Cuma, 23 Nisan 2021
İklim Değişikliği ve Küresel Isınma

İklim Değişikliği ve Küresel Isınma Öne Çıkarılmış

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Yükseköğretim Birimi Kız Öğrencileri tarafından yapılan Cuma Söyleşilerinde bu hafta 'Doğada Denge' konusu işlendi.

İki haftada bir video konferans yöntemiyle yapılan söyleşinin ikinci oturumu 5 Mart Cuma günü̈ Beyza Nur Utuş tarafından 'İklim Değişikliği ve Küresel Isınma' başlığı ile bir sunum gerçekleştirildi. Söyleşide Küresel Isınmanın nedenleri ve çözüm önerileri üzerinde duruldu.

Kurşun kalem gibiyiz, her fırsatta izimizi bırakabiliriz. Yaşamda var oluş nedenimiz budur, izimizi bırakmak. Belki küçük bir yolda, belki birlikte olduğumuz insanlarda, belki yetiştirdiğimiz insanlarda, ama kesinlikle arkamızda iz bırakmaya çabalamalıyız. Cengiz Erşahin

Karbon ayak izi, birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür. Başka bir ifade ile “Karbon ayak izi”, bir insan ya da kuruluşun doğrudan veya dolaylı olarak etrafa yayılmasına sebep olduğu karbon miktarını belirten bir terimdir ve iki ana kısımdan oluşur. Doğrudan (Birincil) Ayak İzi ve Dolaylı (İkincil) Ayak İzi.

Doğrudan (Birincil) Ayak İzi, evsel enerji tüketimi ve ulaşım (söz gelimi araba ve uçak) dahil olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.

Dolaylı (İkincil) Ayak İzi ise kullandığımız ürünlerin tüm yaşamın döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.

Karbon ayak izinde en büyük payı olan faktörler şunlardır:

Enerji Tüketimi: Ulaşım, endüstriyel işlemler, elektrik ve fosil yakıt kullanımı yüksek miktarda enerji tüketimine sebep olur.

Sanayileşme: 20. yüzyılın ortalarından itibaren sanayileşmeyle birlikte karbondioksit salımı kontrolsüz ve çok hızlı bir şekilde arttı ve artmaya devam ediyor.

Hayvancılık: Artan et tüketimiyle birlikte besi hayvanlarının seri üretime geçmiş olması atmosfere fazla miktarda metan gazı salınımına neden olmaktadır.

Atık Maddeler: Hangi işlem ya da aktivite sonucu olursa olsun, Dünya’daki atık madde miktarı oldukça yüksek bir seviyede. Bu durum aynı zamanda Dünya’nın doğal kaynaklarına ve yaşam alanlarına da zarar veriyor.

İnsan Faaliyetleri: İnsanların günlük hayatlarında birçok işi verimli ve hızlı bir şekilde yapma adına edindikleri alışkanlıklar da karbon ayak izinde büyük bir paya sahip.

Doğrudan (Birincil) Ayak İzini Azaltmak İçin Öneriler

1- Araba Kullanımı: Araba düşük güçlü (küçük) olmalı, yürüyerek gidilebilecek mesafeler yürünerek, uygun şartlar varsa bisiklet kullanılarak kat edilmelidir. Arabayla işe gitmek mecburiyeti varsa araba paylaşılmalıdır.

2- Ambalaj Malzemeleri ve Atıklar: Atıkların azaltılması, imalatçıların gereksiz ve tabiatta bozulmayan ambalaj malzemeleri kullanmamaları, ambalajsız tüketilebilecek ürünlerin ambalaj kullanmadan tüketilmesi, karbon ayak izini küçültür.

3- Enerji Kullanımı: Doğal gaz yerine ısınmak için güneş enerjisi kullanmak. Bu yolla doğal gaz faturalarındaki meblağ yılda yüzde 70 oranında azalabilir. Kaloriferlerin petek ısıları en alt düzeyde tutulmalı, binalar yeteri kadar havalandırılmalıdır. Buralarda yapılacak iyi bir ısı yalıtımı doğal gaz faturaları meblağını ve karbon ayak izini küçültmede önemli bir rol oynar.

4- Elektrik Kullanımı: Elektrik için yenilenebilir enerji kullanmak, tasarruflu ampuller, buzdolapları, klima cihazlarını tercih etmek.

5- Seyahat veya Tatil: Seyahatlere mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarıyla çıkmak, tatillere uçakla gitmek. Yerel otobüs, tren hizmetleri kısa mesafeler için kullanılmalıdır.

Dolaylı (İkincil) Ayak İzini Azaltmak İçin Öneriler

1- Şişe veya Şişe Suyu Kullanımı: Bir şeyler satın alındığında bu ürünlerin nerelerde üretildiği ve üretimde hangi maddelerin kullanıldığı göz önüne alınmalıdır. İmalat ya da nakliyesinde yüksek emisyona sahip olan ürünlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

2- Uzak Mesafelerden Gelen Yiyecek ve İçecekler: Yiyecek ve içeceklerin uzak mesafelerden gelenlerinden kaçınmalı, yerel ürünleri tüketmeye özen göstermelidir. Satın alınan yiyeceklerin hangi ülkeden geldiği etiketinde yazılıdır. Muz alınacaksa yerli muz, Dünya’nın öteki ucundan muza tercih edilmeli, uzaktan gelen bir şişe içecek yerini çok daha az yol kat etmiş ürünler alınmalıdır.

3- Et Tüketimi: Et tüketiminde özellikle kırmızı et tüketimi azaltılmalıdır.

4- Uzak Ülkelerden Gelen Elbiseler: Uzak ülkelerden gelen elbiselerin etiketlerinden anlaşılması hâlinde yakında üretilmiş uygun elbiseye tercih edilmemelidir.

5- Fazla Ambalajlanmış Ürünler: Fazla ya da doğada bozulmayan maddelerle ambalajlanmış ürünlerden uzak durulmalıdır. Mesela yumurta alırken köpük ambalaj yerine karton veya mukavvadan yapılmış ambalaja konulmuş yumurtaları çevre koruma açısından seçmelidir.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Hemhal Dergisi’nin 8. Sayısı Çıktı

  Anadolu Öğrenci Topluluğu tarafından Gaziantep’te; Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak dilde üç çıkarılan Hemhal Dergisi’nin 8. sayısı çıktı.

  “Her Dem Birlikte Yaşama Sanatı” sloganı ile Anadolu Öğrenci Topluluğu tarafından çıkarılan Hemhal Dergisinin 8. sayısında “Dünya Bir Evdir” teması işleniyor.

  Derginin Türkçe bölümünde editör Ahmet Aslan’ın yazısı yer alıyor. Devamında; Mustafa İsmet Başboğa “Bilinci Bileylemek”, Ayşenur Çakı “Her Şey Geçer”, Hatice Barut “Sen Dünya’nın İçindesin Dünya Senin İçinde”, Ayşe Nur Çoban “Zamansız”, Zeynel Kaplan “Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş”, Sevim Kartal “Gurbetçiler, yuvamız neresi? Doğduğumuz yer mi, öncekilerimizin doğduğu yer mi?”, Sümeyye Gülep “Hep Bir Şey Eksik”, Fatma Akkoyuncu “Adsızlar Diyarı”, Muhammed İhsan Sarı “Uyansak”, Betül Yiğit “Roman Durağı”, Ahmet Baran Aslan “Karanlık Bir Çağda”, Sena Kavuncu “Ya Tahammül Ya Sefer”, Sena Kaya “Emel Matlouthi” yazıları yer alıyor. Dergide ayrıca çeşitli filmlerin kritiğinin yapıldığı “Bir Film İzle” köşesi de bulunuyor.

  Derginin İngilizce ve Arapça bölümlerinde de kapak konusu ile alakalı makaleler yer alıyor.

  Pandemi dolayısıyla e-dergi olarak çıkaran Hemhal Dergisi’ni linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

 • Speaking Club'ta “Motivation” Konusu İşlendi

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Yüksek Öğretim Birimi kız öğrencileri tarafından haftalık olarak yapılan “Speaking Club” İngilizce dil kursunda bu hafta “Motivation” konusu işlendi.

  Pazartesi akşamları Zoom platformu üzerinden çevrimiçi yapılan Speaking Club'ta soru kalıpları olan; How motivated are you in general? What motivates you to do things? What is the best motivator to succeed? What do you do when you feel demotivated? What is a good way to motivate others? üzerinde duruldu.

 • Speaking Club'ta “Read” Konusu İşlendi

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Yüksek Öğretim Birimi kız öğrencileri tarafından haftalık olarak yapılan “Speaking Club” geçtiğimiz hafta “read” konusu işlendi.

  Pazartesi akşamları Zoom platformu üzerinden çevrimiçi yapılan Speaking Club'ta soru kalıpları olan; Do you often read? What is your favorite kind of book to read? Do you often read newspapers? Do you have any e-books? Which book you recently read and liked very much? How can children be encouraged to read? Are there things that encourage you to read? öbekleri üzerinde duruldu.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow