Arabic English Turkish
Pazar, 07 Mart 2021
AÖB Sohbet Halkaları Online Olarak Yapılıyor

AÖB Sohbet Halkaları Online Olarak Yapılıyor Öne Çıkarılmış

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Sohbet Halkaları online olarak video konferans yöntemiyle devam ediyor.

Anadolu Öğrenci Birliği sohbet halkaları 2020-2021 eğitim yılında başladı. İl dışında olan öğrenciler ile online olarak Gaziantep ilinde ikamet eden öğrenciler ile sosyal mesafeye uygun olarak yapılan sohbet grupları devam ediyor.

Dönem sonuna kadar devam eden sohbet gruplarında Siyer, Peygamberler Tarihi, Tefsir, Hadis, Çağdaş Kavramlar ve Modern Dönem Yakın Tarihi gibi konular işleniyor. Üniversiteyi yeni kazanan öğrencilerin de dâhil edildiği sohbet gruplarında belirli periyotlarda makale tahlilleri yapılıyor. Bu ay ki tahlilde;

-Enerji Kaynakları ve Transfer Rotaları Bağlamında Doğu Akdeniz

-1980 Sonrası Hükümet Programlarında Türkiye'nin Değişen Enerji Politikaları

-Doğu Akdeniz'de Değişen Enerji Jeopolitiği ve Türkiye

-Enerji Güvenliğine Yönelik Tehditler ve Enerji Güvenliği Politikalarındaki Değişim

Makaleleri tahlil edilecek.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • İklim Değişikliği ve Küresel Isınma

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Yükseköğretim Birimi Kız Öğrencileri tarafından yapılan Cuma Söyleşilerinde bu hafta 'Doğada Denge' konusu işlendi.

  İki haftada bir video konferans yöntemiyle yapılan söyleşinin ikinci oturumu 5 Mart Cuma günü̈ Beyza Nur Utuş tarafından 'İklim Değişikliği ve Küresel Isınma' başlığı ile bir sunum gerçekleştirildi. Söyleşide Küresel Isınmanın nedenleri ve çözüm önerileri üzerinde duruldu.

  Kurşun kalem gibiyiz, her fırsatta izimizi bırakabiliriz. Yaşamda var oluş nedenimiz budur, izimizi bırakmak. Belki küçük bir yolda, belki birlikte olduğumuz insanlarda, belki yetiştirdiğimiz insanlarda, ama kesinlikle arkamızda iz bırakmaya çabalamalıyız. Cengiz Erşahin

  Karbon ayak izi, birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür. Başka bir ifade ile “Karbon ayak izi”, bir insan ya da kuruluşun doğrudan veya dolaylı olarak etrafa yayılmasına sebep olduğu karbon miktarını belirten bir terimdir ve iki ana kısımdan oluşur. Doğrudan (Birincil) Ayak İzi ve Dolaylı (İkincil) Ayak İzi.

  Doğrudan (Birincil) Ayak İzi, evsel enerji tüketimi ve ulaşım (söz gelimi araba ve uçak) dahil olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.

  Dolaylı (İkincil) Ayak İzi ise kullandığımız ürünlerin tüm yaşamın döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.

  Karbon ayak izinde en büyük payı olan faktörler şunlardır:

  Enerji Tüketimi: Ulaşım, endüstriyel işlemler, elektrik ve fosil yakıt kullanımı yüksek miktarda enerji tüketimine sebep olur.

  Sanayileşme: 20. yüzyılın ortalarından itibaren sanayileşmeyle birlikte karbondioksit salımı kontrolsüz ve çok hızlı bir şekilde arttı ve artmaya devam ediyor.

  Hayvancılık: Artan et tüketimiyle birlikte besi hayvanlarının seri üretime geçmiş olması atmosfere fazla miktarda metan gazı salınımına neden olmaktadır.

  Atık Maddeler: Hangi işlem ya da aktivite sonucu olursa olsun, Dünya’daki atık madde miktarı oldukça yüksek bir seviyede. Bu durum aynı zamanda Dünya’nın doğal kaynaklarına ve yaşam alanlarına da zarar veriyor.

  İnsan Faaliyetleri: İnsanların günlük hayatlarında birçok işi verimli ve hızlı bir şekilde yapma adına edindikleri alışkanlıklar da karbon ayak izinde büyük bir paya sahip.

  Doğrudan (Birincil) Ayak İzini Azaltmak İçin Öneriler

  1- Araba Kullanımı: Araba düşük güçlü (küçük) olmalı, yürüyerek gidilebilecek mesafeler yürünerek, uygun şartlar varsa bisiklet kullanılarak kat edilmelidir. Arabayla işe gitmek mecburiyeti varsa araba paylaşılmalıdır.

  2- Ambalaj Malzemeleri ve Atıklar: Atıkların azaltılması, imalatçıların gereksiz ve tabiatta bozulmayan ambalaj malzemeleri kullanmamaları, ambalajsız tüketilebilecek ürünlerin ambalaj kullanmadan tüketilmesi, karbon ayak izini küçültür.

  3- Enerji Kullanımı: Doğal gaz yerine ısınmak için güneş enerjisi kullanmak. Bu yolla doğal gaz faturalarındaki meblağ yılda yüzde 70 oranında azalabilir. Kaloriferlerin petek ısıları en alt düzeyde tutulmalı, binalar yeteri kadar havalandırılmalıdır. Buralarda yapılacak iyi bir ısı yalıtımı doğal gaz faturaları meblağını ve karbon ayak izini küçültmede önemli bir rol oynar.

  4- Elektrik Kullanımı: Elektrik için yenilenebilir enerji kullanmak, tasarruflu ampuller, buzdolapları, klima cihazlarını tercih etmek.

  5- Seyahat veya Tatil: Seyahatlere mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarıyla çıkmak, tatillere uçakla gitmek. Yerel otobüs, tren hizmetleri kısa mesafeler için kullanılmalıdır.

  Dolaylı (İkincil) Ayak İzini Azaltmak İçin Öneriler

  1- Şişe veya Şişe Suyu Kullanımı: Bir şeyler satın alındığında bu ürünlerin nerelerde üretildiği ve üretimde hangi maddelerin kullanıldığı göz önüne alınmalıdır. İmalat ya da nakliyesinde yüksek emisyona sahip olan ürünlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

  2- Uzak Mesafelerden Gelen Yiyecek ve İçecekler: Yiyecek ve içeceklerin uzak mesafelerden gelenlerinden kaçınmalı, yerel ürünleri tüketmeye özen göstermelidir. Satın alınan yiyeceklerin hangi ülkeden geldiği etiketinde yazılıdır. Muz alınacaksa yerli muz, Dünya’nın öteki ucundan muza tercih edilmeli, uzaktan gelen bir şişe içecek yerini çok daha az yol kat etmiş ürünler alınmalıdır.

  3- Et Tüketimi: Et tüketiminde özellikle kırmızı et tüketimi azaltılmalıdır.

  4- Uzak Ülkelerden Gelen Elbiseler: Uzak ülkelerden gelen elbiselerin etiketlerinden anlaşılması hâlinde yakında üretilmiş uygun elbiseye tercih edilmemelidir.

  5- Fazla Ambalajlanmış Ürünler: Fazla ya da doğada bozulmayan maddelerle ambalajlanmış ürünlerden uzak durulmalıdır. Mesela yumurta alırken köpük ambalaj yerine karton veya mukavvadan yapılmış ambalaja konulmuş yumurtaları çevre koruma açısından seçmelidir.

 • “Dünya Hali” Programında Şairler ve Şiirleri Konuşuldu

  Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Gaziantep Yüksek Öğretim Birimi kız öğrencileri tarafından haftalık olarak yapılan “Dünya Hali” programı sona erdi. Video konferans yöntemiyle yapılan ve 3 hafta boyunca devam eden programın son oturumunda Sezai Karakoç’un “Çocukluğumuz” adlı şiiri ile Necip Fazıl Kısakürek’in "Sakarya Türküsü" adlı şiiri incelenerek yazarların hayatları konuşuldu.

 • Speaking Club’ta “Life” Konusu İrdelendi

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Yüksek Öğretim Birimi kız öğrencileri tarafından haftalık olarak yapılan “Speaking Club” dil eğitimleri devam ediyor.

  Her cumartesi saat 15.40'ta Zoom platformu üzerinden çevrimiçi yapılan Speaking Club'ta bu hafta "Life (Yaşam)" konusu ele alındı. Eğitime çok sayıda öğrenci katıldı.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Arabic English Turkish

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow