Pazartesi, 01 Haziran 2020

Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş, 30 Mayıs Cumartesi Günü Anadolu Platformu tarafından Youtube kanalında Canlı olarak yayınlanan “Sordukça” programına konuk oldu.

Anadolu Platformu tarafından hazırlanan “Sordukça” programının üçüncüsü “Değişime Hazır mıyız?” başlığı ile YouTube kanalında canlı olarak yayınlandı. Programın moderatörlüğünü Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Öğretmen Birimi Sorumlusu İbrahim Özmantar yaptı.

Programın tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Minberşam Derneği Başkanı Ali Bekir, pandemi sürecinde Suriyeli muhacirlere dönük neler yaptıklarını anlattı.

Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet, pandemi sürecinde neler yaptıklarını anlattı.

Anadolu Platformu tarafından organize edilen ve İbrahim Özmantar’ın moderatörlüğünde yapılan “Gelecek Dünya ve Ulus Devlet Modeli” söyleşi programı Süleyman Seyfi Öğün’ün katılımıyla yapıldı.

26 Mayıs Salı günü Anadolu Platformu’nun Youtube Kanalı üzerinden canlı olarak yapılan programda; yaşadığımız korona virüs sürecinde sermaye, ulus devlet ve gelecek konularında dünyada neler olup bittiğinin analizi yapıldı.

Programın açılışında konuşan İbrahim Özmantar; “bütün küreyi etkileyen bir pandemi yaşıyoruz. Hepimiz evlerimize sığındık. Dahası devletler politikalarını değiştirdiler, ticaret başka bir hal aldı, ülkeler güvenlik duvarlarını kalınlaştırdılar, daha korumacı söylemler, daha muhafazakâr tutumlar kendini gösteriyor. İlişkiler zorlanıyor bambaşka bir dünyaya uyanıyoruz. Neredeyse bütün dünyada koro halinde koronadan sonra dünya eskisi gibi olmayacak deniyor. Peki, ne olacak, geleceği nasıl görüyorsunuz?”

Modern dünyanın tarihi krizler silsilesi olarak devam ediyor

Süleyman Seyfi Öğün; “Bunun spekülasyonları çok yapılıyor. Bir tür fütürizm salgını halini aldı. Bir tıbbi salgın var ama bunun zihinsel yansımalarında da tuhaf salgınlar var. bu salgınlardan bir tanesi de fütürizm. Fütürizm önemli bir şeydir. Fütürologlara ihtiyacımız var insanlığın ufkunu açmak için. Bunu çok ucuz ve bence biraz da çığırından çıkartılmış örnekleriyle fazlaca karşılaşır olduk. Bunun sebebi birazda nasıl bir dünyadan böyle bir dünyaya geçiş olacak bunun muhasebesini yapabileceğimiz bir birikim, bir donanım maalesef yok. İnsanların tarih bilinçleri önemli ölçüde sakatlanmış vaziyette. Gelecekte bizi nasıl bir dünya bekliyor üzerine spekülasyon yapanlara sormak lazım? Peki, bugünkü dünya nasıl bir dünyadır veya dünkü dünya nasıl bir dünya idi? Bu soruların cevapları verilmeden kendimizi fütürologların spekülasyonların kaptırırsak bundan çok fazla bir şey çıkmayacaktır kanaatindeyim. Bir kere salgınlar yeni bir olgu değil. Bu insanlık tarihinde her yüz yılda bir görülüyor. Bunun bir döngüsü var. Kriziler de öyle. Krizler bugün yaşadığımız bir şey değil. Modern dünyanın tarihi bir krizler silsilesi olarak devam ediyor.” dedi.

Söyleşinin tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz:

Pazartesi, 25 Mayıs 2020 18:39

Bayramlaşma Programı Sanal Ortamda Yapıldı

Bülbülzade Vakfı yönetimi tarafından düzenlenen bayramlaşma programı sanal ortamda video konferans yöntemiyle yapıldı.

Her yıl bayramın ikinci gününde Bülbülzade Vakfı ailesi olarak vakıf avlusunda düzenlenen bayramlaşma programı, bu sene korona virüs salgını dolayısıyla sanal ortamda video konferans yöntemiyle yapıldı. Bayramlaşmaya; Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, yönetim kurulu üyeleri, komisyon başkanları, gönüllüler, öğrenciler ve il dışından misafirler ve aileleri katıldı. Bayramlaşma programına katılan tüm çocuklara Tire Yayınları tarafından bayram hediyesi olarak birer kitap hediye edildi.

Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hıdır Akaslan tarafından modere edilen oturumda tüm katılımcılar birbirleriyle bayramlaşarak hasbihal etme imkânı buldular. Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir bayramlaşma dolayısıyla yaptığı konuşmada; “bizler vakıf olarak en önemli farkımız ailecek bu tür programlara katılmamız” dedi. Aldemir, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bülbülzade Vakfı’nın en büyük farkındalığı, iç dinamizmi, iç huzuru, bu işi ailecek yapıyor olmamız. Bunu yaymamız lazım, bunu çoğaltmamız lazım. Vakıf olarak gerek pandemi sürecinde gerekse ramazan ayı sürecinde büyük bir ailenin müntesipleri olarak çalıştık. Birbirimizle konuştuk, tavsiyelerde bulunduk, istişare ettik, birlikte çalıştık, birlikte başardık ve şu anda da birlikte bayram ediyoruz. Bunu çoğaltıp yaymaya gayret eden bir vakıfız. Özellikle dini olanla, sosyal olanı, kültürel olanı birleştiren bir felsefeyle bunları yapmaya çalışıyoruz. Bu güzelliği vakfımızın dışına, evlerimizin etrafına, işyerlerimize, şehrimize, ülkemize, insanlığa ulaştırmak gibi de önemli bir sorumluluğumuz var. İnşallah bu bayramlar buna vesile olur” dedi.

Konuşmanın ardından program moderatörü Hıdır Akaslan, katılımcılara tek tek söz vererek duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine vesile oldu. Bayramlaşma programı yapılan hasbihâlin ardından sona erdi.

Bülbülzade Vakfı komisyon ve birim başkanlarının Ramazan Bayramı mesajları:

Cumartesi, 23 Mayıs 2020 17:43

Vakıf Başkanımızın Bayram Mesajı

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir'in Ramazan Bayramı mesajı:

Cumartesi, 23 Mayıs 2020 10:43

Prof. Dr. Mehmet Görmez 7. Ders

Cumartesi, 23 Mayıs 2020 10:28

100 Yetim Aileye Nakdi Yardım Yapıldı

İyilik Derneği Gaziantep Temsilciliği, Ramazan Bayramı öncesi 100 yetim aileye nakdi yardımda bulundu.

İyilik Derneği gönüllüleri tarafından Gaziantep Yardım Koordinasyon Merkezinde teslim edilen yardımlar bayram öncesi ihtiyaç sahibi yetim anneleri tarafından teslim alındı.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Şafak Radyo’da canlı olarak yayınlanan Keyf-i Muhabbet programına konuk olarak gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

22 Mayıs Perşembe günü yayınlanan programda Adil Yeter’in sorularını yanıtlayan Aldemir; pandemi sürecindeki sokağa çıkma yasakları, bu süreçte devlet ve halkın dayanışması, ramazanda boyunca Bülbülzade Vakfı’nın faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Turgay Aldemir programda sosyal medyadan gelen soruları da yanıtladı.

Şafak Radyo’nun yayınlarını FM 98.0’dan Gaziantep’te, www.safakradyo.net web adresi üzerinden de tüm dünyada dinleyebilirsiniz. Ayrıca Facebook hesabından geçmiş yayınların tekrarını izleyebilirsiniz.

Page 1 of 87

logolarımız