Pazar, 24 Ocak 2021

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Ortaöğretim Birimi öğrencilerin ara tatile girdiği şu günlerde tatil günlerini daha verimli geçirmek amacıyla ortaokul kız öğrencilerine yönelik “Pasta ve Şerbet Atölyesi” düzenliyor.

15 kız öğrencinin katıldığı ve 27 Aralık Çarşamba günü başlayıp 31 Ocak Pazar günü bitecek olan atölyede kurslar Şef Seyra Batuk tarafından veriliyor. Atölye ilgili bilgi veren Seyra Batuk şunları söyledi; “Öğrencilerimizle evlerinde annelerinin onlar için yaptığı ikramların nasıl emek istediğini anlatan aynı zamanda üretken olma ruhunun zevkini arttıran bir çalışma yapmayı hedefledik. Pandemiden dolayı evde kalan çocuklarımızın kendi ürettikleri ürünlerle aileleri ile birlikte keyifli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz. Bu konuda öğrenci velilerinden de çok olumlu dönütler alıyoruz” dedi.

Yunus Emre Azez Kültür Merkezi Sorumlusu Fikret Çıtak ve Yunus Emre Radyosu Sorumlusu Alper Tuna vakfımızı ziyaret ederek çalışmalarımızla ilgili bilgi aldılar.

22 Ocak Cuma günü gerçekleştirilen ziyarette vakıf başkanımız Turgay Aldemir ile görüşen heyetle; radyo yayınları ve kültürel alanda yapılan çalışmalarla ilgili fikir teatisinde bulunuldu. Görüşmede ayrıca radyo çalışmalarıyla ilgili karşılıklı tecrübe ve materyal paylaşımında bulunuldu.

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Genç Öğretmen Birimi tarafından hazırlanan aylık öğretmen fanzini “Tahta Kalem”in ilk sayısı çıktı. Bir edebiyat çalışması olarak çıkarılan fanzinde; öğretmenlerin günlükleri, hatıratları, öğretmen kavramının ifade ettiği yer, birçok öğretmen-öğrenci iletişiminin mizahi boyutu yer alıyor.

Tahta Kalem’in ilk sayısında yakın tarihte kendisini rahmeti rahmana uğurladığımız, emeğiyle, çalışmasıyla tüm öğretmenlere ufuk olan Prof. Dr. Fuat Sezgin'e geniş yer ayrılmış. Fanzinin her sayısında şahsiyet, film kritikleri, kitap tahlilleri gibi bölümlerine de yer verilmiş.

Eğitime ve öğretmene dair tüm eserlerinizi fanzinin kapağımızda yer alan E-posta adresinden yayın kuruluna ulaştırabilirsiniz.

Fanzini PDF olarak okumak/indirmek için tıklayın

Ortadoğu Medya İletişim Merkezi tarafından düzenlenen; Gazetecilik, Muhabirlik, Fotoğrafçılık, Metin Yazarlığı, Yeni Medya ve Kamera Kullanımı kursları için ek kontenjan kayıtları başladı.

Sınırlı sayıda kursiyerin kabul edileceği kurslara kayıtlar 31 Ocak tarihine kadar devam edecek. Müracaatlar online form doldurularak yapılacak ve süre bitiminin ardından kesin kayıt hakkı kazananlar kurum tarafından ilan edilecek. 4 ay sürecek kursların sonunda Ortadoğu Medya İletişim Merkezi tarafından kursiyerlere sertifika verilecek. Ayrıca dört kursiyere part-time çalışma olanağı ve TRT’ye yapılan televizyon programına katılma hakkı verilecek.

Başvuru Bilgileri:

- Eğitime 18 Yaş üstü herkes başvurabilecek.

- Eğitime başvuru yapanlar arasından yapılacak seçme ile ücretsiz 4 aylık sıkı bir kurs verilecek.

- Kursa katılanlara Ortadoğu Medya İletişim Merkezi adına katılım belgesi verilecek.

- Kursa katılanlardan dört kişiye part-time ücretli ve yüz yüze eğitime geçme hakkı verilecek

- Kursa katılanlardan dört kişi TRT’ye yapılan televizyon programında stajyer olarak katılma hakkı verilecek. Roll Caption’da isimlerine yer verilecek.

- Kursa katılanlardan bir kişinin görsel (Video - Fotoğraf) projesine prodüksiyon desteği verilecek.

- Kursa katılım sağlayanlar için devamlılık mecburi tutulacak. %15 devamsızlık hakkı tanınacak.

Kayıt formunu doldurmak için Tıklayın

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Ortaöğretim Birimi tarafından 5-6-7.sınıflara yönelik olarak düzenlenen Düşünce Atölyesi etkinliklerle devam ediyor.

Video Konferans yöntemiyle çevirim içi olarak yapılan düşünce atölyesi, 12 Aralık 2020 Cumartesi günü başladı ve 06 Şubat Cumartesi günü sona erecek. Atöyle çalışmalarında öğrencilerde şu gelişmeler gözlemlendi; “Çocuklar atölyeye hevesli, aktif, özgüvenli, sorgulayıcı, iyi bir dinleyici ve mutlu olarak katılıyorlar. Bizlere ulaşan aileler çocuklarının Cumartesi gününü iple çektiklerini ve çocuklarındaki olumlu değişimin farkına vardıklarını ifade ediyorlar. Atölye esnasında çocukların akıl yürütme, kavram oluşturma, bağıntı kurma, varsayımsal düşünme, soyutlama, iletişim, becerilerinin daha çok geliştiğini gözlemliyoruz. Atölyedeki durumları baz alındığında; başkalarını derinden dinleme ve kendilerini ifade etmeleri her hafta daha da ileriye gitmektedir. Çocuklar eleştiriyi kişiselleştirmemeyi, fikirlerini cesurca ifade etmeyi öğrenmeye devam ediyorlar. Aynı zamanda hem atölye esnasında hem de ailelerin evdeki gözlemleri sonucunda çocuklarda sabır, kendine güven ve öz saygılarının geliştiği görülmektedir. Hatta ilk haftadan bu yana hiç söz almak istemeyen çocuklar bile zamanla aktif katılımcı olmaya başladılar” dedi.

Hafta sonları yapılan eğitimler 06 Şubat Cumartesi günü sona erecek.

Ülkemizde; Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak üç dilde yayımlanan İşrak Gazetesi’nin 120. sayısı çıktı. Pandemi sürecinde e-gazete olarak yayın hayatına devam eden gazetenin bu sayısında İşrak Gazetesinin 6. yılına girişi manşete taşınarak; “İşrak Altıncı Yılında” manşeti atılmış.

15 günde bir yayımlanan gazetenin sürmanşetinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Basın özgürlüğünden vazgeçemeyeceğimiz gibi istismar edilmesine de müsaade etmeyeceğiz” demeci yer alıyor.

Türkiye’den ve Suriye’den birçok gazeteci, yazar, şair, aydın, kanaat önderi ve akademisyenin yazılarıyla katkıda bulunduğu gazetenin bu sayısında; Subhi Dusuki “İşrak gazetesi ve altıncı yılı”, Ahmed Mazhar Saadu “Özgür Sözlerde”, İlham Hakkı  “Güneş seninle doğuyor”, Abdurrahim Halife “Amerika kendisi ile yüzleşiyor!”, İbrahim Karagül “Salgın sonrası fırtına var. Türkiye 2021’de dünyayı çok daha fazla şaşırtacak!”,  Yasin Aktay “ABD’de darbe ihtimali kimi ağlatır, kimi güldürür?”, Burhanettin Duran “Laiklik tanımımız çoktan dönüştü, farkında mısınız?” makaleleri öne çıkıyor.

Gazetede daha birçok yazar ve şairin; şiir, deneme, öykü ve makaleler ile Türkiye’den ve Suriye’den birçok aktivite ve haberlere yer veriliyor.

İşrak Gazetesi’nin 120. sayısını çevirim içi okumak için tıklayın

İyilik Derneği Gaziantep Temsilciliği, Uzat Elini Derneği işbirliği ile 41 aileye nakdi yardım, 86 aileye de gıda yardımı yapıldı.

15 Ocak Cuma günü İyilik Derneği Yardım Koordinasyon Merkezinde yapılan yardımda tamamı yetim aile olmak üzere 41 aileye nakdi, 86 aileye de gıda yardımı yapıldı. Yardımlarda temel ihtiyaç maddelerinden oluşan gıda paketleri ile nakdi yardım zarfları ihtiyaç sahiplerine imza karşılığı dağıtıldı.

Ekonomi ve iktisadi alanlarda çalışmalarıyla tanınmış Suriyeli akademisyen Prof. Dr. Ömer Hammud vakfımızı ziyaret etti.

18 Ocak Pazartesi günü gerçekleştirilen ziyarette vakıf başkanımız Turgay Aldemir ile görüşen Hammud ile ekonomik ve insani gelişim üzerine yapılabilecek çalışmalar üzerinde duruldu. Özellikle Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekât Bölgesinde halkın refah seviyesini arttıracak ekonomik ve iktisadi çalışmalara değinildi.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ve beraberindeki heyet İyilik Kütüphaneleri’nin dağıtım töreni için gittikleri Azez’de Gaziantep Üniversitesi Azez İslami İlimler Fakültesi ve Azez Anadolu Kültür Merkezi’ni ziyaret etti.

Törenin ardından; Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Gaziantep Üniversitesi Azez İslami İlimler Fakültesi Dekanı Mahmut Çınar,  Anadolu Platformu Teşkilat Başkanı Gazi Kılıçparlar, MEB Yetkilileri, Anadolu Platformu Üye Kuruluş Temsilcileri, İyilik Derneği yetkilerinden oluşan heyet ilk önce Gaziantep Üniversitesi Azez İslami İlimler Fakültesini ve ardından Azez Anadolu Kültür Merkezi’ni ziyaret etti. Ziyarette Azez Anadolu Öğrenci Birliği öğrencileri ile bir araya gelen heyet, öğrencilerle hasbihal etti. Ardından bir durum değerlendirmesi yapılarak Anadolu Kültür Merkezi’nin çalışmaları ele alındı.

Heyet ziyaretin sonunda Azez Anadolu Kültür Merkezi önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cuma, 15 Ocak 2021 12:35

Yeni Gençlik, Yeniden Davet

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Biriminin eğitimcilere yönelik hazırladığı Online Eğitim Akademisi’nin 2. dönemin ilk programında “Yeni Gençlik, Yeniden Davet” konusu Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Video konferans yöntemiyle yapılan ve moderatörlüğünü Mehmet Makas’ın gerçekleştirdiği programda Prof. Dr. Hayrettin Karaman konuşmasında şu hususları dile getirdi:

“Değerli olan insandır, insanlığın problemine yönelik, insanlığın hayrına yönelik derdi olan insandır.

Bu insanların bir kısmı genç, bir kısmı orta yaşlıdır. Sadece gençlerle ibaret değil, önemli olan insana ulaşmadır, genç önceliklidir. Genç kaç yaşı kapsıyor? Bu konuda tasnifler var: 18-60 yaş arası genç olarak tasnif ediliyor, son zamanlarda.

Bu sınıflandırma biraz abartılı diyelim 35-40 yaşa kadar genç görmemiz lazım. Resmi olarak 15-20 milyon gencimiz var. Biz tüm herkese ulaşmak istiyoruz. 15 yaşına kadar tutum ve davranışlar geliştiği için herkese ulaşmalıyız.

Size bir anekdot söyleyeyim: 1961-63 yılları arası yüksek İslam öğrencisiydim hem de İstanbul Kadıköy vaiziydim. Osman Ağa Camiindeydim, bir gün vaaz ettim. İndim, başımda sarığım cübbem var. Bir adam yanıma geldi, görüntü itibariyle modern.  Ellerinde siyah ince bir eldiven vardı. Başka tabakadan olduğu belli ama camiye gelmiş ve vaazımı dinlemiş. Sizinle bir problemi görüşmek istiyorum dedi. Buyurun dedim.  Benim, 20’nin üzerinde iki kızım var dedi. Bu kızlarım namaz kılmıyor ne yapmam lazım? Dedi. Ben de çok geç değil mi? Dedim. Hiç mi kılmadılar yoksa şimdi mi siz bunu dert edindiniz. Hayır, şimdiye kadar kılmadılar ama artık kılmalarını istiyorum dedi. Çok geç değil mi? Dedi.

Bilmiyorum herhâlde öyle dedi.  Bu çocuk bir şey gördüğü zaman anne babayı namaz kılıyor olarak görmeliydiler. Rol model anne babadır.”

Sunumun tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz:


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bulbulza/public_html/templates/shaper_newsplus/html/com_k2/templates/default/user.php on line 260
Page 1 of 105

logolarımız