Pazar, 28 Kasım 2021
AÖB Cuma Günleri Söyleşi Düzenliyor

AÖB Cuma Günleri Söyleşi Düzenliyor Öne Çıkarılmış

Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Gaziantep Yüksek Öğretim Birimi kız öğrenciler, Cuma günleri söyleşi dizisi gerçekleştiriliyor.

İstanbul sözleşmesi, iletişim sanattır, akademiye giden rota, stres ve öfke kontrolü, zaman yönetimi gibi konuların ele alındığı söyleşilerin ilk oturumunda “İstanbul Sözleşmesi” üzerinde duruldu. 9 Ekim Cuma günü video konferans yöntemiyle yapılan sunumda Fadime Eminoğlu şunlara değindi;

“Sözleşmeyi bütünüyle kabul etmek ya da reddetmek durumunda değiliz. Uygulamada çok hata var. Eleştiri güzel ama eleştiri kutuplaştırmanın yanı sıra şiddeti artırıyor. Müslüman olarak bizler var olan bir sorunu yok sayamayız, böyle gelmiş böyle gider diyemeyiz.

Zayıf olanı bilinçlendirmek, eğitimine destek vermek güçlendirmek gerekir. Zayıf ve suiistimale açık olanı korumak ve güçlendirmek gerek. Sağlıklı bir aileyi de sağlıklı bir bireyi de kolay kolay bir sözleşme yıkamaz.”

Söyleşinin ikinci oturumu 16 Ekim Cuma günü yapıldı. Video konferans yöntemiyle yapılan oturumda Hatice Sohbet, “İletişim Sanattır” konusu işledi. İletişimin önemi, güzel konuşmanın önemi, bunun yollarına dair yapılan söyleşide şunlara değinildi;

“İnsanlarla güzel konuşun” denmiştir sadece yakınlarınız, sevdikleriniz değil. Allah tarafından verilmiş her şeyin hakkını vermek gerek. Sözü güzelleştiren şey söze katılan sevgidir.

Sesimizi egzersizle terbiye etmemiz gerekir. Herkesi dinlemesini bilirsek, herkes de bizi dinler. Sadece anlamak için dinlemeye özen göstermeliyiz. Her insan Allah'ın ayetidir ve çıkardığı seste mucizedir, önyargısız bir şekilde dinlemek lazım. Konuşmaya çalışmadan önce dinlemeyi bilmeliyiz.

Küçük bir çocuk bile olsa hatta karşıdakinin görüşlerini beğenmesek de dinlemeyi bilmeliyiz. Her dil bir sanattır ve bilimdir. Bunu hakkıyla bilmek ve kelimeleri düzgün konuşabilmek sünnettir. Kendi sesimizi dinlemeden, nerde hata yaptığımızı bilmeden neyi düzelteceğimizi bilemeyiz. İnsan bulunduğu yerin şivesini ağzını taşıması gerekir, Türkçeyi de iyi konuşması gerekir. Kendini överek başlayan bir konuşma be kadar güzel olursa olsun karşılığı olamayabilir. Nerde ne konuşulacağını dinleyerek ve gözlemleyerek öğreniriz. İnandığımız şeyi söylemek lazım” dedi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Uluslararası Öğrencilerle Tanışma Toplantısı Düzenlendi

  Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Gaziantep Şubesi Yüksek Öğretim Birimi, Gaziantep Üniversitesi Tömer de Türkçe eğitimi alan uluslararası öğrencilerle tanışma toplantısı düzenledi.

  22 Kasım Pazartesi günü Pusula Kitapevi’nde düzenlenen toplantıya Mısır, Suriye, Bangladeş, Somali, Çad, Nijerya, Mozambik’den öğrenciler katıldı. Toplantıda uluslararası öğrencilerle yapılan faaliyetler ve dergi çalışması anlatılarak önümüzdeki dönemde yapılacak faaliyetlerle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

 • Aygün Erkek Öğrenci Yurdu ve AÖB’den Piknik Organizasyonu

  Bülbülzade Aygün Erkek Öğrenci Yurdu ve Anadolu Öğrenci Birliği Yönetimi üniversite öğrencilerinin katılımıyla Bülbülzade Kurtuluş Ormanı'nda piknik organizasyonu düzenledi.

  23 Ekim Cumartesi günü düzenlenen organizasyona Bülbülzade Aygün Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalan üniversite öğrencileri ile Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yüksek Öğretim Birimi Yönetimi katıldı. Bülbülzade Kurtuluş Ormanı’nın nezih ortamında kahvaltı ile güne başlayan öğrenciler ardından orman sahasını gezerek temiz havanın tadını çıkardılar.

 • AÖB Gaziantep Kahvaltılı Tanışma Programı Düzenledi

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Yüksek Öğretim Birimi, Pusula Kitap Kahve’de kahvaltılı tanışma programı düzenledi.

  16 Ekim Cumartesi günü düzenlenen programa AÖB Gaziantep Bölge Başkanı Eyyüp Keleş ve öğrenciler katıldı. Programda gerçekleştirilen tanışma ve hasbihalin ardından yeni dönemde yapılacak çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow