Pazartesi, 24 Şubat 2020
Sözlü Tarih Projesi’nin Tanıtımı Yapıldı

Sözlü Tarih Projesi’nin Tanıtımı Yapıldı Öne Çıkarılmış

Mozaik Kadın ve Aile Derneği tarafından hayat geçirilen “Sözlü Tarih Projesi”nin tanıtım toplantısı 14 Ocak Salı günü gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen projenin tanıtım toplantısı BEKAM Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıda proje ile ilgili bilgi veren proje koordinatörü Mehmet Fatih Eminoğlu, proje ile 25 tane önde gelen Suriyeli şahsiyetin hayatının doğumundan bugüne kadar olan süredeki yaşanmışlıkları kayıt altına alarak insanlığa kazandıracaklarını söyledi.

Eminoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü; “Ortadoğu Medya İletişim Merkezi ve sinema yönetmeni Derviş Zaim’in de destek verdiği projede bir insanın hayatı boyunca yaşadığı şeylere cevap verecek 450-500 tane soru hazırladık. Muhataplarımıza sosyal, ekonomik, siyasi, tarihi bir insanın hayatında olabilecek her şeyi örfleriyle, adetleriyle, entelektüel yapısıyla, aile ilişkileriyle ile ilgili her türlü sorular yöneltilecek. Bu bizim için neden önemli? Suriye’de 2011’den beri yaşanan bir dram var. Oradan göç yoluyla gelen insanlar için ve bu insanların çocuklarının yaşadıkları bir Suriye yok artık. Gerek tarihi ile gerek sosyal yapılarıyla olsun başka bir coğrafyada başka hayatlar yaşıyorlar. Dolayısıyla Suriye’de yaşanılan o hayat geride kaldı. Geri döndüklerinde dahi en azından tarihi yerlerin değişmesi, tahrip edilmesi, yok edilmesi, sokakların, mahallelerin yok edilmesi bu insanların eski hayatlarına ya da daha önce şahit oldukları hayatlarına dönememelerine sebep olacak. Dolayısıyla Suriye’den din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan, cinsiyet ayrımı yapmadan demografik olarak her türlü olguyu içerisinde barındırdığını düşündüğümüz 25 kişi ile bu çekimleri yapacağız. Bu çekimler saatlerce, günlerce, belki haftalarca sürecek.  Çünkü bunun ucu açık. Bir insan ne kadar şeyi hatırlarsa o kadar şeyi kayıt altına alacağız. Bu bizim için neden önemli? İlk etapta Suriye’nin yaşanmışlığını kayıt altına alacağız. Bu akademik olarak bir çalışmada kullanılabilir, belgesel olarak, dokümantasyon olarak kullanılabilir. Bu düşünce kuruluşların kendi araştırmalarına veri kaynağı olabilir. Aynı zamanda bu görüntülerden belgeseller çıkaracağız. Bunu televizyon kuruluşlarına belgesel olarak sunmayı düşünüyoruz. Bunun için bir isim listesi hazırladık, çekimleri planladık. Önümüzdeki hafta çekimlere başlayacağız. Yıl içerisinde 25 kişiye ait bilgileri kayıt altına alacağız” dedi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Mozaikder, Sahip Olmak ya da Olmak Kitabını Tahlil Etti

  Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder) tarafından düzenlenen kitap tahlili programında bu ay Erich Fromm’un “Sahip Olmak ya da Olmak” kitabı tahlil edildi.

  Mozaikder tarafından aylık olarak düzenlenen ve bu dönemin üçüncü kitap tahlili olan tahlil programında Erich Fromm’un “Sahip Olmak ya da Olmak” kitabının tahlili yapıldı. 22 Şubat Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan programının moderatörlüğünü Şehadet Gerçek yaparken, sunumları ise Hanım Baktemur, Büşra Koltuk, Nurdan Orçın yaptı. Kitap Tahlili programına Mozaikder yönetimi ve çok sayıda kitapsever katıldı.

  Kitaptan bir bölüm:

  Eğer insan yalnızca "sahip olduğu" şeylerden ibaretse, onları yitirdiğinde, kendini de yitirecek, kim olduğunu bilemeyecektir. Böylece yaşamı yanlış kurmanın sonucunda ortaya yenilmiş, moralsiz, yıkık ve acınacak bir insan çıkar. "Olmak" kavramında ise sahip olunan şeylerin kaybedileceğinden doğan endişe ve korku yoktur. Olduğum gibiysem ve kişiliğim "olmak" tarafından belirleniyorsa kimse benden bunu alamaz ve kişiliğimin yıkılması tehlikesi de doğmaz. Odak noktamı ve davranışlarımı yönlendiren güdüleri, kendi içimde bulurum.

 • Mozaikder Değerler ve Desenler Kitabını Tahlil Etti

  Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder) tarafından düzenlenen kitap tahlili programında Değerler ve Desenler kitabı tahlil edildi.

  Mozaikder tarafından aylık olarak düzenlenen ve bu dönemin ikinci kitap tahlili olan programda AKADDER tarafından organize edilen, Tire Kitap tarafından sempozyum kitapları kategorisinde çıkarılan kitabın tahlili yapıldı. 21 Aralık Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan programının moderatörlüğünü Ayşe Kar yaparken, sunumları ise Fatma Karakaş, Nursinem Eminoğlu ve Özlem Yılmaz yaptı. Kitap Tahlili programına Mozaikder yönetimi ve çok sayıda kitapsever katıldı.

  Kitaptan bir bölüm:

  “Değerler ve Desenler” üst başlığıyla Van’da gerçekleştirilen sempozyumda ülkemizin tüm insanlarını birleştirebilecek ortak değerlerimiz ele alındı. Birlikteliğimize güç kazandıran ve herkesin en doğal eğilimlerini gösteren farklı desenlerin tartışıldığı bu çalışmada, birleştirici ve kapsayıcı bir üslup benimsendi.

  Çünkü bir toplum, kendi içindeki farklı renk ve desenlere ne kadar hayat hakkı tanırsa ve başka toplumlarla olumlu bir etkileşime girerse, kendi gelişimini o ölçüde sağlayacağı gibi toplum üyelerine de o denli özgür, müreffeh ve güvenli bir hayat sunar.

  “Değerler ve Desenler” sempozyumunda ifade edildiği gibi değerlerimiz, farklı desenlerimize sahip çıkmak ve desen çeşitliliğimizi korumaktır. Nihayetinde değerlerimiz, topluma yaptığımız katkıyla ortaya çıkacaktır. Herhangi bir varlığın değerinin, “yokluğunda bıraktığı boşluk” olduğu bilinciyle, var olmak, hayatta anlamlı ve değerli bir yer işgal etmektir. Bir kilim gibi farklılıklarımızla bir ve bütün olur, farklı desenlerimizle zenginleşir, farklı görüşlerimizle özgürleşir, farklı yaklaşımlarımızla tamama ereriz.

  Değerlerimizin derinliğine ve desenlerimizin çeşitliliğine vurgu yapan bu sempozyum, kadınların gerçekleştirdiği sivil bir girişim ve inisiyatif olarak benzer girişimlerin hazırlayıcısı ve destekleyicisi de olacaktır.

 • Mozaikder, İslam'ın Silahsız Askeri'ni Tahlil Etti

  Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder) tarafından düzenlenen bu dönemin ilk kitap tahlili programında Badşah Han’ın " İslam'ın Silahsız Askeri " kitabı tahlil edildi.

  Mozaikder tarafından aylık olarak düzenlenen kitap tahlili programı 2 Kasım Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı. Kitap tahlili programının moderatörlüğünü Tuğba Nur Avcı yaparken, sunumları ise Nilgün Ufacıklıgil ve Fatma Erkan yaptı. Kitap Tahlili programına Mozaikder yönetimi ve çok sayıda kitapsever katıldı.

  Kitaptan bir bölüm:

  Sivil İtaatsizlik” ya da “silahsız mücadele”…

  Dünya çapında iki büyük savaşla birlikte irili-ufaklı pek çok yerel savaşların yaşandığı geçtiğimiz iki yüzyıldan miras; halen sürmekte olan yerel/ulusal savaşlar… Yani, kan, ölüm ve acı. Mücadele etmenin başka yolu yok mu? Başka yolu varsa, bunun örnekleri var mı?

  Hint asıllı gazeteci-yazar Eknath Easwaran’ın kaleme aldığı Badşah Han’ın biyografisi böyle bir örneği anlatıyor. Easwaran’ın İslam’ın Silahsız Askeri: Badşah Han” isimli biyografik eseri; basıldığı tarihte The Washington Post ve The L.A. Times Book Review gibi saygın gazetelerde geniş yankı uyandırdı.

  Mahatma Gandi milyonları sömürgeci yönetime karşı barışçı bir devrimle ayaklandırırken Abdülgaffar Han'ın devrim saflarında yer alması uzak bir ihtimal gibi gözüküyordu. Bununla birlikte Han sarp ve engebeli topraklar olan Hindistan'ın Kuzey-Batı Hudut Eyaletinde hüküm süren acımasız Patan geleneklerinin bağrında yüz bin kişilik silahsız bir orduyu çıkarmayı başardı.

  Pek çok kişi Gandi'yi sicilleri böylesine vahşet dolu olan bu insanları kendi silahsız mücadelesine katmaması konusunda uyarmıştı. Ama Han'ın önderliğinde Patanlar, ancak büyük savaşçıların adaletsizliğin karşısında silahsız durma cesaretini gösterebileceğini bütün dünyaya ispat ettiler.

  Kitap yazarın gözlemleri ve Badşah Han'ın konuşmalarından oluşuyor. Birazcık alıntı yapacak olursak;

  Benim gibi bir Müslüman’ın ya da Patanın şiddetten uzak durma felsefesini benimsemesinde şaşılacak bir şey yok. Bu yeni bir felsefe değil. Hz. Muhanmed (sav) bundan bin dört yüz yıl önce Mekke'de kaldığı dönemde bu felsefeyi uygulamıştır.

  Tek bir değer ölçütüm var, o da bir insanın Allah'a olan teslimiyetinin derecesidir.

  Gandi ''silahsız mücadele en iyi yol değildir. Silahsız mücadele tek yoldur'' şiddet daha fazla şiddeti körükler.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız