Pazar, 24 Ocak 2021
AÖB Online Eğitim Akademisinin 7.Haftası Geride Kaldı

AÖB Online Eğitim Akademisinin 7.Haftası Geride Kaldı Öne Çıkarılmış

Ortaöğretim birimimizin eğitimcilere yönelik hazırladığı online eğitim akademisi'nin 7. Haftasında "Gelecek Vizyonumuz" konusuyla  AKADDER (Anadolu Kadın ve Aile Derneği) Başkanı Rabia ALDEMİR konuk oldu.

Video konferansla yapılan ve moderatörlüğünü Tuba TAKTAK'ın gerçekleştirdiği programda Aldemir şunları dile getirdi:

Çocuklarımızın zekasından , aklından , önerilerinden , çözümlerinden faydalanmamız  , bunları dikkate alıp yöntem ve tutumlarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Eğer bunları başarabilirsek , teknolojinin korkulacak bir olgu değil bilâkis insana değer katan bir olgu olduğunu görebiliriz.

İnsan üzerine , aile üzerine sadece konuşan değil ; sorumluluk alan , elini taşın altına koyan olmalıyız.
Ötekinin onurunu kırarak zafer kazananlar bizim dostumuz olamazlar.

İçinde yaşadığımız zaman dilimi o kadar önemli ki ; ileride yaşadığımız dönem "Koronadan  önce ve Koronadan sonra" diye adlandırılacak. Bu süreçte her şeyimiz ; davranışlarımız , hayatımız , alışkanlıklarımız , ihtiyaçlarımız ... değişti.
Unutmayalım ki bu virüs süreci hepimiz için yeni bir fırsat ve çıkış yoludur , eğer zamanın ruhunu iyi okuyabilirsek bu süreçten çok başarılı ve olumlu çıkabiliriz. Unutmayalım ki bu virüs süreci hepimiz için yeni bir fırsat ve çıkış yoludur , eğer zamanın ruhunu iyi okuyabilirsek bu süreçten çok başarılı ve olumlu çıkabiliriz.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • AÖB’den Pasta ve Şerbet Atölyesi

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Ortaöğretim Birimi öğrencilerin ara tatile girdiği şu günlerde tatil günlerini daha verimli geçirmek amacıyla ortaokul kız öğrencilerine yönelik “Pasta ve Şerbet Atölyesi” düzenliyor.

  15 kız öğrencinin katıldığı ve 27 Aralık Çarşamba günü başlayıp 31 Ocak Pazar günü bitecek olan atölyede kurslar Şef Seyra Batuk tarafından veriliyor. Atölye ilgili bilgi veren Seyra Batuk şunları söyledi; “Öğrencilerimizle evlerinde annelerinin onlar için yaptığı ikramların nasıl emek istediğini anlatan aynı zamanda üretken olma ruhunun zevkini arttıran bir çalışma yapmayı hedefledik. Pandemiden dolayı evde kalan çocuklarımızın kendi ürettikleri ürünlerle aileleri ile birlikte keyifli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz. Bu konuda öğrenci velilerinden de çok olumlu dönütler alıyoruz” dedi.

 • AÖB Ortaöğretim Düşünce Atölyesi Devam Ediyor

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Ortaöğretim Birimi tarafından 5-6-7.sınıflara yönelik olarak düzenlenen Düşünce Atölyesi etkinliklerle devam ediyor.

  Video Konferans yöntemiyle çevirim içi olarak yapılan düşünce atölyesi, 12 Aralık 2020 Cumartesi günü başladı ve 06 Şubat Cumartesi günü sona erecek. Atöyle çalışmalarında öğrencilerde şu gelişmeler gözlemlendi; “Çocuklar atölyeye hevesli, aktif, özgüvenli, sorgulayıcı, iyi bir dinleyici ve mutlu olarak katılıyorlar. Bizlere ulaşan aileler çocuklarının Cumartesi gününü iple çektiklerini ve çocuklarındaki olumlu değişimin farkına vardıklarını ifade ediyorlar. Atölye esnasında çocukların akıl yürütme, kavram oluşturma, bağıntı kurma, varsayımsal düşünme, soyutlama, iletişim, becerilerinin daha çok geliştiğini gözlemliyoruz. Atölyedeki durumları baz alındığında; başkalarını derinden dinleme ve kendilerini ifade etmeleri her hafta daha da ileriye gitmektedir. Çocuklar eleştiriyi kişiselleştirmemeyi, fikirlerini cesurca ifade etmeyi öğrenmeye devam ediyorlar. Aynı zamanda hem atölye esnasında hem de ailelerin evdeki gözlemleri sonucunda çocuklarda sabır, kendine güven ve öz saygılarının geliştiği görülmektedir. Hatta ilk haftadan bu yana hiç söz almak istemeyen çocuklar bile zamanla aktif katılımcı olmaya başladılar” dedi.

  Hafta sonları yapılan eğitimler 06 Şubat Cumartesi günü sona erecek.

 • Yeni Gençlik, Yeniden Davet

  Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Biriminin eğitimcilere yönelik hazırladığı Online Eğitim Akademisi’nin 2. dönemin ilk programında “Yeni Gençlik, Yeniden Davet” konusu Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

  Video konferans yöntemiyle yapılan ve moderatörlüğünü Mehmet Makas’ın gerçekleştirdiği programda Prof. Dr. Hayrettin Karaman konuşmasında şu hususları dile getirdi:

  “Değerli olan insandır, insanlığın problemine yönelik, insanlığın hayrına yönelik derdi olan insandır.

  Bu insanların bir kısmı genç, bir kısmı orta yaşlıdır. Sadece gençlerle ibaret değil, önemli olan insana ulaşmadır, genç önceliklidir. Genç kaç yaşı kapsıyor? Bu konuda tasnifler var: 18-60 yaş arası genç olarak tasnif ediliyor, son zamanlarda.

  Bu sınıflandırma biraz abartılı diyelim 35-40 yaşa kadar genç görmemiz lazım. Resmi olarak 15-20 milyon gencimiz var. Biz tüm herkese ulaşmak istiyoruz. 15 yaşına kadar tutum ve davranışlar geliştiği için herkese ulaşmalıyız.

  Size bir anekdot söyleyeyim: 1961-63 yılları arası yüksek İslam öğrencisiydim hem de İstanbul Kadıköy vaiziydim. Osman Ağa Camiindeydim, bir gün vaaz ettim. İndim, başımda sarığım cübbem var. Bir adam yanıma geldi, görüntü itibariyle modern.  Ellerinde siyah ince bir eldiven vardı. Başka tabakadan olduğu belli ama camiye gelmiş ve vaazımı dinlemiş. Sizinle bir problemi görüşmek istiyorum dedi. Buyurun dedim.  Benim, 20’nin üzerinde iki kızım var dedi. Bu kızlarım namaz kılmıyor ne yapmam lazım? Dedi. Ben de çok geç değil mi? Dedim. Hiç mi kılmadılar yoksa şimdi mi siz bunu dert edindiniz. Hayır, şimdiye kadar kılmadılar ama artık kılmalarını istiyorum dedi. Çok geç değil mi? Dedi.

  Bilmiyorum herhâlde öyle dedi.  Bu çocuk bir şey gördüğü zaman anne babayı namaz kılıyor olarak görmeliydiler. Rol model anne babadır.”

  Sunumun tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz:

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız