AKADDER Hizmetiçi Eğitim Programı Gaziantep’te Yapılıyor

AKADDER Hizmetiçi Eğitim Programı Gaziantep’te Yapılıyor Öne Çıkarılmış

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER)’in düzenlediği hizmetiçi eğitim programı Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde Gaziantep’te yapılıyor.

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER)’in dördüncüsünü düzenlediği hizmetiçi eğitim programı Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde Gaziantep’te başladı. Kahramanmaraş, Elbistan, Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis, Gaziantep ve Nizip’ten 170 AKADDER üyesinin katıldığı hizmetiçi eğitim programında Hidayet Şefkatli Tuksal ve Hatice Görmez’de birer sunum gerçekleştirecek.

AKADDER’in tanıtım filminin izlenmesi ile başlayan programın açılış konuşmasını AKADDER Başkanı Rabia Aldemir Gerçekleştirdi. Konuşmasında “gönüllülük ve sorumluluk” üzerine Aldemir, şunları söyledi; “gönüllülük nedir? Vasıfsız insan gücü mü? Ücretsiz iş gücü mü? Boş zamanlarda yapılan faaliyetler mi? Allah’ın emaneti olan bu davada sorumluluk da gönüllülük de bu kadar ucuz ve kolay olmamalı. İbadetlerde Allah’a verilen sözün hükmü neyse vakıf ve dernek işlerinde de verilen sözün hükmü budur. Gönüllülük bir insanın kendisi ve ailesi dışındaki insanların yaşam kalitesini yükseltmek için kendi gönül rızası ile karşılık beklemeden inisiyatif yani sorumluluk almasıdır. STK’ların en önemli kaynağı gönüllüleridir.

Biz kadınlar olarak 40 yıldır gerekliliğine inanarak çok güzel işler yaptık. Dersler, sohbetler, sivil eğitimler, çocuk ve genç eğitimleri, yardım çalışmaları yapmak için her alanda sorumluluk aldık. İnanarak ve adanarak başladığımız bu işleri bizden sonraki nesillere nasıl aktaracağımız konusunda derin kaygılarımız var. Gençleri neden yeterince çalışmalarımıza katamıyoruz? Dışarıda bencillik, egoistlik, birbirinin üstüne basılarak yükselmeye çalışanların, umursamayanların, kendi evini alev sarmadıkça mahalle yansa umurunda olmayan insanların aksine; karşılıksız, menfaatsiz, çıkarsız, inandığı işleri geliştirmeye çalışan duyarlı insanların görmeli ortaya adım attığında. Etrafındaki insanların dünyadaki mazlumların şehrindeki garip gurabanın daha iyi olması için çabalayan insanlar görmeli.

Sadece kendisi için yaşayan insanlar, kaba ve ilkel çizgileri ağır basan insanlar sürekli sorun üretir. Ama peygamber örnekliğini öğrenmek için yaptığımız dersler, onun ve arkadaşlarının oluşturduğu güzel atmosferi yakalamaya çalışmak, bizim için umut veren bir durum. “Zorlaştırmayın kolaylaştırın, müjdeleyin nefret ettirmeyin” evrensel beyanını biz anlıyorsak eğer bu atmosferi oluşturmakla yol alıyoruz demektir.

Yanlışı olmayan bir vakfın, derneğin geçmişi yoktur. Çocuğu, genci olmayan bir vakfın ve derneğin geleceği yoktur. Kadın olmayan bir vakıf ve dernekteki erkeler inandığı davayı ailesine aktaramamış demektir. Aydını olmayan bir vakfın, derneğin dünyaya söyleyecek sözü yoktur. Siyasilerle ilişkisi olmayan bir vakfın, derneğin kendi devletine söyleyecek sözü yoktur. İçine fakir, fukara, muhacir girmeyen bir vakıf ve dernekte merhamet ve vicdan kurumuştur. Sadece kendi içinde iç bütünlüğünü tesis eden birimler toplumda kolektif faaliyet organize edebilirler.

Aidiyet; yükü ve yükümlülüğü paylaşmaktır, yürüyüş esnasında alınan kararlara katılmaktır, görüş ve önerilerde bulunmaktır, diğer fikirlere tahammül göstermektir, alınan kararlara uymaktır, olumlu ve olumsuz sonuçları birlikte göğüslemektir” dedi.

Konuşmanın ardından AKADDER Başkanı Rabia Aldemir’e Mürüvvet Pak tarafından hediye takdim edildi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Mozaikder “Him Bastı” Etkinliği Yapıldı

  Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder), Ramazan’a bir gün kala “him bastı” kahvaltı etkinliği ile gönüllü aileleri bir araya getirdi.

  5 Mayıs Pazar günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda düzenlenen etkinliğe çok sayıda vakıf gönüllüsü aileleriyle birlikte katıldı. Gelecek nesillere güzel bir mekân bırakmak için tertip edilen kahvaltı programında ev yapımı kahvaltılıklar gönüllüler tarafından hazırlanarak vakfa getirildi. Him bastı etkinliğinde evlerde hazırlanan çeşitli yöresel konserveler de satışa sunuldu.

  Gaziantep’te Ramazan’ı karşılamak ve kutlamak amacıyla arife günü geleneksel olarak düzenlenen “him bastı” etkinliklerinde aileler birlikte kahvaltı yapıyor ve hasbihal ediyor.

 • Sarp Yokuşun Eteğinde İnsan Kitabı Tahlil Edildi

  Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder) tarafından düzenlenen kitap tahlili programında bu ay "Sarp Yokuşun Eteğinde İnsan" kitabı tahlil edildi.

  Mozaikder tarafından aylık olarak düzenlenen kitap tahlili 23 Mart Cumartesi günü BEKAM Konferans Salonunda yapıldı. Kitap tahlili programında bu ay Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün’ün Otto Yayınlarından çıkan "Sarp Yokuşun Eteğinde İnsan" kitabı tahlil edildi. Yeni faaliyet döneminin üçüncü kitap tahlili programın moderatörlüğünü Fadime Eminoğlu yaparken, sunumları ise Hatice Bora Çalı, Tubanur Avcı, Fatma Karakaş ve Nilgün Ufacıklıgül yaptı. Kitap Tahlili programına Mozaikder yönetimi ve çok sayıda kitapsever katıldı.

  Kitaptan bir bölüm:

  Kendisini, binlerce yıllık tarihin oluşturduğu gelenek ırmağında bulan insanlar kimliğini ve kişiliğini burada bulacağına inandırılırlar. Bu akıntıya kapılanlar özgürlüklerini kaybederler. Allah’ın insan olmanın esası olarak tespit ettiği özgürlüğü teslim edecek adresler ararlar.  Bunlar için bir şemsiye kimlik olarak İslam yetmez, her zaman çatışmaya hazır bekleyen alt kimliklere sığınırlar. İnsan düştüğü yerden kalkar derler; düştüğümüz yer özgürlüğümüzü ve cesaretimizi kaybettiğimiz yerdir.

  Bu kitapta, “İnsanın hem zihinsel hem bedensel özgürlüğünün tehdit altında olduğu bir çağda insanlığını korumakta hâlâ kararlı olan insan ne yapabilir?” sorusunun cevabını aranmaktadır.

 • AKADDER Hizmetiçi Eğitim Programı Sona Erdi

  Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER)’in düzenlediği hizmetiçi eğitim programının öğleden sonraki bölümü atölye çalışmaları ile devam etti.

  Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde; Kahramanmaraş, Elbistan, Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis, Gaziantep ve Nizip’ten 170 AKADDER üyesinin katıldığı hizmetiçi eğitim programın öğleden sonraki bölümünde dört gruba ayrılan katılımcılar “Psikolojik İlk Yardım Atölyesi” başlığı altında atölye çalışmaları düzenlendi.

  Atölye çalışmaları Fatma Nur Dolu, Sena Aldemir, Sinem Pala ve Feyza Nur Ak moderatörlüğünde yapıldı. atölye çalışmasının ardından moderatörlere program anısına hediye takdimi yapıldı.

  Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER)’in düzenlediği hizmetiçi eğitim programı toplu hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız