Eylemde ve Söylemde Ataerkillik

Eylemde ve Söylemde Ataerkillik Öne Çıkarılmış

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Yükseköğretim Komisyonu 9 Mart Cumartesi günü Büyükşehir Belediyesi Kültürevi’nde Hidayet Şefkatli Tuksal’ın katılımıyla “Eylemde ve Söylemde Ataerkillik” üzerine bir söyleşi programı gerçekleştirdi.

Tuksal konuşmasında; “İnsanların kendisine saygı duyması çok büyük bir erdem fakat bunun dışında zulme uğrayan-uğratan kişi olmayacaksınız. Özellikle kadınların yetiştirilme tarzı katlanma üzerine, sabretmek üzerine. Sürekli uyum sağlamak zorundalar. Kadınlardan hep bunlar bekleniyor. Erkekler ezilmesin diye kadınların ezilmesi hoş görülüyor. Burada kadınların şuna inanması lazım her zaman bir çıkış yolu vardır.

Toplumsal cinsiyet her zaman gündemimizde olan bir konu. 60'lı yıllarda ortaya çıkmış. Aristo kadınlara "eksik insan" derken, kadını meşhur pandora kutusu benzetmesi gibi kötülüklerin olduğu kutu şekline benzetmişler.

Toplumsal cinsiyet rejimi: İnsanların cinselliği üzerine konulan tutum. Toplumsal cinsiyet bağlamında yapılabilecek şeyler, insan bedeninin sahip olduğu olanaklara bağlıdır.

Toplumsal cinsiyet meselesi çevre ve kültür tarafından empoze ediliyor. Daha doğmadan,  doğduktan sonra etki altında kalıp, toplumsal cinsiyet sorunu ortaya çıkıyor. Toplumsal cinsiyetin rolleri değişebiliyor. Aslında kadın erkek fıtratı diye bir şey yok. İnsan fıtratı diye bir şey var. Toplumsal ve biyolojik cinsiyet inşadır, kurgudur” dedi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Uluslararası Öğrenciler Aile İftarlarında Buluştu

  Yeryüzü Gençlik uluslararası öğrenciler Ramazan ayı boyunca muhtelif illerde birçok ailenin İftar sofralarına misafir oldu.

  Üniversite eğitimi için dünyanın farklı ülkelerinden Türkiye’ye gelen misafir öğrenciler muhtelif şehirlerimizdeki vakıf ve dernek gönüllülerimizin evlerine misafir oldular. Ramazan’ın bereketi kardeşlik iklimimizin ziyadeleştiği bu iftar sofraları çok anlamlı vakitlere vesile oldu. Türkiye’de yalnız olmadıklarını hisseden misafir öğrenciler, Anadolu insanının misafirperverliğini bir kez daha hissetmiş oldular. Evlerinden binlerce kilometre uzaklıkta olmalarına aile sıcaklığını hissedebilmelerini sağlayan aile iftarları projesi, Ramazan ayının sonuna kadar devam edecek.

 • AÖB Kardeşlik Sofrası İftarında Buluştu

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yükseköğretim Birimi Kardeşlik Sofrası İftarında bir araya geldi.

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yükseköğretim Birimi öğrencileri 15 Mayıs Çarşamba günü Gaziantep Üniversitesi'nde bulunan Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezinde Kardeşlik Sofrası iftarında bir araya geldiler. Anadolu Öğrenci Birliği Bölge Başkanları Huzeyfe Akaslan ve Şehadet Gerçek'in de katılımıyla gerçekleşen iftara çok sayıda öğrenci katıldı. İftar programında birbirleriyle hasbihal eden öğrenciler gündemdeki konularla ilgili görüş alışverişinde bulundular.

 • AÖB Yılsonu Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yükseköğretim Birimi yılsonu değerlendirme toplantısını yaptı.

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesinin Gaziantep Üniversitesinde faaliyette bulunduğu Anadolu Öğrenci Topluluğu erkek öğrencileri 15 Mayıs Çarşamba günü yılsonu değerlendirme toplantısı yaptı. Gaziantep Üniversitesi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezinde yapılan toplantıya Anadolu Öğrenci Birliği Bölge Başkanı Huzeyfe Akaslan komisyon üyeleri ve öğrenciler katıldı.

  Kuranı Kerim tilavetiyle başlayan toplantıda Anadolu Öğrenci Topluluğu adına Yunus Keklikçi birlikte hareket etme ruhunun önemine değinerek dönemi değerlendirdi.

  2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı Güz ve Bahar olmak üzere iki dönem de;

  Söyleşi Programları, Film, Makale ve Kitap Tahlilleri, Speaking Club, Hemhal Dergisi, Gündem Oturumları, Sohbet Halkaları, Kardeşlik Sofrası Kermesi, Halı Saha Turnuvası, Sosyal Aktiviteler, Fidan Dikimi, Uluslararası Öğrenci Buluşması, Kamp Organizasyonu, İftar Buluşmaları faaliyetleri gerçekleştirildi.

  Program öğrencilerin görüş ve önerileri ile son buldu.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız