Pazar, 28 Kasım 2021
Yeni Nesilde Sahih Din Bilincinin İnşası

Yeni Nesilde Sahih Din Bilincinin İnşası Öne Çıkarılmış

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim biriminin eğitimcilere yönelik hazırladığı Online Eğitim Akademisi'nin 12. haftasında "Yeni Nesilde Sahih Din Bilincinin İnşası" konusu Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun sunumuyla irdelendi.

Video konferans yöntemiyle yapılan ve moderatörlüğünü Turan Yaman'ın gerçekleştirdiği oturumda Ali Bardakoğlu şunları dile getirdi:

“Eskiden bilgi kaynakları sınırlıydı, insanlar bilgiye ulaşmakta zorlanıyorlardı. Şimdi ise çok kolay bir şekilde dinî bilgilere ulaşabiliyoruz. Fakat şimdi din hakkında konuşanlar dinde çok ayrıntılı, hayatta bir karşılığı bulunmayan bilgileri veriyorlar ve bazen birbiriyle çelişen konuları işliyorlar. Bu durum yeni nesli olumsuz bur şekilde etkiliyor.

Ayrıca dini anlatmada herhangi bir fıkhımız ve düzenimiz de olmadığı için ortaya çok farklı yorumlar çıkabiliyor. Bu farklılık gençlerin kafalarını karıştırıyor.

Bugün gençlerin örnek alacakları, İslam’ı gereği gibi temsil eden insanların sayısı oldukça azaldı. Bilgilerimiz amele dönüşmeyince dinî anlatımın ve dinin ayakları yere basmıyor. Bu durum sadece sözde kalınca buna bakan gençler dinden uzaklaşmaya başlıyor.

Dini, iyi bilmemiz iyi bir Müslüman olduğumuz anlamına gelmiyor, asıl önemli olan dini en güzel şekilde temsil etmemizdir.

Dini her yerde konuşuyoruz, çok sık bir şekilde dinî anlatımlara başvuruyoruz; fakat bunun karşılığını ve temsil gücünü taşımadığımız için bize bakanlar bu çelişkiden olumsuz şekilde etkileniyorlar.

Din ile tarihi, din ile kültürü birbirinden ayırmamız gerekiyor. Bugün din diye anlatılanların hep o bölgenin tarihi ve kültürü olduğunu görüyoruz. Bundan uzaklaşıp dinin aslını, özünü insanlara anlatmalıyız.

Anlattığımız dinin insanların ihtiyaçlarına cevap veren, hayatlarına dokunan, hayatlarında karşılığı olan bir dini insanlara anlatmamız ve bu dini temsil etmemiz gerekiyor.

İslam farklı bir şeydir, Müslümanlık farklı bir şeydir. İslam, Allah’ın en mükemmel sisteminin adıdır. Müslümanlık ise hata yapma ihtimali, unutma ihtimali çok olan bizlerin yaşamaya çalıştığıdır. Dolayısıyla bizler İslam ile Müslümanlığımızı aynı kefeye koymamalıyız. Bizler İslam'ı yaşamaya çalışanlarız. Dinin otoritesi, dinin sahibi değiliz. Allah adına, Peygamber adına konuşamayız; ancak bireysel olarak dinden sorumluyuz.

Kur'an-ı Kerim,  yaşanan durumlara göre, müşriklerin ve Müslümanların tavırlarına göre ayet ayet oluştu ve indi. Dolayısıyla iyi bir siyer bilgisine,  ayrıca ayetlerin iniş sebebini, indiği toplumu iyi bir şekilde bilmeliyiz. Bunları bilmeyen gençlerimizin ellerine hemen meal vermek gençlere çok ağır gelir, bu şekilde ayetlerin mesajını istedikleri gibi alamazlar.

Hadislerin de ifade edildiği durumları, ortamları bilmeden de hadislerle ilgili yanlış anlaşılmalar ortaya çıkar.

Gençlerin önüne daima dini sürmektense, ayetleri sürmektense onlara nefes alabilecekleri, yorum yapabilecekleri ortamları oluşturmalıyız.

Dünya'da Allah'ın koyduğu sistemde sebep sonuç ilişkisi vardır. Her yapılan bir yenilik ortaya çıkarır. Bu anlamda İslam kaderci değildir; İslam’da dinamik ve hareketli bir dindarlık vardır. Fakat özellikle Osmanlı döneminde kadercilik bu toplumda etkili olmuş ve dinden sayılmıştır. Bu durum dinamik ve hareketli olan dine büyük bir darbe indirmiştir.

Bütün bunlardan sonra gençlerin dinden uzaklaşmaları son derece normaldir. Sahih Din için, İslam dünyasının üretken olması, salih ameller işlemesi, insanlığa hayırlı işler sunması, insanlığın ortak tecrübesine ve mirasına katkıda bulunmamız gerekir.

İslam'ın mesajını bütüncül olarak ele almamız, hayatın tamamına yönelen, hayatın tamamını kapsayan bir şekilde İslam'ı temsil etmemiz gerekmektedir. Böyle yaparsak İslam'ın rahmeti bizleri her yönden kuşatacaktır. Dini sadece ibadet, belli başlı helaller ve haramlar olarak temsil edersek din eksik kalmış olur. Dinin hayatımızı kuşatması ve hayatımızın tamamında etkili olması gerekir.

Asıl sünnet; Peygamber ahlakıyla ahlaklanmaktır. Asıl hidayet, insanları ellerinden tutup bir yerlere götürmek değil; insanlara doğruyu göstermektir. Sahih Din için, bilgiden daha çok; örnekliğe, davranışa,  yaşam tarzına, temsiliyete ve en önemlisi de ahlaka ihtiyacımız vardır” dedi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • AÖB Ortaöğretim Tarihi Mekanlara Gezi Düzenledi

  Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Gaziantep Şubesi Ortaöğretim birimi öğrencilerin ara tatilini değerlendirerek Gaziantep’in tarihi mekanlarına geziler düzenledi.

  İki grup halinde 97 öğrencinin katılımıyla yapılan gezilerde; Tekke Cami, Şeyh Fetullah Cami, Ali Nacar Cami, Boyacı Cami, Kurtuluş (savaş) Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Mevlevihane Müzesi, Kozluca Kasteli, İhsanbey Kasteli, Pişirici Mescidi, Zincirli Bedesten, Bakırcılar Çarşısı ve Gaziantep Kalesi ziyaret edildi. Gezilere eşlik eden İstikrar Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Rahmi Açıkkol tarihi mekanlarla ilgili öğrencilere bilgiler verdi.  Gezi süresince hoşça vakit geçiren öğrencilere çeşitli ikramlar da yapıldı.

 • AKM Öğrencileri ile Tanışma Etkinliği Yapıldı

  Bülbülzade Vakfı Ortaöğretim Komisyonu ülkemizde ve Suriye’de faaliyetlerine devam eden Anadolu Kültür Merkezlerinden gelen ortaöğretim öğrencileri ile tanışma ve kaynaşma programı düzenledi.

  23 Ekim Cumartesi günü BEKAM Konferans Salonunda düzenlenen programa Anadolu Kültür Merkezlerinde faaliyetlere devam eden öğrenci ve öğretmenler ile Ortaöğretim Komisyonu üyeleri katıldı. Tanışma programında Bülbülzade Vakfı Ortaöğretim Komisyonu’nun yıl boyunca yaptığı faaliyetler hakkında hazirûna bilgi verildi. Tanışmanın ardından öğrencilere çeşitli ikramlarda bulunuldu.

 • Yeni Dönem Etkinliklerimize Tüm Öğrencilerimizi Bekliyoruz

  Sevgili genç arkadaşlar;

  Bülbülzade Vakfı Ortaöğretim Komisyonu olarak siz ortaokul ve lise öğrencilerini daha çok aramızda görmek istiyoruz.

  Sportif ve sanatsal faaliyetler, kamplar ve değerler eğitimleri ile dolu olan çalışmalarımızda yeni dönemi başlattık.

  Bizimle yol alıp hem eğlenmek hem öğrenmek isteyen gençler için katılım bilgilerine aşağıdaki numaralardan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow