Perşembe, 09 Nisan 2020
AÖB’den Evde Eğitim Etkinlikleri Klavuzu

AÖB’den Evde Eğitim Etkinlikleri Klavuzu Öne Çıkarılmış

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Birimi, Corona Virüs dolayısıyla eğitimlerine evlerinde devam eden öğrenci ve aileleri için “Evde Eğitim Etkinlikleri” başlıklı bir kılavuz yayımladı.

20 sayfadan oluşan kılavuzda aile bireyleriyle beraber verimli ve hoşça vakit geçirebileceğiniz; makale, Kur’an-ı Kerim meali, öykü, film, kıssa, sanal gezinti, zekâ oyunu, biyografi, ezber sure bölümleri yer alıyor.

Kılavuzun birinci etkinliği içinde bulunduğumuz günlerle bağlantılı olarak “İmtihan ve Sabır” başlıklı bir makaleden oluşuyor. Makalenin sonunda Prof. Dr. Mehmet Görmez hocanın “Musibetler Azap ve Kıyamet Değil, Ayet ve İbrettir” başlıklı sohbetinin Youtube linkine de yer verilmiş. Kılavuzun ikinci etkinliğini ise “İmtihan ile İlgili Ayetler” başlıklı meal okuma etkinliği oluşturuyor. Üçüncü etkinlikte ise film tavsiyesine yer verilmiş. Film tavsiyesinde “Sonsuzluk Teorisi” adlı film yer alıyor. Etkinlik sonunda filmin değerlendirme sorularına yer verilerek filmin daha iyi anlaşılması amaçlanmış.

Kılavuzun dördüncü etkinliği olarak Kalem Suresi 17-33. Ayetlerinde geçen “Bahçe Sahipleri” kıssası konu edilmiş. Beşinci etkinlikte ise “Paylaşmak” isimli güzel bir öyküye yer verilmiş.

Kılavuzun en eğlenceli bölümlerinden biri 6. etkinlikteki sanal gezinti bölümünden oluşuyor. Bu etkinlikte evden çıkmadan dünyanın çeşitli müzelerine gezinti yapabileceğiniz 11 farklı internet sitesinin adresi yer alıyor. Kılavuz içerisinde çocukların ruh sağlığını korona virüsün etkilerinden korumak için Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı 11 öneriye de yer verilmiş. Önerilerin ardından “Aliya İzzetbegoviç Kimdir?” adlı biyografi bölümü ve ezber sure bölümünde Duha Suresi meali yer alıyor. Yedinci ve son bölümde ise evinizde ailenizle birlikte oynayabileceğiniz bir mantık oyunu olan “Mangala” oyunu, oynanışı ve taktikleri konu edilmiş.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Yetim Öğrencilerin Kitaplık Sevinci Sürüyor

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Ortaöğretim Birimi tarafından yetim çocukların evlerinde kitaplık oluşturmak için 2018 yılında başlatılan “Benim Evim Kütüphanem Projesi”nde kitaplık ve kitap teslimatları devam ediyor.

  Benim Evim Kütüphanem Projesi kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki yetim çocukların evlerine kitaplık kuruluyor. “Bir kitap yürekten gelmişse ancak o zaman başka yüreklere ulaşabilir” sloganıyla öğrencilerin okuyabileceği kitaplar bağış olarak alınıyor. Ayrıca kitap ve kitaplık alınması için nakdi bağış da kabul ediliyor.

  Bu kapsamda son kitap ve kitaplık teslimatı 8 Mart Pazar günü Fırat Mahallesinde oturan 5 yetim öğrencinin evine ortaöğretim komisyonu öğrencileri ve eğitimcileri tarafından yapıldı.

  AÖB Gaziantep Ortaöğretim Birimi olarak geleceğin dünyasını inşa edecek olan çocuklarımızın kitapla büyüyüp, kitapla gelişmeleri için duyarlı vatandaşlarımızı projeye destek olmaya davet ediyoruz.

 • Bir Gençlik Buluşması Böyle Geçti

  Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Birimi tarafından “Teşkilatçılık Kampı” üst başlığı organize edilen 6. Gençlik Buluşması sona erdi.

  28-30 Ocak tarihlerinde Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde Gaziantep’te yapılan gençlik buluşmasına ülkemizin her bölgesinden lise öğrenci temsilcileri katıldı. 6. Gençlik Buluşması'nın tanıtım filmini aşağıdan izleyebilirsiniz.

   

 • AÖB 6. Gençlik Buluşması Sona Erdi

  Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Birimi tarafından “Teşkilatçılık Kampı” üst başlığı organize edilen 6. Gençlik Buluşması sona erdi.

  Bu sene 28-30 Ocak tarihlerinde Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde Gaziantep’te Gizem Doğan Yaşayarak Öğrenme Merkezi’nde yapılan gençlik buluşmasına ülkemizin her bölgesinden lise öğrenci temsilcileri katıldı.

  Buluşmanın ikinci gününde; Anadolu Platformu Başkan Yardımcısı Gazi Kılıçparlar tarafından “Anadolu Platformu Hareketi” başlıklı bir seminer verildi. Seminerin ardından Bülbülzade Vakfı’na geçilerek burada bir forum düzenlendi. Nihat Tunç, Mehmet Makas ve Turabi Çelik’in moderatörlüğünde yapılan forumda “Yeni Nesli Anlamak” konusu masaya yatırıldı.

  Forumun ardından öğrenciler 5 gruba ayrılarak grup etkinliklerine geçildi. Grup etkinliklerinde “Biz Kimiz?” başlığı Adıyaman, Osmaniye, Elbistan, Bursa ve Kahramanmaraş’tan gelen öğrencilerin moderatörlüğünde irdelendi. Grup etkinliklerinden sonra buluşmanın üçüncü semineri olan “Okul Çalışması ve Davet” konusu Ergün Akduman tarafından öğrencilere interaktif bir şekilde anlatıldı.

  Buluşmanın son günü olan 30 Ocak Perşembe günü doğa yürüyüşü yapıldı. Öğrenciler, Gizem Doğan Yaşayarak Öğrenme Merkezi’nin önünde toplanarak ABD başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını okudukları basın açıklamasının ardından protesto ettiler.

  Dolu dolu geçen üç günün ardından AÖB 6. Gençlik Buluşması 30 Ocak Perşembe günü yapılan şehir gezisi ve yemek ikramının ardından sona erdi.

  Öte yandan Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Birimi tarafından lise son sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen YKS kampı da sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız