Çarşamba, 10 Ağustos 2022
AÖB Gençlik Çalıştayı Gaziantep’te Yapıldı

AÖB Gençlik Çalıştayı Gaziantep’te Yapıldı Öne Çıkarılmış

Anadolu Öğrenci Birliği tarafından düzenlenen Gençlik Çalıştayı 26 Haziran Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde Gaziantep’te yapıldı.

Türkiye genelindeki çok sayıda üniversiteden 50 öğrencinin ve AÖB yönetiminin katıldığı çalıştayın açılışı Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonu’nda yapıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan çalıştayın açılışında bir selamlama konuşması yapan Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, şunları söyledi; “Ülkemiz, ailemiz, memleketimiz bize inanılmaz bir imkân sunuyor. Ramazan’ın son günlerde Gazze’de iftar sofralarında insanlar katledildiler.  İslam dünyasının diğer yerleri de böyle. Bunların hepsi bu topraklardaki insanlara bir sorumluluk yüklüyor. Böyle bir süreçten geçiyoruz. Türkiye’de gençlik teşkilatı, sivil toplum örgütleri sadece Türkiye’nin değil, İslam dünyasının, dünyanın umudu olmalıdır. Bu çalışmaları yaparken yanlışlarımız, eksiklerimiz olacaktır, biz insanız. Mükemmeliyetçilik Allah’a ait bir şeydir. Biz eksiklerimizle, noksanlarımızla birbirimizi tamamlayacağız. Dünyada yaşanan pandemi süreci ve sonrası, modern çağ ve sonrası insanın insan kalarak kâinatla, tabiatla insicam içerisinde varlığını sürdürmesi için sivil toplumun çok önemli misyonu, yeri var. Özellikle de dünyanın çok uluslu şirketlerin kontrolüne geçtiği, devletlerin onların Truva atı olduğu dönemde zayıf bırakılmış halkların sözcüsü olacak gençlik teşkilatlarının çok önemi olacak. Dünyadaki büyük kırılmalar, uyanışlar; gençlik teşkilatlarının uyanışlarıyla, teklifleriyle yeniden düzene dair söylemleriyle oluşmuştur. Bu manda da öğrenci birliği gerek ülkemizin, gerek İslam dünyasının, gerekse dünyanın yeniden yapılanma sürecinde çok önemli misyona sahip. Her birimiz kendimizden çok daha fazla değer ifade ediyoruz. Hele de birlikteliğimiz daha büyük umudu taşıyor” dedi.

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) Başkanı Rabia Aldemir de; “Şuanda içinde bulunduğumuz durumda dünyayı, çevreyi, kâinatı her şeyi gözden geçirdiğimiz, sorguladığımız bir dönemde yaşıyoruz. Bugün içinde bulunduğumuz dünyaya baktığımızda nasıl bir manzara görüyorsunuz? Hala dünyada yoksulluk sebebiyle açlıktan ölen insanlar var. Hala sağlıklı, kaliteli yaşama doğal bir şekilde ulaşamayan insanlar, çocuklar var. Nitelikli eğitim hala herkese eşit bir şekilde ulaşamıyor. Temiz suya ulaşmak, doğal enerji kaynaklarına ulaşmak seçkin bir gruba özel bir şey haline geldi. Dünyada herkes bunlara doğal olarak ulaşamıyor. Bunların sorumlusu, bunun sebebi nedir acaba? Dünyanın ritmini kim bozdu, kim değiştirdi, sorumlusu kim acaba? Sizin yaptığınız değerlendirmeler, sizin söylemleriniz, sizin ortaya koyacağınız her şey yeni bir gelenek oluşturacaktır. Bizim yaptığımız konuşmalarla gelenek şekillenecek inşallah. Bugün bizler neyi önceleyeceğimizi, neyi geride bırakacağımızı belirleyeceğiz. Bir insanı tarif eden en güzel kavram nedir desem ne dersiniz bana? İrade. Bir insanı en güzel irade tarif eder. Nasıl bilgiye dayanan bir iman sağlam bir iman ise bizim de özgür seçime dayalı sorumluluklarımız öyle güçlü, öyle sağlam ve sarsılmaz bir şekilde yerine oturacaktır” dedi.

Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Muhammed Fatih Eren ise; “Öncelikle çok farklı şehirlerden kardeşlerimiz var. Biz, Anadolu Öğrenci Birliği olarak bu pandemi krizini nasıl daha verimli atlatabiliriz bununla alakalı çalışmalar yapıyoruz. Şuana kadar binlerce kardeşimiz faaliyetlerimizden faydalandı. Dil eğitimleri yaptık. Çevrimiçi eğitimlerimizde 3. Dönem bitti. 4. Dönem eğitimlerimiz başlayacak. Bu dönemde kitap tahlilleri, canlı yayınlar, il ziyaretleri yapmaya gayret ettik. Yeni döneme hazırlıklı başlamak, pandemi dönemini tahlil etmek ve pandemi sonrasını planlamak için buradayız. Bir işi bitirip yeni bir işe başlamak bağlamında sürekli değişim dönüşüm içindeyiz. Bizim en önemli özelliğimiz yeniliğe açık olmaktır. Değişimlere, farklılıklara açık olmayan kurumlar ölmeye mahkûmdur.  Planlama yapmadan, güçlü ve zayıf yanlarımızı konuşmadan ileriye gitmek çok zordur. Bir kurgumuz, arka planda niyetimiz, hedefimiz, somut çıktılarımız olmazı lazım. Bu şekilde planlı yaptığımız her işten verim aldık. Bu anlamda bu çalışmamız bereketli olacaktır” dedi.

Selamlama konuşmalarının ardından “Gençlik Çalışmaları Üzerine Müzakere” başlığı altında Mehmet Ali Eminoğlu tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Ardından müzik dinletisi, daha sonra da atölye oturumlarına geçildi. İki bölüm halinde yapılan atölye oturumları BEKAM binasında yapıldı. İlk bölümünde “Pandemi Dönemi ve Öncesi Türkiye’de Gençlik STK’larının Çalışmaları ve AÖB” başlığı tüm gruplar tarafından müzakere edildi. İkinci bölümünde ise; Kültür Sanat Çalışmaları, Eğitim Çalışmaları, Uluslararası Öğrenci Çalışmaları, Gönüllülük ve Sosyal Sorumluluk Atölyesi müzakere edildi.

Çalıştayın son bölümünde ise değerlendirme oturumu yapıldı. Değerlendirme oturumunda tüm katılımcılara tek tek söz verilerek değerlendirmeleri alındı. Çalıştaya katılan tüm öğrencilere Bülbülzade Vakfı tarafından çeşitli hediyelerin verildiği Anadolu Öğrenci Birliği Gençlik Çalıştayı çekilen toplu hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Geleneksel Ramazan İstişare Sohbetleri Gerçekleştirildi

  Vakfımız tarafından her Ramazan ayında geleneksel olarak gerçekleştirilen "İstişare Sohbetleri" vakıf merkezimizdeki Davut Özgül Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Program öncesi gerçekleştirilen iftar organizasyonunun ardından toplantıya geçildi. Gerçekleştirilen sohbet programında vakfımızın ve Anadolu Federasyonu’nun çalışmaları hakkında bilgi verildi.

  İstişare sohbetinde konuşan Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, "Her yıl 15 Ramazan'da bu toplantıları gerçekleştirerek geçtiğimiz yıl içinde yapılan işleri konuşarak fikir alışverişinde bulunuyoruz. Bu yıl da yine aynı niyetle bir araya geldik. Bunun Ramazan'da olmasının nedeni Peygamber efendimiz ile Cebrail'in her yıl Ramazan'da karşılık mukabelede bulunmasındandır. Vakfımızda yoğun bir iyilik ve yardım hareketi var ama biz kendimizi ihmal ettiğimiz zaman, kendi aramızda konuşmadığımız zaman yardım alacak duruma düşüyoruz. Bunun için Ramazan'da vakıf olarak, aile olarak bu müzakereleri gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

  Gerçekleştirilen sohbet programında konuşan Yönetim Kurulu Üyemiz İbrahim Özmantar, "Biz bir kuşak hareketi olmadığımızı defalarca söyledik. Bu bir bayrak yarışıdır. Planlama yaparken gelecekte görevi devralacak gençlerin yaşayacağı dünyayı düşünmek zorundayız. Bugün insanlık geleceği ile ilgili birtakım projeksiyonlara ihtiyaç duymaktadır. Bizim gibi yapılar insanlığı şekillendiren en önemli güçtür. Bu yüzden bu tür yapılarda yer almak efor ister" ifadelerini kullandı.

  Sohbet programında konuşan Yönetim Kurulu Üyemiz Adem Er, "Sürekli görüş alışverişi içerisindeyiz ve bu fikirler not olarak kaydediliyor. Yıl içerisinde daima bu veriler incelenerek planlamalar bu doğrultuda gerçekleştiriliyor. Yeni dönem STK çalışmalarında yeni başlıklar ve yeni çalışma tarzları gündem ediliyor. Bazı çalışmalarımız ön plana çıkarılırken kimisi de geri plana atılıyor. STK’lar bu süreci doğru takip etmek zorundadır. Bizler buralarda gelecek perspektifimizi oluşturmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

  Gerçekleştirilen sohbet toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Üyemiz Mehmet Hıdır Akaslan, "Toplum artık fikir verenlere değil fikirleri hayatla buluşturanlara kıymet veriyor. Biz camia olarak tam da böyle bir yerde duruyoruz. Bu halkanın içerisinde de farklı düşünen arkadaşlarımız var. Bunun da farkında olarak bu farklılıkları sorun etmeksizin ortak olarak neler yapabilir sorusuna odaklanıyoruz. Camiamızı anlamlı kılan ve ileriye taşıyacak olan şey de budur" dedi.

  Toplantıda konuşan bir diğer isim olan Hayata Dokun Yetim Derneği Başkanı Yunus Atilla Hamallar, "İki konuya dikkat çekmemiz gerekiyor. Birincisi insan kaynağı ikincisi ise mali kaynak. Bu ikisi bir arada yürütülerek belli bir zenginliğe dönüştürülmelidir. Aksi takdirde tarihin tozlu sayfalarındaki kurumlar gibi bizler de tekrara düşüp yok olup gideriz" şeklinde konuştu.

  Gerçekleştirilen konuşmaların ardından birim bilgilendirmelerine geçildi. Birim bilgilendirmelerinde Esnaf komisyonu ve Evde Karakter Eğitimi komisyonu gerçekleştirdikleri etkinlikler hakkında bilgilendirmeler yaparken, Yardım Komisyonu bu yıl gerçekleştirilen yardımlar hakkında bilgiler verdi. Ramazan ayı dolayısıyla karagözdeki yardım mağazasında birçok ihtiyaç sahibi aileye giyim yardımları gerçekleştirildiği anlatılırken ailelerin bu yardımlardan duydukları memnuniyet dile getirildi.

  İstişare toplantısında Yetim Komisyonu tarafından gerçekleştirilen çalışmalar da anlatıldı. Yetim komisyonunun sadece yardımlarla değil eğitim faaliyetleri ile de yetim ailelere destekte bulunduğu vurgulandı. Toplantıda Öğretmen Komisyonunun gerçekleştirdiği faaliyetler de anlatılırken bu çalışmalar ile alakalı güzel dönütler alındığı aktarıldı. Göçmen Hizmetleri Merkezi’nin faaliyetlerinin de anlatıldığı toplantıda sosyal uyumu güçlendirmek için gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmesi planlana faaliyetler anlatıldı. Toplantıda vakfımız bünyesinde yayın yapan FECR Radyo’da gerçekleştirilen yayınlar hakkında da bilgiler verilirken yapılan yayınların pozitif geri dönüşler aldığı ifade edildi.

  Toplantıda BEKAM çalışmaları hakkında da bilgilendirmeler yapılırken 15 Ramazan Yetimler Günü münasebetiyle gerçekleştirilen “Kardeşlik Sofrası” organizasyonunda Cerablus’ta yetimlerle iftar yapan AÖB üyeleri duygularını aktardı. Toplantı karışıklık soru, görüş ve önerilerin ardından sona erdi.

 • El Bab AKM’de ‘Başarı Hikayeleri” Konuşuldu

  Suriye’deki Anadolu Kültür Merkezleri’nde düzenlenen seminerler kuşağında bu hafta “Başarı Hikayeleri” konuşuldu.


  Suriye’deki Anadolu Kültür Merkezleri’nde düzenlenen seminerler kuşağı her hafta farklı bir konu ve konuğun katılımıyla devam ediyor. El Bab Anadolu Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminer kuşağının bu haftaki oturumunda 2020/2021 yılındaki Liseden başarılı olan öğrencilere yönelik “Başarı Hikayesi” konusu işlendi. 7 Mart Pazartesi günü düzenlenen seminere Basak Shaheer ve Aram Üniversitesi Temsilcileri konuşmacı olarak katıldı.


  Düzenlenen seminerde, “Öğrencileri destekleme”, “Öğrencileri doğru yönlendirme”, “Unutmamak için doğru çalışma yöntemleri ve doğru teknik”, “Ders çalışmak için zaman nasıl kullanılır” ve “Öğrencileri çalışmaya ve sebat etmeye teşvik etmek için üniversite hayatına basitleştirilmiş bir genel bakış” konuları işlenirken, Suriye'nin kuzeyinde bulunan üniversiteler hakkında da kısa bilgiler verildi.

 • Uluslararası Öğrenciler Gönüllü Ailelerimizi Ziyaret Ediyor

  Bülbülzade Aygün Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalan uluslararası üniversite öğrencileri gönüllü ailelerimizin evlerine misafir oluyor.

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yüksek Öğretim Birimi, Bülbülzade Aygün Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalan uluslararası üniversite öğrencileri ile birlikte gönüllülerimizin evlerine ziyaretlerde bulunuyor. Gaziantep’te bulunan üniversitelerde tahsillerine devam eden Azerbaycan, Somali, Sudan, Sudi Arabistan, Filistin, Lübnan ve Mısırlı öğrenciden oluşan heyet gönüllü ailelerimizle tanışarak ülkemizi ve kültürümüzü yakından tanıma imkânı buluyorlar. Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi’nin organize ettiği, ailelerin ve öğrencilerin memnuniyetle karşıladığı etkinliklerde öğrenciler Anadolu mutfağından lezzetleri tadarak gönüllü ailelerimizle hasbihal ediyor.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow