Pazartesi, 26 Ekim 2020
4 Kitap 4 Yazar

4 Kitap 4 Yazar Öne Çıkarılmış

Kitabı okurla, okuru yazarla buluşturan proje başlıyor. Her ay bir yazarı misafir ediyor, tahlilini yapacağımız kitabı ise hediye ediyoruz.

İlk konuğumuz Ziyaüddin Serdar ile Cenneti Arayan Adam kitabını konuşacağımız projeye başvuru için tıklayınız.

Genel Bilgilendirme:

Başvuru Tarihi: 15-16 Ekim 2020 tarihleri arasındadır.

Kitap tahlili ‘Zoom’ platformu üzerinden yapılacaktır.

Başvurunuz kabul edildiği takdirde mailinize geri dönüş sağlanacaktır. Başvurusu kabul edilmeyenlere herhangi bir geri dönüş sağlanmayacaktır.

Bilgilendirmeler ve iletişim e-posta üzerinden sağlanacaktır. (E-postalarınızı düzenli olarak kontrol etmenizi rica ederiz.)

Kitap tahliline sadece üniversite öğrencileri başvuruda bulunabilir.

Kontenjanlar sınırlıdır.

Link:

www.anadoluogrenci.org/4-kitap-4-yazar/

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • AÖB Cuma Günleri Söyleşi Düzenliyor

  Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Gaziantep Yüksek Öğretim Birimi kız öğrenciler, Cuma günleri söyleşi dizisi gerçekleştiriliyor.

  İstanbul sözleşmesi, iletişim sanattır, akademiye giden rota, stres ve öfke kontrolü, zaman yönetimi gibi konuların ele alındığı söyleşilerin ilk oturumunda “İstanbul Sözleşmesi” üzerinde duruldu. 9 Ekim Cuma günü video konferans yöntemiyle yapılan sunumda Fadime Eminoğlu şunlara değindi;

  “Sözleşmeyi bütünüyle kabul etmek ya da reddetmek durumunda değiliz. Uygulamada çok hata var. Eleştiri güzel ama eleştiri kutuplaştırmanın yanı sıra şiddeti artırıyor. Müslüman olarak bizler var olan bir sorunu yok sayamayız, böyle gelmiş böyle gider diyemeyiz.

  Zayıf olanı bilinçlendirmek, eğitimine destek vermek güçlendirmek gerekir. Zayıf ve suiistimale açık olanı korumak ve güçlendirmek gerek. Sağlıklı bir aileyi de sağlıklı bir bireyi de kolay kolay bir sözleşme yıkamaz.”

  Söyleşinin ikinci oturumu 16 Ekim Cuma günü yapıldı. Video konferans yöntemiyle yapılan oturumda Hatice Sohbet, “İletişim Sanattır” konusu işledi. İletişimin önemi, güzel konuşmanın önemi, bunun yollarına dair yapılan söyleşide şunlara değinildi;

  “İnsanlarla güzel konuşun” denmiştir sadece yakınlarınız, sevdikleriniz değil. Allah tarafından verilmiş her şeyin hakkını vermek gerek. Sözü güzelleştiren şey söze katılan sevgidir.

  Sesimizi egzersizle terbiye etmemiz gerekir. Herkesi dinlemesini bilirsek, herkes de bizi dinler. Sadece anlamak için dinlemeye özen göstermeliyiz. Her insan Allah'ın ayetidir ve çıkardığı seste mucizedir, önyargısız bir şekilde dinlemek lazım. Konuşmaya çalışmadan önce dinlemeyi bilmeliyiz.

  Küçük bir çocuk bile olsa hatta karşıdakinin görüşlerini beğenmesek de dinlemeyi bilmeliyiz. Her dil bir sanattır ve bilimdir. Bunu hakkıyla bilmek ve kelimeleri düzgün konuşabilmek sünnettir. Kendi sesimizi dinlemeden, nerde hata yaptığımızı bilmeden neyi düzelteceğimizi bilemeyiz. İnsan bulunduğu yerin şivesini ağzını taşıması gerekir, Türkçeyi de iyi konuşması gerekir. Kendini överek başlayan bir konuşma be kadar güzel olursa olsun karşılığı olamayabilir. Nerde ne konuşulacağını dinleyerek ve gözlemleyerek öğreniriz. İnandığımız şeyi söylemek lazım” dedi.

 • AÖB Sohbet Halkaları Online Olarak Yapılıyor

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Sohbet Halkaları online olarak video konferans yöntemiyle devam ediyor.

  Anadolu Öğrenci Birliği sohbet halkaları 2020-2021 eğitim yılında başladı. İl dışında olan öğrenciler ile online olarak Gaziantep ilinde ikamet eden öğrenciler ile sosyal mesafeye uygun olarak yapılan sohbet grupları devam ediyor.

  Dönem sonuna kadar devam eden sohbet gruplarında Siyer, Peygamberler Tarihi, Tefsir, Hadis, Çağdaş Kavramlar ve Modern Dönem Yakın Tarihi gibi konular işleniyor. Üniversiteyi yeni kazanan öğrencilerin de dâhil edildiği sohbet gruplarında belirli periyotlarda makale tahlilleri yapılıyor. Bu ay ki tahlilde;

  -Enerji Kaynakları ve Transfer Rotaları Bağlamında Doğu Akdeniz

  -1980 Sonrası Hükümet Programlarında Türkiye'nin Değişen Enerji Politikaları

  -Doğu Akdeniz'de Değişen Enerji Jeopolitiği ve Türkiye

  -Enerji Güvenliğine Yönelik Tehditler ve Enerji Güvenliği Politikalarındaki Değişim

  Makaleleri tahlil edilecek.

 • AÖB Gaziantep Hasbihal Düzenledi

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep, 11 Ekim Pazar günü sohbet halkalarına katılan öğrenciler, uluslararası öğrenciler ve farklı illerde okuyup da Gaziantep’te ikamet eden öğrencilerin katılımıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Konukevinde hasbihal programı düzenledi.

  Program Bekir Taha Güvenç'in Kanun dinletisi ile başladı. Daha sonra giriş konuşması yapan Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Bölge Başkanı Yunus Keklikçi; “insanlarımızın birbirinden uzaklaştırılmaya çalışıldığı, evlerimizin içinde yalnızlaştırılmak istendiği bir dönemde bizler farklı dilden farklı kültürden farklı ülkelerden öğrenci arkadaşlarımızla bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bizler ötekileştirmeye karşı biz olmayı, parçalanmışlığa karşı bir bütün olmayı, farklılıklarımızın zenginliğini koruyarak bir arada mücadele etmeyi önemsiyoruz. Bir arada mücadele ediyor oluşumuzun temeli de daha iyi bir kariyer yapmak değil, salih amel, sağlıklı iletişim ve sahih bilgiyi kuşanarak salih kullar olmaktır. Çalışmalarımızın bir kısmını online platformlarda gerçekleştiriyor olsak da muhabbetimizin derinliğini yine bire bir konuşmalarımızda buluyoruz. Uzun bir aradan sonra bugün yüz yüze buluşma imkânımız oldu. Bu buluşmalarımızı sağlıklı ortamlarda daha da arttırmalıyız” dedi.

  Ardından Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Danışmanı Ömer Faruk Kavuncu ise “içinde bulunduğumuz dönemde birbirimize daha çok ihtiyaç duyduğumuzu topluluğumuzda bireysel ve kitlesel gelişim için üzerimize düşen sorumluluklarımız var; en az bir batıdan bir doğudan dil bilmeliyiz, daha çok okumalı ve akademik çalışmalarımızı derinleştirmeliyiz” diye konuştu.

  GBB Gönüllü Kuruluşlar Sorumlusu Selçuk Öztürk'ün belediyede gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında bilgi vermesi ile devam eden program öğrencilerin katkı ve fikirleri ile sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız