklerinden temsilciler ile eğitimciler katıldı. Program ortaöğretim öğrencilerinden Enes Güleri’nin okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Türkçe mealinin okunmasıyla başladı.

  Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra selamlama konuşmalarına geçildi. İlk selamlama konuşmasını ortaöğretim komisyonu üyesi Aysel Özberber yaptı. Özberber konuşmasında; Ortaöğretim komisyonu olarak, temel amaçlarının neslin ıslahı ve arzın imarı düsturuyla hareket ettiğimiz ders gruplarımızda geleceğimiz olan çocukların inanç değerlerinin farkında olan ve içselleştiren, ahlaki değerleri kendisine düstur edinen, gençliğin ve çocukluğun enerjiyi fırsata dönüştürerek onlara İslamı anlama, anlatma, öğrenme ve yaşama bilincini kuşanmaları için yola çıktıklarını dile getirdi.

  Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve AÖB Ortaöğretim Komisyonu Eski Başkanı Adem Er de; “Kur’an-ı Kerim’e baktığımız zaman bir avuç ümmeti bile olmayan peygamberlerden bahsedilir. Bizler bir araya gelerek birçok insanın değişimine dönüşümüne katkı sağladık. O anlamada Allah’ın sevgili kullarıyız. Sizlerin burada olması yarın adına bizlere umut veriyor. Biz bir ekibiz. Bir ekipteki insanlar ne kadar uyumlu çalışabiliyorlarsa, ne kadar ortak iş yapabiliyorlarsa inanın ki o kadar fazla verim olacaktır. Dolayısıyla neslin ıslahı arzın imarı derken yetiştirdiğimiz öğrencileri ve yetiştiren öğretmenlerimizi hatırlıyorum. İnşallah sizlerle beraber yarınlara dair yeni sözler bulacağız, yeni sözler söyleyeceğiz” dedi.

  Ardından semt derneklerinde ortaöğretim komisyonu başkanlarının selamlama konuşmalarına geçildi. Bu bölümde Fidander’den Mahmut Akar, Merveşehir Derneğinden Sevilay Şakı, Bilimder’den Zehra Karakoyun selamlama konuşması yaptılar. Konuşmaların ardından ortaöğretim komisyonu tanıtım filmi izlendi.

  Hizmetiçi eğitim programının açılış konuşmasını komisyon başkanı Cumali Kaplan gerçekleştirdi. Cumali Kaplan konuşmasından önce Ortaöğretim Komisyonu Eski Başkanı Adem Er’e komisyona verdiği emeklerden dolayı plaket takdiminde bulundu.

  Kaplan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Mücadeleler tek başına olmaz. Hepimiz birlikte anlamlıyız. Tek başımıza güçsüzüz, zayıfız ve yetersiziz. Ama biraya geldiğimizde şuan burada olduğu gibi bizler bununla anlamlıyız. Bu şekilde Rabbimizin rızasına talibiz. Hedefe varmak için, yolda dökülenlerden olmamak için sürekli kendimizi güncelleyeceğiz ve yenileyeceğiz. Şemsi Tebrizi’nin bir sözü var; ‘Güzel bir şeye başla. Ama hep güzel olsun. Çünkü her insan ölecek yaşta, geç kalmayasın.’ 

  Son beş yıldır hem genelde hem yerelde hizmetiçi eğitimler yapıyoruz. Bu eğitimleri kendi ihtiyaçlarımız doğrultusunda güncelliyoruz. Bizler sahadaki talepleri, ihtiyaçları ve gelecekle ilgili hedeflerimizi, misyonumuzu önümüze koyarak bu işleri planlıyoruz. Bizler erdemli insanlar topluluğuyuz, bizden öncekilerin mirasının varisleriyiz. Biz Antep’teyiz, birileri Van’da, birileri İstanbul’da, birileri Bursa’da, birileri Anadolu’nun dört bir tarafında bu mücadeleyi sürdürüyor. Bu yolda dökülmemek için temel değerlerimize sırtımızı yaslamamız gerekiyor. Bu temel değerler inanç olmalı, vicdan olmalı, ahlak olmalı, özgürlük olmalı ve daha daha bir sürü sayabileceğimiz değer mevcut.

  İnsan yapmadığı iyiliklerden sorumludur. Bizler vakıf olarak 18 tane ayrı komisyonda yüzlerce gönüllümüz, binlerce dokunduğumuz yürekle bu şehirde toplumsal dönüşüm için, geleceğimiz için ve en önemlisi de Allah rızası için bir süreç işletiyoruz. Ortaöğretim gençlik çalışması tüm bu 18 komisyonun çalışmasının merkezinde yer alıyor. Çünkü buradan çıkacak olan gençlerimiz diğer birimlere gidip çalışacaklar, mücadele edecekler. Gençlik olmadan, ortaöğretim olmadan bu hareket kendini geleceğe taşıyamaz. Geleceğimizin sağlıklı olmasını, istenilen nitelikte olmasını bu eğitimci buluşmalarının çok önemli olduğuna inanıyorum” dedi.

  Açılış konuşmasının ardından ortaöğretim komisyonu üyesi Turan Yaman tarafından 2018-2019 yılı faaliyet raporu haziruna okundu.

  Ardından “Yeni Dönem Ortaöğretim İşleyişimiz” konulu panele geçildi. Panelin moderatörlüğünü Murat Günay yaparken, Yunus Karahan; Ders Halkalarımız ve Müfredatlar, Fatma Taş; Okul Çalışma Modeli, Neşat Arıkan ise Öğrenci İle İlgilenme Modelimiz konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

  Hizmetiçi eğitim programının son bölümünde Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Cumali Kaplan tarafından; Yıllık plan, Kamplar, Saha Etkinlikleri, İnteraktif Öğrenme Modeli, Salon Programları, Geziler, Piknikler, Turnuvalar, Yarışmalar, Kitap Tahlilleri vs. anlatıldığı  “Teşkilatlanma Stratejisi” konulu sunum gerçekleştirildi.

  Ortaöğretim hizmetiçi eğitim programı sunumun ardından sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız