Pazartesi, 24 Şubat 2020
Mozaikder Hizmetiçi Eğitim Programı Düzenledi

Mozaikder Hizmetiçi Eğitim Programı Düzenledi Öne Çıkarılmış

Mozaik Kadın ve Aile Derneği tarafından düzenlenen Hizmetiçi Eğitim Programı 21 Eylül Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanında yapıldı.

Programa; Mozaikder Başkanı Rabia Aldemir, yönetim kurulu üyeleri, Suriyeli misafirler ve 60 civarında üye katıldı. Tanışma etkinliği ile başlayan programda daha sonra Mozaikder üyesi Hanife Demir tarafından Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanı ile ilgili bir tanıtım sunumu gerçekleştirildi.

Ardından Hizmetiçi eğitim programının ilk oturumu olan Cenneti Arayan Adam üst başlıklı sunumların ilk bölümüne geçildi. Bu bölümde Şehadet Gerçek; Cennet uyuyor, Kurtuluş kardeşliği, Ulu meyve ağacı, Rukiye Kaplan;  Tasavvufun sırları, Özlem Şipar; Cennetin beşiği, Devlet başkanları ve köylüler, Hatice Neşe Çandır; Mekke’yi kurtarmak başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler. Bölümün moderatörlüğünü Hatice Sohbet yaptı.

Sunumların ardından Elif Aksu’nun moderatörlüğünde iyi örnek sunumlarına geçildi. Bu bölümde; Merveşehir Derneği’nden Sevilay Şakı; Semt çalışmalarında tecrübe paylaşımı, Ortaöğretim Komisyonundan Fatma Taş; Benim evim kütüphanem projesi, Yetim Komisyonundan Meryem Yılmaz; Yetim çalışmalarında insan kazanımlarımız, Bilimder’den Nuray İnce; Semt çalışmalarında tecrübe paylaşımı, Semt-i İbrahim Derneği’nden Zemzem Çetin; Semt çalışmalarında tecrübe paylaşımı, Perihan Kaya; Mülteci çalışmalarından tecrübe paylaşımı, son olarak Fatma Karakaş; Kardeşlik ormanı projesi hakkında haziruna bilgi verdi.

Namaz ve öğle arasının ardından Cenneti Arayan Adam üst başlıklı sunumun ikinci bölümüne geçildi. Fatma Taş moderatörlüğünde yapılan ikinci bölüm sunumlarında; Hatice Neşe Çandır, Suudi Arabistan’dan ayrılış, Nuray İnce; Semavi devrim, Hanım Baktemur; İnguiry yılları, Fazilet Taş; Semavi yasalar ve Sekülerizmin keyfi, Dilruba Hotaman; Şeytan ayetleri, Fatma Taş; Geçmişten günümüze çok kültürlülük ve sonuç sunumları yapıldı.

Sunumların ardından Elif Aksu moderatörlüğünde komisyon çalışması bilgilendirmeleri gerçekleştirildi.

Öğleden sonraki bölümde ise Mozaikder Başkanı Rabia Aldemir bir sunum gerçekleştirerek tavsiye ve önerilerde bulundu.

Hizmetiçi eğitimin son bölümünde değerlendirme oturumu yapıldı. Ayşe Kar moderatörlüğünde yapılan oturumda; ders gruplarının değerlendirmesi, ders gruplarında yer alan arkadaşların çocuklarının EKE, ortaöğretim gibi birimlere katılımı, program ile ilgili değerlendirme ve öneriler alındı.

Mozaikder hizmetiçi eğitim programı toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Mozaikder, Sahip Olmak ya da Olmak Kitabını Tahlil Etti

  Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder) tarafından düzenlenen kitap tahlili programında bu ay Erich Fromm’un “Sahip Olmak ya da Olmak” kitabı tahlil edildi.

  Mozaikder tarafından aylık olarak düzenlenen ve bu dönemin üçüncü kitap tahlili olan tahlil programında Erich Fromm’un “Sahip Olmak ya da Olmak” kitabının tahlili yapıldı. 22 Şubat Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan programının moderatörlüğünü Şehadet Gerçek yaparken, sunumları ise Hanım Baktemur, Büşra Koltuk, Nurdan Orçın yaptı. Kitap Tahlili programına Mozaikder yönetimi ve çok sayıda kitapsever katıldı.

  Kitaptan bir bölüm:

  Eğer insan yalnızca "sahip olduğu" şeylerden ibaretse, onları yitirdiğinde, kendini de yitirecek, kim olduğunu bilemeyecektir. Böylece yaşamı yanlış kurmanın sonucunda ortaya yenilmiş, moralsiz, yıkık ve acınacak bir insan çıkar. "Olmak" kavramında ise sahip olunan şeylerin kaybedileceğinden doğan endişe ve korku yoktur. Olduğum gibiysem ve kişiliğim "olmak" tarafından belirleniyorsa kimse benden bunu alamaz ve kişiliğimin yıkılması tehlikesi de doğmaz. Odak noktamı ve davranışlarımı yönlendiren güdüleri, kendi içimde bulurum.

 • Sözlü Tarih Projesi’nin Tanıtımı Yapıldı

  Mozaik Kadın ve Aile Derneği tarafından hayat geçirilen “Sözlü Tarih Projesi”nin tanıtım toplantısı 14 Ocak Salı günü gerçekleştirildi.

  İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen projenin tanıtım toplantısı BEKAM Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıda proje ile ilgili bilgi veren proje koordinatörü Mehmet Fatih Eminoğlu, proje ile 25 tane önde gelen Suriyeli şahsiyetin hayatının doğumundan bugüne kadar olan süredeki yaşanmışlıkları kayıt altına alarak insanlığa kazandıracaklarını söyledi.

  Eminoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü; “Ortadoğu Medya İletişim Merkezi ve sinema yönetmeni Derviş Zaim’in de destek verdiği projede bir insanın hayatı boyunca yaşadığı şeylere cevap verecek 450-500 tane soru hazırladık. Muhataplarımıza sosyal, ekonomik, siyasi, tarihi bir insanın hayatında olabilecek her şeyi örfleriyle, adetleriyle, entelektüel yapısıyla, aile ilişkileriyle ile ilgili her türlü sorular yöneltilecek. Bu bizim için neden önemli? Suriye’de 2011’den beri yaşanan bir dram var. Oradan göç yoluyla gelen insanlar için ve bu insanların çocuklarının yaşadıkları bir Suriye yok artık. Gerek tarihi ile gerek sosyal yapılarıyla olsun başka bir coğrafyada başka hayatlar yaşıyorlar. Dolayısıyla Suriye’de yaşanılan o hayat geride kaldı. Geri döndüklerinde dahi en azından tarihi yerlerin değişmesi, tahrip edilmesi, yok edilmesi, sokakların, mahallelerin yok edilmesi bu insanların eski hayatlarına ya da daha önce şahit oldukları hayatlarına dönememelerine sebep olacak. Dolayısıyla Suriye’den din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan, cinsiyet ayrımı yapmadan demografik olarak her türlü olguyu içerisinde barındırdığını düşündüğümüz 25 kişi ile bu çekimleri yapacağız. Bu çekimler saatlerce, günlerce, belki haftalarca sürecek.  Çünkü bunun ucu açık. Bir insan ne kadar şeyi hatırlarsa o kadar şeyi kayıt altına alacağız. Bu bizim için neden önemli? İlk etapta Suriye’nin yaşanmışlığını kayıt altına alacağız. Bu akademik olarak bir çalışmada kullanılabilir, belgesel olarak, dokümantasyon olarak kullanılabilir. Bu düşünce kuruluşların kendi araştırmalarına veri kaynağı olabilir. Aynı zamanda bu görüntülerden belgeseller çıkaracağız. Bunu televizyon kuruluşlarına belgesel olarak sunmayı düşünüyoruz. Bunun için bir isim listesi hazırladık, çekimleri planladık. Önümüzdeki hafta çekimlere başlayacağız. Yıl içerisinde 25 kişiye ait bilgileri kayıt altına alacağız” dedi.

 • Mozaikder Değerler ve Desenler Kitabını Tahlil Etti

  Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder) tarafından düzenlenen kitap tahlili programında Değerler ve Desenler kitabı tahlil edildi.

  Mozaikder tarafından aylık olarak düzenlenen ve bu dönemin ikinci kitap tahlili olan programda AKADDER tarafından organize edilen, Tire Kitap tarafından sempozyum kitapları kategorisinde çıkarılan kitabın tahlili yapıldı. 21 Aralık Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan programının moderatörlüğünü Ayşe Kar yaparken, sunumları ise Fatma Karakaş, Nursinem Eminoğlu ve Özlem Yılmaz yaptı. Kitap Tahlili programına Mozaikder yönetimi ve çok sayıda kitapsever katıldı.

  Kitaptan bir bölüm:

  “Değerler ve Desenler” üst başlığıyla Van’da gerçekleştirilen sempozyumda ülkemizin tüm insanlarını birleştirebilecek ortak değerlerimiz ele alındı. Birlikteliğimize güç kazandıran ve herkesin en doğal eğilimlerini gösteren farklı desenlerin tartışıldığı bu çalışmada, birleştirici ve kapsayıcı bir üslup benimsendi.

  Çünkü bir toplum, kendi içindeki farklı renk ve desenlere ne kadar hayat hakkı tanırsa ve başka toplumlarla olumlu bir etkileşime girerse, kendi gelişimini o ölçüde sağlayacağı gibi toplum üyelerine de o denli özgür, müreffeh ve güvenli bir hayat sunar.

  “Değerler ve Desenler” sempozyumunda ifade edildiği gibi değerlerimiz, farklı desenlerimize sahip çıkmak ve desen çeşitliliğimizi korumaktır. Nihayetinde değerlerimiz, topluma yaptığımız katkıyla ortaya çıkacaktır. Herhangi bir varlığın değerinin, “yokluğunda bıraktığı boşluk” olduğu bilinciyle, var olmak, hayatta anlamlı ve değerli bir yer işgal etmektir. Bir kilim gibi farklılıklarımızla bir ve bütün olur, farklı desenlerimizle zenginleşir, farklı görüşlerimizle özgürleşir, farklı yaklaşımlarımızla tamama ereriz.

  Değerlerimizin derinliğine ve desenlerimizin çeşitliliğine vurgu yapan bu sempozyum, kadınların gerçekleştirdiği sivil bir girişim ve inisiyatif olarak benzer girişimlerin hazırlayıcısı ve destekleyicisi de olacaktır.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız