Arabic English Turkish
Cuma, 26 Şubat 2021
AÖB’den Pasta ve Şerbet Atölyesi

AÖB’den Pasta ve Şerbet Atölyesi Öne Çıkarılmış

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Ortaöğretim Birimi öğrencilerin ara tatile girdiği şu günlerde tatil günlerini daha verimli geçirmek amacıyla ortaokul kız öğrencilerine yönelik “Pasta ve Şerbet Atölyesi” düzenliyor.

15 kız öğrencinin katıldığı ve 27 Aralık Çarşamba günü başlayıp 31 Ocak Pazar günü bitecek olan atölyede kurslar Şef Seyra Batuk tarafından veriliyor. Atölye ilgili bilgi veren Seyra Batuk şunları söyledi; “Öğrencilerimizle evlerinde annelerinin onlar için yaptığı ikramların nasıl emek istediğini anlatan aynı zamanda üretken olma ruhunun zevkini arttıran bir çalışma yapmayı hedefledik. Pandemiden dolayı evde kalan çocuklarımızın kendi ürettikleri ürünlerle aileleri ile birlikte keyifli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz. Bu konuda öğrenci velilerinden de çok olumlu dönütler alıyoruz” dedi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Anlamak, Anlaşılmak, Anlaşmak

  Anadolu öğrenci Birliği Ortaöğretim birimimizin eğitimcilere yönelik hazırladığı Online Eğitim Akademisi’nin 2. Döneminin 2. Haftasına ‘'Anlamak, Anlaşılmak, Anlaşmak’' konusuyla Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş konuk oldu.

  Video konferansla yapılan ve moderatörlüğünü Mehmet Su’nun yaptığı programda Nihat Erdoğmuş şunları dile getirdi;

  “Gençlerin yönetim süreçlerine katılımını arttırmak konusunu merkeze alacağız burada ne önemli diye düşündüğüm ve onları anlamak, anlaşılmak, anlaşmak diye konuyu sürdürebiliriz diye düşündüm.

  Birincisi bizim varoluş gayemiz: Allah'a kulluk onun yanında başka gayelerde koyabiliriz, dünyanın imarı, insanlara faydalı olmak gibi. Aslında varoluş gayemiz belli, dünyaya nasıl baktığımızla alakalı bir çerçeve bu. Bizler için ebedi bir hayat var. Bu da bizim ile varoluşumuzla alakalı, dünyayı nasıl baktığımızda alakalı bir çerçeve şimdi böyle bir çerçevede varlığınız hayat buluyor, karşılık buluyor yaşıyoruz. Pandemi ile birlikte Eğitimde ne öğreteceğiz sorusu ortaya çıktı.  Bir diğer soru Nerede öğreteceğiz? Yüz yüze eğitim ilerde yine olacak, uzaktan eğitim yine devam edecek gibi. Ama gelecek yıllarda hibrit eğitimi konuşacağız. Buda bazıları yüz yüze olacak bazıları uzaktan olacak demek.

  Muhatabımız gençler olunca 3. Soru ortaya çıkıyor: Ne öğreteceğiz? Nerede öğreteceğiz? Nasıl öğreteceğiz? soruları ortaya çıkıyor. Bir kısım uzaktan bir kısım yüz yüze yani hibrit eğitim modeli uygulayacağız. En önemli kavramımız gençleri anlamak olacak.

  Aynı olay aynı olgu farklı açılardan farklı görülebilir.  Gençlik yıllarında olaylara farklı bakabiliyoruz, eşler arası ilişki zamanla farklılaşmaya başlar. Hoca öğrenci ilişkisi zamanla farklılaşmaya başlıyor. Anlaşabilmek için nereden başlayacağız sorusu ortaya çıkıyor. Bizim tecrübemiz ve birikimimiz öğrenciye göre daha fazla bunu ona nasıl anlatacağız.

  Gençlerle karşılaşınca hangi şekil karşımıza çıkıyor (burada şekiller gösteriliyor). Kızgın, üzgün, mutlu gibi mimikler. Gençler bizlerde hangi ifadeleri görüyor?  Gülümseyen yüzle insan içindeki enerjiyle paralellik var yardımcı olma hissi var. İnsan ilişkilerinde yüz ifadesini okuma önemlidir. Yüz ifademiz enerjimizi gösterir. Gülümseyen yüz insan ilişkilerinde eşit formülasyon anahtarıdır. Sadaka diye geçer. Örnek mağazacılıkta belli bir süre sonra mola verdirilir. Yorgunluk yüz ifademize yansır. Biraz dinlenip devam ederiz. Eğitimde de bu tür durumlarda rotasyonlar, küçük değişiklikler olabilir.

  İkinci soru şu bazen dışımız gülüyor ama içimiz sıkıntılıdır, genç içinde bu geçerlidir. Sürekli böyleyse bu sürdürülecek bir şey değil. Yorgunluğa doğru gidecektir. Genç içinde aynı sorun söz konusudur. Bizim ulaşmaya çalıştığımız şeye gençler şimdi sahip yani ekmekten çok anlam arayışındalar. İmkanları daha geniş olduğu için ihtiyaçları daha farklı. Yani çözüm dışarıdan görünen yüzlerin arkasına ulaşmak nüfus etmek önemli. Bizim için önemli olan şey onlar için bir anlam ifade etmeyebiliyor.

  Uyarıcılar ve bilgi ile algılıyoruz ve anlamlandırıyoruz. Algıladığımız şeyi anlamlandırıyoruz bilgi önemli bu noktada. Gelen şeyi biz ilgilerimize göre birikimlerimize göre anlamlandırıyoruz. Gençlerden gelen bilgileri doğru anlıyor muyuz? Kaynak, iletişim kanalı, mesaj, alıcı gibi kavramlar anlamlandırmada önemli kavramlardır. Bilgilerimiz, duygularımız, isteklerimiz, ilgilerimiz anlamada önemlidir. Öncelikle muhatabımızı anlamalıyız.

  Neyi anlamak? Dünyayı nasıl algılıyoruz? Çevresel etkenler, ilgiler, dini tutumlar, içinde bulunulan ortam, sosyal, politik, teknolojik etkenler gençlerin ilgilerini etkiliyor. Bunlar değişen gelişen etmenlerdir. Bir de değişmeyen etmenler vardır: Hak ve batıl mücadelesi, zulümler azalması için uğraşmamız lazım. Adaletsizlik, cehalet, açlık, zorunlu göçler, çevre felaketleri vb. gelecekte bu resim nasıl olur? Gençler bunu daha iyi görebilir, biz belki de kaçırabiliriz gençlere fırsat verirsek kendileri daha iyi görebilir, gelecekte ki resmi. 2. si kendimizi veya bir genci dikkate aldığımızda değer verilen şeyi nasıl dikkate alacağız. Değerleri neler? İlgileri neler? Yapmaktan hoşlandığı şeyler neler? Kişilik yani kalıcı özellikleri neler? Becerileri neler? Bunları keşfetmemiz lazım.

  Gençlerle temasta, sorgulayıcı ve tefekkür edici özelliğimizin olması lazım. Gençlerin kendini tanıması lazım bunun için kendi dünyasına döndürmemiz lazım, kendisinin ne yapacağına kendisinin karar vermesi lazım. Biz bunu sağlamalıyız. Sorularına biz cevap vermeyeceğiz bu sağlıklı olmaz cevabı kendisi bulmalı, buna yönlendirelim. Sorgulattırıp kendisinin keşfetmesini sağlamak gerekir.

  Anlaşılmak, ise kim olduğumuz, bizi farklı kılan şey nedir? Ne yaptığımız, nasıl çalıştığımız gibi kavramlardır. Muhatabı tanımak ve ona uygun çalışma geliştirmeliyiz.

  Kendimize gençlere ne katıyoruz sorusunu sormamız lazım? Ne öğreniyor ne veriyoruz, anlıyor mu bizi bunu sorgulamalıyız. Arada bu soruları sormalıyız.

  Gençlerin becerilerini ve keşif yapabileceği ortamı sağlamamız lazım” dedi.

   

 • AÖB Ortaöğretimden Akıl Oyunları Atölyesi

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Ortaöğretim Biriminin 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik hazırladığı online eğitim atölyelerinin yedincisi olan "Akıl Oyunları Atölyesi" 31 Ocak Pazar günü başladı.

  31 Ocak-21 Şubat tarihleri arasında yapılacak olan "Akıl Oyunları Atölyesi"nde moderatör Yılmaz Ergen ve konuk eğitimciler tarafından öğrencilere "Satranç, Resfebe, Anagram Bir Kelime Bir İşlem" oyunları öğretimi ve yarışmaları yapılacak.

  Katılım ve daha fazla bilgi için aşağıdaki numarayı arayabilirsiniz:

  +90 5057747750

 • AÖB Ortaöğretim Düşünce Atölyesi Devam Ediyor

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Ortaöğretim Birimi tarafından 5-6-7.sınıflara yönelik olarak düzenlenen Düşünce Atölyesi etkinliklerle devam ediyor.

  Video Konferans yöntemiyle çevirim içi olarak yapılan düşünce atölyesi, 12 Aralık 2020 Cumartesi günü başladı ve 06 Şubat Cumartesi günü sona erecek. Atöyle çalışmalarında öğrencilerde şu gelişmeler gözlemlendi; “Çocuklar atölyeye hevesli, aktif, özgüvenli, sorgulayıcı, iyi bir dinleyici ve mutlu olarak katılıyorlar. Bizlere ulaşan aileler çocuklarının Cumartesi gününü iple çektiklerini ve çocuklarındaki olumlu değişimin farkına vardıklarını ifade ediyorlar. Atölye esnasında çocukların akıl yürütme, kavram oluşturma, bağıntı kurma, varsayımsal düşünme, soyutlama, iletişim, becerilerinin daha çok geliştiğini gözlemliyoruz. Atölyedeki durumları baz alındığında; başkalarını derinden dinleme ve kendilerini ifade etmeleri her hafta daha da ileriye gitmektedir. Çocuklar eleştiriyi kişiselleştirmemeyi, fikirlerini cesurca ifade etmeyi öğrenmeye devam ediyorlar. Aynı zamanda hem atölye esnasında hem de ailelerin evdeki gözlemleri sonucunda çocuklarda sabır, kendine güven ve öz saygılarının geliştiği görülmektedir. Hatta ilk haftadan bu yana hiç söz almak istemeyen çocuklar bile zamanla aktif katılımcı olmaya başladılar” dedi.

  Hafta sonları yapılan eğitimler 06 Şubat Cumartesi günü sona erecek.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Arabic English Turkish

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow