Pazartesi, 26 Ekim 2020
İl Dışında Okuyan Öğrencilerle Buluşma

İl Dışında Okuyan Öğrencilerle Buluşma Öne Çıkarılmış

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Temsilciliği il dışında okuyan kız öğrencilerle video konferns yöntemiyle bir buluşma gerçekleştirdi.

19 Eylül Cumartesi günü yapılan oturumda AÖB Gaziantep Bölgesi Kız Teşkilatı Başkanı Şehadet Gerçek; yeni dönemde gerçekleştirilecek toplantılar ve programlar hakkında bilgi verdi. Gerçek; “geçirdiğimiz dönemi fırsata çevirmek ve birbirimize umut vermek için birlikteliğimize kuvvet vermemiz gerekir” dedi.

Gülhan Dinç de bu dönemde zaman yönetiminin önemine dikkat çekerti. Oturum öğrencilerin beklenti ve görüşlerini ifade etmesiyle sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • AÖB Cuma Günleri Söyleşi Düzenliyor

  Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Gaziantep Yüksek Öğretim Birimi kız öğrenciler, Cuma günleri söyleşi dizisi gerçekleştiriliyor.

  İstanbul sözleşmesi, iletişim sanattır, akademiye giden rota, stres ve öfke kontrolü, zaman yönetimi gibi konuların ele alındığı söyleşilerin ilk oturumunda “İstanbul Sözleşmesi” üzerinde duruldu. 9 Ekim Cuma günü video konferans yöntemiyle yapılan sunumda Fadime Eminoğlu şunlara değindi;

  “Sözleşmeyi bütünüyle kabul etmek ya da reddetmek durumunda değiliz. Uygulamada çok hata var. Eleştiri güzel ama eleştiri kutuplaştırmanın yanı sıra şiddeti artırıyor. Müslüman olarak bizler var olan bir sorunu yok sayamayız, böyle gelmiş böyle gider diyemeyiz.

  Zayıf olanı bilinçlendirmek, eğitimine destek vermek güçlendirmek gerekir. Zayıf ve suiistimale açık olanı korumak ve güçlendirmek gerek. Sağlıklı bir aileyi de sağlıklı bir bireyi de kolay kolay bir sözleşme yıkamaz.”

  Söyleşinin ikinci oturumu 16 Ekim Cuma günü yapıldı. Video konferans yöntemiyle yapılan oturumda Hatice Sohbet, “İletişim Sanattır” konusu işledi. İletişimin önemi, güzel konuşmanın önemi, bunun yollarına dair yapılan söyleşide şunlara değinildi;

  “İnsanlarla güzel konuşun” denmiştir sadece yakınlarınız, sevdikleriniz değil. Allah tarafından verilmiş her şeyin hakkını vermek gerek. Sözü güzelleştiren şey söze katılan sevgidir.

  Sesimizi egzersizle terbiye etmemiz gerekir. Herkesi dinlemesini bilirsek, herkes de bizi dinler. Sadece anlamak için dinlemeye özen göstermeliyiz. Her insan Allah'ın ayetidir ve çıkardığı seste mucizedir, önyargısız bir şekilde dinlemek lazım. Konuşmaya çalışmadan önce dinlemeyi bilmeliyiz.

  Küçük bir çocuk bile olsa hatta karşıdakinin görüşlerini beğenmesek de dinlemeyi bilmeliyiz. Her dil bir sanattır ve bilimdir. Bunu hakkıyla bilmek ve kelimeleri düzgün konuşabilmek sünnettir. Kendi sesimizi dinlemeden, nerde hata yaptığımızı bilmeden neyi düzelteceğimizi bilemeyiz. İnsan bulunduğu yerin şivesini ağzını taşıması gerekir, Türkçeyi de iyi konuşması gerekir. Kendini överek başlayan bir konuşma be kadar güzel olursa olsun karşılığı olamayabilir. Nerde ne konuşulacağını dinleyerek ve gözlemleyerek öğreniriz. İnandığımız şeyi söylemek lazım” dedi.

 • AÖB Sohbet Halkaları Online Olarak Yapılıyor

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Sohbet Halkaları online olarak video konferans yöntemiyle devam ediyor.

  Anadolu Öğrenci Birliği sohbet halkaları 2020-2021 eğitim yılında başladı. İl dışında olan öğrenciler ile online olarak Gaziantep ilinde ikamet eden öğrenciler ile sosyal mesafeye uygun olarak yapılan sohbet grupları devam ediyor.

  Dönem sonuna kadar devam eden sohbet gruplarında Siyer, Peygamberler Tarihi, Tefsir, Hadis, Çağdaş Kavramlar ve Modern Dönem Yakın Tarihi gibi konular işleniyor. Üniversiteyi yeni kazanan öğrencilerin de dâhil edildiği sohbet gruplarında belirli periyotlarda makale tahlilleri yapılıyor. Bu ay ki tahlilde;

  -Enerji Kaynakları ve Transfer Rotaları Bağlamında Doğu Akdeniz

  -1980 Sonrası Hükümet Programlarında Türkiye'nin Değişen Enerji Politikaları

  -Doğu Akdeniz'de Değişen Enerji Jeopolitiği ve Türkiye

  -Enerji Güvenliğine Yönelik Tehditler ve Enerji Güvenliği Politikalarındaki Değişim

  Makaleleri tahlil edilecek.

 • 4 Kitap 4 Yazar

  Kitabı okurla, okuru yazarla buluşturan proje başlıyor. Her ay bir yazarı misafir ediyor, tahlilini yapacağımız kitabı ise hediye ediyoruz.

  İlk konuğumuz Ziyaüddin Serdar ile Cenneti Arayan Adam kitabını konuşacağımız projeye başvuru için tıklayınız.

  Genel Bilgilendirme:

  Başvuru Tarihi: 15-16 Ekim 2020 tarihleri arasındadır.

  Kitap tahlili ‘Zoom’ platformu üzerinden yapılacaktır.

  Başvurunuz kabul edildiği takdirde mailinize geri dönüş sağlanacaktır. Başvurusu kabul edilmeyenlere herhangi bir geri dönüş sağlanmayacaktır.

  Bilgilendirmeler ve iletişim e-posta üzerinden sağlanacaktır. (E-postalarınızı düzenli olarak kontrol etmenizi rica ederiz.)

  Kitap tahliline sadece üniversite öğrencileri başvuruda bulunabilir.

  Kontenjanlar sınırlıdır.

  Link:

  www.anadoluogrenci.org/4-kitap-4-yazar/

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız