Cuma, 04 Aralık 2020
AÖB Cuma Günleri Söyleşi Düzenliyor

AÖB Cuma Günleri Söyleşi Düzenliyor Öne Çıkarılmış

Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Gaziantep Yüksek Öğretim Birimi kız öğrenciler, Cuma günleri söyleşi dizisi gerçekleştiriliyor.

İstanbul sözleşmesi, iletişim sanattır, akademiye giden rota, stres ve öfke kontrolü, zaman yönetimi gibi konuların ele alındığı söyleşilerin ilk oturumunda “İstanbul Sözleşmesi” üzerinde duruldu. 9 Ekim Cuma günü video konferans yöntemiyle yapılan sunumda Fadime Eminoğlu şunlara değindi;

“Sözleşmeyi bütünüyle kabul etmek ya da reddetmek durumunda değiliz. Uygulamada çok hata var. Eleştiri güzel ama eleştiri kutuplaştırmanın yanı sıra şiddeti artırıyor. Müslüman olarak bizler var olan bir sorunu yok sayamayız, böyle gelmiş böyle gider diyemeyiz.

Zayıf olanı bilinçlendirmek, eğitimine destek vermek güçlendirmek gerekir. Zayıf ve suiistimale açık olanı korumak ve güçlendirmek gerek. Sağlıklı bir aileyi de sağlıklı bir bireyi de kolay kolay bir sözleşme yıkamaz.”

Söyleşinin ikinci oturumu 16 Ekim Cuma günü yapıldı. Video konferans yöntemiyle yapılan oturumda Hatice Sohbet, “İletişim Sanattır” konusu işledi. İletişimin önemi, güzel konuşmanın önemi, bunun yollarına dair yapılan söyleşide şunlara değinildi;

“İnsanlarla güzel konuşun” denmiştir sadece yakınlarınız, sevdikleriniz değil. Allah tarafından verilmiş her şeyin hakkını vermek gerek. Sözü güzelleştiren şey söze katılan sevgidir.

Sesimizi egzersizle terbiye etmemiz gerekir. Herkesi dinlemesini bilirsek, herkes de bizi dinler. Sadece anlamak için dinlemeye özen göstermeliyiz. Her insan Allah'ın ayetidir ve çıkardığı seste mucizedir, önyargısız bir şekilde dinlemek lazım. Konuşmaya çalışmadan önce dinlemeyi bilmeliyiz.

Küçük bir çocuk bile olsa hatta karşıdakinin görüşlerini beğenmesek de dinlemeyi bilmeliyiz. Her dil bir sanattır ve bilimdir. Bunu hakkıyla bilmek ve kelimeleri düzgün konuşabilmek sünnettir. Kendi sesimizi dinlemeden, nerde hata yaptığımızı bilmeden neyi düzelteceğimizi bilemeyiz. İnsan bulunduğu yerin şivesini ağzını taşıması gerekir, Türkçeyi de iyi konuşması gerekir. Kendini överek başlayan bir konuşma be kadar güzel olursa olsun karşılığı olamayabilir. Nerde ne konuşulacağını dinleyerek ve gözlemleyerek öğreniriz. İnandığımız şeyi söylemek lazım” dedi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Hemhal Dergisi’nin 7. Sayısı Çıktı

  Anadolu Öğrenci Topluluğu tarafından Gaziantep’te; Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak dilde üç çıkarılan Hemhal Dergisi’nin 7. sayısı çıktı.

  “Her Dem Birlikte Yaşama Sanatı” sloganı ile Anadolu Öğrenci Topluluğu tarafından çıkarılan Hemhal Dergisinin 7. sayısında “Dünyayı Değiştirmek” teması işleniyor. Derginin kapağında Mahatma Gandhi’nin “Nazik Bir Şekilde Dünyayı Sallayabilirsiniz” sözüne yer veriliyor.

  Derginin Türkçe bölümünde Necip Fazıl Kısa Kürek’in “Bizim Şarkımız” şiiri ile editör Aisha Manla’nın yazısı yer alıyor. Devamında; Zeynep Döner “Kelebek Etkisi”, Sedat Çelik “Baş Döndüren Değişim”, Kevser Altunhan “7 Güzel Adam”, Ayşenur Çakı “Bekletme Hayatı”, Begüm Bolhocalıoğlu “Kefaret”, Firdevs Aygün “Dünya Hatırlattı Bana, Biz İyi Olmakla İlgiliyiz”, Emine Çelik “Gurbette Yaz Nasıl Geçer Bilmiyorum”, İslim Karadeniz “Evladım Onlar Put”, Zeynel Kaplan “Nuri Pakdil”, Yasemin Yaşar “Meczup ve Gece”, Yunus Özgüç “Kara Bulutun Baharı”, Ahmet Baran Aslan “Biz Sarsılırsak”, Fatma Akkoyuncu “İnsan” şiirleri, Ayşegül Polat “Elimde Sihirli Değneğim”, Veysel Orhan “Sosyal Medya, Yalnızlık ve Mutlu Görünme Akımı”, Seher Sarı “Dünyayı Değiştirmek”, roman durağı bölümü, Ahmet Talha Hız “Dünyayı Değiştiren Akım” yazıları yer alıyor. Dergide ayrıca çeşitli filmlerin kritiğinin yapıldığı bir film izle köşesi de bulunuyor. Hemhal Derginin röportaj bölümünde Ahmet Aslan’ın Mahatma Gandi ile yaptığı röportaja yer verilmiş. 

  Derginin İngilizce ve Arapça bölümlerinde de kapak konusu ile alakalı makaleler yer alıyor.

  Pandemi dolayısıyla bu sayısını dijital olarak çıkaran Hemhal Dergisini aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

  Hemhal Dergisi’nin 7. Sayısı

 • “Gençlerle İslam'ı Konuştuk” Azez’de Tahlil Edildi

  AÖB Gaziantep, Azez Anadolu Kültür Merkezinde Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ın “Gençlerle İslam'ı Konuştuk” kitabını tahlil etti.

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep kız ve erkek öğrencilerden sorumlu bölge başkanları Yunus Keklikçi ve Şehadet Gerçek’ten oluşan heyet Suriye’nin Azez kentinde bulunan Anadolu Kültür Merkezi’ni ziyaret etti. Ziyaret dolayısıyla Prof. Dr. Hayrettin Karaman'ın Tire Yayınlarından tarafından Arapça baskısı yapılan “Gençlerle İslam'ı Konuştuk” kitabı kültür merkezinde eğitim gören öğrencilerle tahlil edildi.

  Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programda kitap üzerinde konuşulurken karşılıklı fikir ve tecrübe paylaşımı da yapıldı. Program ikramın ardından sona erdi.

 • GBB Gönüllü Kuruluşlar Koordinatöründen AÖB'ye Ziyaret

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Değerler Eğitim ve Gönüllü Kuruluşlar Daire Başkanlığı Genel Koordinatörü Ömer Faruk Ceylan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gönüllü Kuruluşlar sorumlusu Selçuk Öztürk, Gaziantep Ensar Vakfı Yurt Müdürü Mustafa Anlı ve beraberindeki heyet Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesini ziyaret etti.

  Ziyarette Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Bölge Başkanı Yunus Keklikçi ile görüşen heyete yükseköğretim çalışmaları ve medya alanında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verildi. Özellikle medeniyet söyleşileri, gençlik kamp alanları, kültürel faaliyetler ve gündemdeki projelerle ilgili detaylı müzakerelerde bulunuldu.

  Görüşmenin ardından heyet Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi’ni gezerek birim sorumlularından çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Ziyaret vakıf önünde çekilen toplu hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız