Arabic English Turkish
Cuma, 26 Şubat 2021
Cuma Söyleşilerinde “Dijital Denge” Konusunu İrdelendi

Cuma Söyleşilerinde “Dijital Denge” Konusunu İrdelendi Öne Çıkarılmış

Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Gaziantep Yükseköğretim Birimi Kız Öğrenciler tarafından yapılan Cuma Söyleşilerinde bu hafta “Dijital Denge” konusunu masaya yatırıldı.

İki haftada bir video konferans yöntemiyle yapılan söyleşinin ilk oturumu 19 Şubat Cuma günü̈ Sena Kavuncu, Zehra Yavuz ve Betül Yiğit tarafından 'Dijital Denge' adlı konu ile başladı. Söyleşide; “The Social Dilemma” (Sosyal İkilem) adlı belgeselin ve “Sosyal Minimalizm” kitabının tahlilleri yapıldı. Oturumda sosyal ağların insanlar üzerindeki etkileri konusunda uyarıda bulunan teknoloji uzmanlarının görüşlerine yer verildi.

Söyleşiden kısa notlar şöyle;

“Facebook, Snapchat, Twitter, YouTube gibi şirketlerin iç̧ modeli sizi ekran başında tutmayı hedefler.

İkna teknolojisi: Birinin davranışlarını değiştirmek için özellikle uğraşan tasarımdır.

Sunulan her şeye maruz kalmak zorunda değiliz, terk etmek zorunda da değiliz. Orda kendi algoritmamız ve sanal maskemizle yer alabiliriz.

Kendimizi tanırsak dijital denge kurabiliriz.

Küresel bir kültür oluşuyor aslında. Silikon vadisinin ilk 50 yılında endüstri donanım ve yazılım üretilip, müşterilere satılıyordu. Küçük, basit bir işti.

Fakat son 10 yıldır ise Silikon Vadisi’nin en büyük şirketleri kullanıcılarını satıyorlar.

Müşterilerine kullanıcı diyen iki sektör var sadece: Yasa dışı uyuşturucu ve yazılım sektörleri/Edward Tufte

Dijital bir emzik. Başta kendimizi, fıtratımızı tanıyarak işe başlarsak dijital bir denge kurabiliriz. Çok hızlı duygu geçişi yaşamak sıkıntılı oluyor.”

 

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Değişen Dünyada Geleceği Konuşmak

  Ortaöğretim birimimizin eğitimcilere yönelik hazırladığı Ortaöğretim Online Eğitim Akademisi’nin 2. dönem 3. haftasında “Değişen Dünyada Geleceği Konuşmak” konusuyla Vedat Kahyalar konuk oldu. Video konferansla yöntemiyle yapılan ve moderatörlüğünü İsmail Gülen’in yaptığı programda Vedat Kahyalar şunları dile getirdi;

  “Şu anda hızlı bir değişim yaşıyoruz. Bizler evlerimize kapandık ama gerek dünyada gerek Türkiye de belli bir kesim servetlerine inanılmaz servetler katıyor. Birçok kesimde sıkıntı yaşıyor. Yıldızı sönen ve parlayan meslekler var. Dünyanın değişimi ile ilgili iki çarpıcı örnek vermek istiyorum.

  Birinci örnek şu; Çin, Amazon ormanlarını Brezilya hükümetinden istiyor. Büyük ihtimalle o ormanların yüzde 40’ını sökecekler, soya fasulyesi ekecekler. Bu arada Çin Afrika’da tarıma elverişli arazileri kiralayıp işliyor ve ticaretini yapıyor. 2. örnek ise ülkemizde ilk ona giren Demet Mutlu hanımefendi. Önemli bir sanayicinin kızı Amerika’ya okumaya gider. Eğitimi bitince babası kendi fabrikasında çalışmasını ister o ise bunu erteler, müsaade ister yeni geldiğini belirtir. Bir yıl kadar sonra babası artık yaşlandığını ve gelmezse fabrikaları satacağını söyler. Demet, babasının elinden tutar ve çalışma odasına götürür. Trendyol’u duyup duymadığını söyler, babası duyduğunu söyler onu ben kurdum der.

  Babasının fabrikada 30 yıllık kazancından fazla para kazanır sadece 1 yılda. Şimdi yüzde 70’ini 725 milyon dolara Çinli firma Alibaba aldı. 1 milyar dolarlık hacmiyle Trendyol ilk 10 büyük firma arasına girmeyi başarıyor. İnsanlar internette ek işler yapıyor, ürün satıyorlar. Yeni iş fikirleri devreye giriyor. Kargo şirketleri ürün yetiştiremiyor şu an. Dünyada ki değişime göz atınca bir dakika da: Whatsapp tan 45 milyon mesaj atılıyor. 400 bin yeni uygulama indiriliyor. Google da 40 milyon kelime aranıyor. Facebook’ta dakikada 1 milyon hesap açılıyor. Dakikada 1 milyar dolarlık online alışveriş yapılıyor.

  Dünyada ve Türkiye de değişim tekerleği çok hızlı dönüyor. Siz ya bu tekerleği takip edip onu yakalayacaksınız ya da bu tekerleğin altında kalacaksınız. Online satış pazarı her yıl yüzde yüz büyüyor. Yeni sektörler ortaya çıkıyor. AVM’ler de olduğu gibi internet üzerinden de online satışlar revaçta. AVM’ler internet üzerinden sayfalar kiralıyor. Belli yüzdelik vererek bu siteler üzerinden satış yapılıyor. Bir çok market satış için internete yöneldi. Türkiye’de üretilen birçok ürünün satışı internet üzerinden yapılıyor. Bu global yarışta yer bulmak lazım. Dünyada internetten satış oranı 2020 yılında; 20 trilyon doları buldu.

  Birçok klasik iş -emlak gibi- internete taşındı. Birçok işte de robotlar devreye girecek (radyoloji, mikrobiyoloji gibi). Hizmet işlerinde hemşirelik gibi, hukuk alanında da çalışan insan sayısı azalacak. Alışveriş mağazalarında da robotlar görev yapacak. Benzin istasyonunda da insan çalışmayacak. Yapay zeka dönemi geliyor. Fabrikalar da robotlar çalışacak. Robotlar devrine yavaş yavaş girdik.

  2035 filmi var bu film geleceği anlatıyor. Her şey robotlaşmış. Bugün korona virüs komplo senaryolarında dünya nüfusunu azaltma planları var, Nüfusun azalacağını düşünüyorum. Virüs laboratuarda üretildi mi tartışmaları var. Bu virüs araştırmaları uzmanlığı revaçta olacak.

  Bir yapay zekâ dönemine gün geçtikçe yaklaşıyoruz. Türkiye de de yapay zeka sistemine adım adım giriyor. Biz bu süreçte cenazelere gitmiyoruz, iletişimimiz azaldı, insansızlaştırılıyoruz. Bu kapanmanın olumlu ve olumsuz yanları oldu. Endüstriyel tasarım, akıllı şehir uygulamaları revaçta olacak. Doğaya açılma arayışları başladı. Yapay zeka uzmanlığı öne çıkacak. İnavosyana çok büyük yatırım yapılıyor. İnovasyon nedir? Değişen hizmetler ve hayatı kolaylaştırmaya diyoruz. Altın yakalılar diyoruz, inovasyon yapanlara.  Z kuşağı geliyor. X-Y ve Z kuşağı kavramı var. 2. Dünya savaşını görenler X kuşağı oluyor, Y kuşağı bizden ders aldılar gördüler. İnterneti yarım bilirler. Z kuşağı ile yapılmış araştırma var tercihleri farklı. Genç kuşak dediğimiz bu kuşak. Mutsuzum,  ailem beni anlamıyor diyen var içlerinde çok iyi Müslüman olanda var. Farklı bir nesil geliyor. Hızlı öğrenen, dışarıdan öyle görünmese de Öğrenmeyi öğrendiler. Öğretmen olarak siz iyi okumalısınız bunu. Derin bir dip dalga geliyor. Umarız ki Kuranı okurlar kendilerine örnek olabilecek insanlar bulurlar. Gençler konuştuğumuzda: Anne babalarını beğenmiyorlar. Bize söylediklerini kendileri yapmıyorlar; diyorlar bu çok önemli. Anne babalar çocuklarına söylediklerini yapma dediklerini kendileri yapıyor, inandırıcılığı kalmıyor. Öğrenci inandırıcı öğretmen istiyor, yaşayan öğretmen istiyor.  Yaptıklarınızı yazın yazdıklarınızı yapın, dediklerinizi yaşayın.  Planlı olun. İşinizi sevin zorla sürdürülen iş başarı sağlamaz.”

 • TGSP Liderlik Eğitimi Son Oturumu Vakfımızda Yapıldı

  Türkiye Gençlik STK'ları Platformu liderlik eğitim programı son mentörlük oturumu 12 Şubat cuma günü Bülbülzade Vakfında yapıldı. Anadolu Öğrenci Birliği'nin de üye olduğu ve farklı STK'lardan öğrencilerin katıldığı 5 aylık eğitim programının sonuncusu gerçekleşti. Oturumlarda mentörlük yapan Anadolu Öğrenci Birliği Bölge Başkanı Yunus Keklikçi ve İl Gençlik Koordinatörü Mustafa Anlı'nın da katıldığı toplantıda öğrencilere eğitim sürecini başarıyla tamamladıkları için Liderlik Sertifikası verildi.

  Oturumda öğrencilere Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir'in Aklı Selim kitabı hediye edildi. Program ikramın ardından sona erdi.

   

   

 • AÖB Gaziantep Online Hasbihal Düzenledi

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep, 10 Ocak Pazar günü sohbet halkalarına katılan öğrenciler, uluslararası öğrenciler ve farklı illerde okuyup da Gaziantep’te ikamet eden öğrencilerin katılımıyla çevirimiçi hasbihal programı düzenledi.

  video konferans yöntemiyle yapılan hasbihlade yeni dönemde dijital ortamlarda yapılacak çalışmalar ve organizasyonlar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. İki hafta da bir devam etmesi planlanan program Bekir Taha Güvenç'in müzik dinletisinin ardından sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Arabic English Turkish

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow