Pazar, 24 Ocak 2021
Gençlerde Psikolojik Dayanıklılık

Gençlerde Psikolojik Dayanıklılık Öne Çıkarılmış

Ortaöğretim birimimizin eğitimcilere yönelik hazırladığı Online Eğitim Akademisi’nin 10. Haftasında "Gençlerde Psikolojik Dayanıklılık" konusu Psikolog Dr. Mehmet Dinç’in sunumuyla irdelendi.

Video konferans yöntemiyle yapılan oturumda Psikolog Dr. Mehmet Dinç şu hususlara değindi:

“İçinde yaşadığımız dijital zaman dilimi insanların ve özellikle de gençlerin psikolojik olarak çok daha fazla kırılgan ve zayıf oldukları bir dönem olarak karşımıza çıkıyor.

Öncelikle insanın kendisini, hayatını ve dünyasını doğru anlamlandırması ve kodlaması gerekmektedir. İnsanın içinde yaşadığı dünyada her hal ve durum söz konusudur. İçinde yaşadığımız hayat ve dünya kolay değildir. Bu anlamda kolay bir hayattan ziyade güçlü ve huzurlu bir hayatın peşinden gidilmesi, bunlara ulaşmak için gerekli çabanın gösterilmesi ve bunlar için duaların yapılması gerekmektedir.

Huzurlu ve güçlü bir duruma gelmek için insan hayatının bir disiplininin, sisteminin ve ritminin bulunması gerekir.

Çocukluk ve gençlik dönemleri bir insanın psikolojik dayanıklılık kazanmasında en önemli dönemlerdir. Dolayısıyla bu dönemlerde eğer disiplinli, sistemli ve ritimli bir hayat oluşturulursa o genç psikolojik olarak çok sağlam bireye dönüşür.

Yalnız şunu da unutmamak gerekir; insanın gelişimi ve değişimi son nefesine kadar devam eder. Bundan dolayı hiç kimseden umut kesmemek gerekir.

İnsanın huzurlu ve güçlü olmasının yollarından biri de hayatının her dönemindeki gelişim ödevlerini yerine getirmesinden geçmektedir.

İnsanın beş temel konuda gelişim ödevleri söz konusudur. Bunlar: Fiziksel, psikolojik, sosyal, zihinsel ve ahlâkî ödevlerdir.

A-Fiziksel Ödevler:

a-Uyku:

İnsanı fiziksel olarak en çok etkileyen durum uykudur. Uykusu sağlıklı olmayan bir bireyin uyanıklığı da bereketli olmaz. Bundan dolayı gençlerin uyku düzenine, disiplinine ve ritmine sahip olmaları gerekir.

İyi bir uykunun üç özelliği vardır:

1-Düzenli uyku: Aynı saatlerde yatmak ve kalkmak.

2-Dengeli uyku: En geç saat 23.00'te yatmak.

3-Yeterli uyku: Uykunun en verimli olduğu saatlerde ve günlük altı saat olarak uyumak.

Hayatımızda bir şeyi düzelteceksek buna uykudan başlamamız gerekiyor.

b-Beslenme:

Ne yiyoruz, ne kadar yiyoruz, nasıl yiyoruz?

Ne yiyoruz?

Size nimet olarak verdiklerimizin temiz ve helal olanlarından yiyiniz. En temiz ve helal yiyecekler evlerimizde var. Dolayısıyla yemek yeme mekânlarımız mutlaka evlerimiz olmalı.

Ne kadar yiyoruz?

İhtiyaçtan fazla yemek vücutta çok önemli sorunlara yol açar.

Nasıl yiyoruz?

Hızlı değil, ne yediğimizin farkında olarak yavaş yavaş yemeliyiz.

c-Hareket:

Bize emanet olarak verilen vücut hareket üzerine kurulu. Yediklerimizden aldığımız enerjiyi gereği gibi kullanamazsak hem fiziksel hem de psikolojik birçok sorunla karşılaşırız.

B-Psikolojik Gelişim ve Ödevler

İnsanın ilk görevi kendisini tanımasıdır. İnsan kendisini bilirse Rabb'ini bilir, haddini bilir.

İnsanın kendisini bilmesi ve tanıması; kendisinin farkına varması, kendisiyle barışık olması ve kendi fıtratına uygun olanı seçmesi demektir.

İnsanın kendisini tanıması, başkaları üzerinden değil, kendisi üzerinden hakikî anlamda tanımasıyla başlar.

Başkalarının tanımlamaları ve adlandırmaları üzerinden kendimizi tanırsak gerçek anlamda kendimizle karşılaşamayız.

Birçok insan vardır, hep kendisiyle yaşar ama kendisiyle hiç karşılaşmaz.

Unutmayalım ki bizler başkalarının hayatının değil, bizlere verilen hayatın ve yeteneklerin hesabını vereceğiz.

Sonuç olarak hayatta her zaman kolay bir hayatı yaşamak değil, her zaman gerçek anlamda huzurlu ve güçlü bir hayatı yaşamayı öncelemeliyiz” dedi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • AÖB’den Pasta ve Şerbet Atölyesi

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Ortaöğretim Birimi öğrencilerin ara tatile girdiği şu günlerde tatil günlerini daha verimli geçirmek amacıyla ortaokul kız öğrencilerine yönelik “Pasta ve Şerbet Atölyesi” düzenliyor.

  15 kız öğrencinin katıldığı ve 27 Aralık Çarşamba günü başlayıp 31 Ocak Pazar günü bitecek olan atölyede kurslar Şef Seyra Batuk tarafından veriliyor. Atölye ilgili bilgi veren Seyra Batuk şunları söyledi; “Öğrencilerimizle evlerinde annelerinin onlar için yaptığı ikramların nasıl emek istediğini anlatan aynı zamanda üretken olma ruhunun zevkini arttıran bir çalışma yapmayı hedefledik. Pandemiden dolayı evde kalan çocuklarımızın kendi ürettikleri ürünlerle aileleri ile birlikte keyifli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz. Bu konuda öğrenci velilerinden de çok olumlu dönütler alıyoruz” dedi.

 • AÖB Ortaöğretim Düşünce Atölyesi Devam Ediyor

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Ortaöğretim Birimi tarafından 5-6-7.sınıflara yönelik olarak düzenlenen Düşünce Atölyesi etkinliklerle devam ediyor.

  Video Konferans yöntemiyle çevirim içi olarak yapılan düşünce atölyesi, 12 Aralık 2020 Cumartesi günü başladı ve 06 Şubat Cumartesi günü sona erecek. Atöyle çalışmalarında öğrencilerde şu gelişmeler gözlemlendi; “Çocuklar atölyeye hevesli, aktif, özgüvenli, sorgulayıcı, iyi bir dinleyici ve mutlu olarak katılıyorlar. Bizlere ulaşan aileler çocuklarının Cumartesi gününü iple çektiklerini ve çocuklarındaki olumlu değişimin farkına vardıklarını ifade ediyorlar. Atölye esnasında çocukların akıl yürütme, kavram oluşturma, bağıntı kurma, varsayımsal düşünme, soyutlama, iletişim, becerilerinin daha çok geliştiğini gözlemliyoruz. Atölyedeki durumları baz alındığında; başkalarını derinden dinleme ve kendilerini ifade etmeleri her hafta daha da ileriye gitmektedir. Çocuklar eleştiriyi kişiselleştirmemeyi, fikirlerini cesurca ifade etmeyi öğrenmeye devam ediyorlar. Aynı zamanda hem atölye esnasında hem de ailelerin evdeki gözlemleri sonucunda çocuklarda sabır, kendine güven ve öz saygılarının geliştiği görülmektedir. Hatta ilk haftadan bu yana hiç söz almak istemeyen çocuklar bile zamanla aktif katılımcı olmaya başladılar” dedi.

  Hafta sonları yapılan eğitimler 06 Şubat Cumartesi günü sona erecek.

 • Yeni Gençlik, Yeniden Davet

  Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Biriminin eğitimcilere yönelik hazırladığı Online Eğitim Akademisi’nin 2. dönemin ilk programında “Yeni Gençlik, Yeniden Davet” konusu Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

  Video konferans yöntemiyle yapılan ve moderatörlüğünü Mehmet Makas’ın gerçekleştirdiği programda Prof. Dr. Hayrettin Karaman konuşmasında şu hususları dile getirdi:

  “Değerli olan insandır, insanlığın problemine yönelik, insanlığın hayrına yönelik derdi olan insandır.

  Bu insanların bir kısmı genç, bir kısmı orta yaşlıdır. Sadece gençlerle ibaret değil, önemli olan insana ulaşmadır, genç önceliklidir. Genç kaç yaşı kapsıyor? Bu konuda tasnifler var: 18-60 yaş arası genç olarak tasnif ediliyor, son zamanlarda.

  Bu sınıflandırma biraz abartılı diyelim 35-40 yaşa kadar genç görmemiz lazım. Resmi olarak 15-20 milyon gencimiz var. Biz tüm herkese ulaşmak istiyoruz. 15 yaşına kadar tutum ve davranışlar geliştiği için herkese ulaşmalıyız.

  Size bir anekdot söyleyeyim: 1961-63 yılları arası yüksek İslam öğrencisiydim hem de İstanbul Kadıköy vaiziydim. Osman Ağa Camiindeydim, bir gün vaaz ettim. İndim, başımda sarığım cübbem var. Bir adam yanıma geldi, görüntü itibariyle modern.  Ellerinde siyah ince bir eldiven vardı. Başka tabakadan olduğu belli ama camiye gelmiş ve vaazımı dinlemiş. Sizinle bir problemi görüşmek istiyorum dedi. Buyurun dedim.  Benim, 20’nin üzerinde iki kızım var dedi. Bu kızlarım namaz kılmıyor ne yapmam lazım? Dedi. Ben de çok geç değil mi? Dedim. Hiç mi kılmadılar yoksa şimdi mi siz bunu dert edindiniz. Hayır, şimdiye kadar kılmadılar ama artık kılmalarını istiyorum dedi. Çok geç değil mi? Dedi.

  Bilmiyorum herhâlde öyle dedi.  Bu çocuk bir şey gördüğü zaman anne babayı namaz kılıyor olarak görmeliydiler. Rol model anne babadır.”

  Sunumun tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz:

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız