Pazartesi, 20 Eylül 2021

Bülbülzade Vakfı yönetimi tarafından teşkilat çalışmaları, bölgemiz, ülke ve dünya gündeminden öne çıkan başlıkların müzakere edildiği İstişare Toplantısı 18 Eylül Cumartesi günü Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı.

Yeni dönem ve yeni dönemde yapılacak çalışmaların değerlendirildiği İstişare Toplantısının moderatörlüğünü İbrahim Özmantar yaparken, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ve yönetim kurulu üyeleri de birer sunum gerçekleştirdi. Toplantıya Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyetlerde bulunan komisyonlardan temsilciler katıldı.

Oturumun açılışında toplantının moderatörü İbrahim Özmantar şunları söyledi; “Yorucu bir pandemi süreci geçirmiş olmamıza rağmen hayır kapıları, gönüllülük hareketi menziline ulaşmak için çabalıyor. Biliyorsunuz bizim hareketimiz istişareye, danışmaya, şeffaflığa ve hesap vermeye dayalı bir hareket. Bundan dolayı yaptıklarımız, yapacaklarımızın hepsini istişare ediyoruz ve gerçekleştiriyoruz. Artık Anadolu Federasyonu olarak neticeye varmış olan yeni bir dönemden bahsediyoruz. Anadolu Federasyonu, Anadolu Platformu’nun hukuki alt yapısının gözden geçirilmiş, çalışma alanlarının yeniden düzenlenmiş ve yeni bir hedefle, yeni bir bakış açısıyla revize edilmiş haliyle sizlere arz etmiştik. Biliyorsunuz Anadolu Platformu pek çok gönüllü kuruluşun bir araya geldiği bir birliktelik modeli idi. Ancak bu birlikteliğin Türkiye’deki mevzuat gereği hukuki bir altyapısı yok idi. Biz de bunu yasal bir gerekçeye ihtiyaç duymadan yürüttük. Ancak ilerleyen yıllar içerisinde bu çalışmanın hukuki bir alt yapısının olabilmesi, gönüllülerin hukukunun gözetildiği bir birliktelik oluşabilmesi için bir birliktelik formülü inşa ettik. Bu Ağustos ayı içinde yaptığımız genel kurul ile şekillendi ve tescil edildi. Biz yeni dönem derken bu yeni dönemi kastediyoruz. Yine Eylül ayı dolayısıyla başladığımız yeni çalışma dönemini kastediyoruz. İşte bugün burada yönetim kurulu üyelerimizle yeni dönem nedir, yeni dönem derken neyi kastediyoruz ve nasıl çalışacağız bunları konuşacağız sizlerle” dedi.

Ardından sözü Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir alarak bir sunum gerçekleştirdi. Aldemir, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “İçinden geçtiğimiz süreç hepimizin tanıklık ettiği ve aktif olarak sorumluluk aldığı bir süreç. Büyük düşünür Garaudy der ki; “İnsanın değeri istikbalin inşasına katkısı nispetindedir.” Eğer istikbalin inşasına katkınız yoksa değerden söz edemezsiniz. Bu çerçevede özellikle bizi aşan hayallerin umuda dönüşmesi için bu vakıf çatısı altında uzun zamandır büyük çabalar veriyoruz. Bizler hayalleri ömründen uzun olan insanlarız. Biz hayal ederiz, fikir üretiriz, birileri çıkar bunu icra eder. Biz de bir ucundan tutarız. Onun için fikre her zamankinden daha fazla ihtiyaç hissediyoruz. Hayatın dinamizmi, yaşamın ritmi, zamanın ruhu, yeni evreleri, yeni umutlarla beraber her gün güneş gibi doğuyor. Ama bir kısmımız dünde, bir kısmımız ondan önceki günde kalmayı seçiyoruz. Kalanlarla takılırsan biz de orada kalırız. Anadolu Platformu bu kapsamda üç noktada bir yenilenmeyle yüz yüze geldi. Özellikle kültürel olarak bir yaklaşımı tecrübe ettik. Neyi öne çıkartırsanız sesinizin karşı vadiye çarparak size yankılandığı gibi size geri döner. Kültürel olarak ayrıştırıcı, konvansiyonel kavramları bir tarafa bıraktık. Kütüphanelerimizle yüzleştik, fikirlerimizle yüzleştik. Yeniden okuduk Allah’ın kitabını, peygamberin sünnetini, uygarlıkların yaşadığı dönemleri ve bizim tanık olduğumuz modern dünyanın ihtiyaçlarını. Sempozyumlar yaptık, çalıştaylar yaptık ve bu süreçlere şahitlik ettik. Bu süreçte geldiğimiz bir kültürel sıçramanın, bir devrimin yaşanması gerektiğinde hemfikir olduk. Ve artık ülkemiz, milletimiz, memleketimiz, eksikleriyle devletimiz demenin hasretini de içselleştirmiş olduk. Biz ulus devletin sınırlarına hapsedilmiş insanlar değiliz. Devletlerin sınırları olur, düşüncenin ve fikirlerin sınırları olmaz.” dedi.

Toplantıda Bülbülzade Vakfı yönetim kurulu üyeleri Yunus Atilla Hamallar, Rabia Aldemir, Hıdır Akaslan ve Adem Er birer konuşma yaparak gündemi değerlendirdiler.

Sunumun ardından müzakere kısmına geçildi. Bu kısımda katılımcılar tarafından gündemdeki konularla alakalı sorular soruldu, fikirler beyan edildi, öneriler dile getirildi.

İstişare Toplantısının sonunda Anadolu Öğrenci Birliği Yükseköğretim ve Ortaöğretim birimlerinde görev değişikliğinden dolayı eski birim başkanlarına yeni birim başkanları tarafından hediye takdiminde bulunuldu.

İyilik Derneği Gaziantep Temsilciliği, ihtiyaç sahibi yetim ailelere kırtasiye, gıda ve nakdi yardımlarına devam ediyor.

İyilik Derneği Gaziantep Temsilciliği, okulların açılmasıyla beraber yardım çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor. Yapılan ilk organizasyonda 20 aileye kırtasiye malzemeleri ve çantadan oluşan kırtasiye yardımı yapıldı. Ardından Uzat Elini Derneği iş birliği ile 44 aileye nakdi yardım yapıldı. Son yardım organizasyonunda ise 10 yetim aileye hijyen ve gıda paketleri İyilik Derneği Gaziantep Temsilciliği Yardım Koordinasyon Merkezinde ailelere teslim edildi.

Cumartesi, 18 Eylül 2021 12:23

İşrak Gazetesi’nin 136. Sayısı Çıktı

Ülkemizde; Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak üç dilde yayımlanan İşrak Gazetesi’nin 136. sayısı çıktı. Pandemi sürecinde e-gazete olarak yayınlanan gazetenin bu sayısında Suriye’nin Dera şehrindeki insani bunalım manşete taşınarak; “Dera İkinci Kez Ölüyor” manşeti atılmış.

Gazetenin ikinci sayfasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın: “Bugün bölgemizdeki her meselede diplomatik, askerî, ekonomik gücüyle Türkiye artık söz sahibidir” demeci yer alıyor.

Türkiye’den ve Suriye’den birçok gazeteci, yazar, şair, aydın, kanaat önderi ve akademisyenin yazılarıyla katkıda bulunduğu gazetenin bu sayısında; Subhi DUSUKİ “Dera’nın özgür halkının yerinden edilmesi”, Ahmed Mazhar SAADU “Aranızda kim başka bir ülkeden doğan büyük bir vatan gördü?”, Mahmud ELWAHAB “Türkiye ve Suriyeli mültecilerin durumu”, Taha KILINÇ “Tehcir”, Yasin AKTAY “Düzensiz göçe karşı alınan tedbirler ve göçmen emeğinin sömürüsü” makaleleri ile İnci OKUMUŞ’un “Öpelim Yarını Yanaklarından” şiiri öne çıkıyor.

Gazetede daha birçok yazar ve şairin; şiir, deneme, öykü ve makaleleri ile Türkiye’den ve Suriye’den birçok etkinlik ve habere de yer veriliyor.

İşrak Gazetesi’nin 136. sayısını çevirim içi okumak için tıklayın.

Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanında badem hasadı başladı.

Gaziantep-Kahramanmaraş karayolunun 32. km’sinde 250 dönüm arazi üzerinde bulunan Bülbülzade Kurtuluş Ormanı’nda uzun geçen bakım çalışmalarının ardından badem hasadı başladı.

Çalışanlar tarafından hasat edilen bademlerin satışından elde edilen gelir vakıf çalışmalarında kullanılacak.

Tamamen doğal ortamda organik olarak yetiştirilen bademin faydaları saymakla bitmiyor. Yüksek besin değeri ihtiva eden badem; E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca, çinko, selenyum, bakır ve B3 vitamini içerir. Diğer bütün türleriyle karşılaştırıldığında besin değerleri ve faydalı bileşenleri ile ön plana çıkmaktadır.

Kabuklu ve kabuksuz olarak satışa sunulan badem satışıyla ilgili detaylı bilgi almak için: 0537 492 46 48 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Katre Sanat Merkezi güz dönemi kurs kayıtları başladı.

Katre Sanat Merkezi’nin Piyano, Bağlama, Gitar, Keman, Robotik Kodlama ve Akıl Oyunları alanlarında yapacağı güz kurslarına ön kayıtlar başladı.

Sanal ortamda alından kurs kayıtları uzmanlar tarafından değerlendirildikten sonra tarafınıza dönüş yapılacaktır. Sınırlı sayıdaki kontenjandan faydalanmak için acele edin.

Kayıt için tıklayın

Perşembe, 16 Eylül 2021 16:54

Nizip Kitap Kahve Törenle Açıldı

Nizip Eğitim ve Dayanışma Derneği (NEDDER) bünyesinde açılan Nizip Kitap Kahve, kalabalık bir davetli grubunun katıldığı törenle hizmete açıldı.

15 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilen açılış törenine Nizip Kaymakamı Kemal Şahin, Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Gündeş, Nizip Genlik Merkezi Müdürü Faruk Çiçek, Nizip İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Ömer Faruk Yakar, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, STK temsilcileri ve gönüllüler katıldı.

Törende Hanifi Yaycı proje ile ilgili katılımcılara bilgi verdi. Ardından; Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Nidader Temsilcisi Veysel Dağtekin ve emekli öğretmen Mehmet Aydoğdu birer selamlama konuşması yaparak Nizip Kitap Kahve’nin hayırlara vesile olmasını dilediler.

Konuşmaların ardından dualarla Nizip Kitap Kahve’nin açılışı gerçekleştirildi.

Perşembe, 16 Eylül 2021 15:11

4. Uluslararası STK Fuarındayız

İslam Dünyası STK’lar Birliği (İDSB) tarafından bu sene çevrimiçi düzenlenen 4. Uluslararası STK Fuarı’na vakfımızda katılarak sanal stant açtı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü nedeni bu sene ilk kez sanal ortamda yapılan 4. Uluslararası STK Fuarı’na ülkemizden ve dünyanın çeşitli bölgelerinden birçok sivil toplum kuruluşu katılıyor. Online STK Fuarı faaliyet alanına göre ayırılan hollerden oluşuyor. Burada bulunan STK stantlarından istediğinize tıklayarak ziyaret edebilir, bilgilerine ulaşabilir, canlı ve görüntülü sohbet edebilirsiniz.

Fuarı ziyaret etmek için tıklayın

Vakfımızın stantını ziyaret etmek için tıklayın

Perşembe, 16 Eylül 2021 09:41

Cerablus Eman Filistin Okulu Açıldı

Sivil toplum kuruluşlarının iş birliği ile Cerablus’ta yaptırılan Eman Filistin Okulu’nun açılışı kalabalık bir davetli topluluğunun katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılışa; Gaziantep Valisi Davut Gül, Nizip Kaymakamı Kemal Şahin, Karkamış Kaymakamı Göksu Bayram, İl Müftüleri, Cerablus Yerel Meclis Başkanı Muahammed Muhammed, Ata Derneği Genel Koordinatörü Khaled Alissa, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kurum amirleri, basın mensupları, öğretmenler, öğrenciler ve bölge halkı katıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Vali Davut Gül, çok güzel bir etkinlik için bir arada olduklarını belirterek: “Aslında bu tabloyu gördüğümüzde hepimiz bildiğimiz bir şeyi bir kez daha hatırladık. Biz Müslümanların kardeş olduğuna inanıyoruz, öyle biliyoruz. Dünyanın neresinde bir Müslüman, bir mazlumun derdi varsa onunla dertleniyoruz.  Bu bölgede de sivil toplum kuruluşlarının konutlarını görüyoruz ve kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu güzel eserin açılış törenini bayram yerine çeviren Cerabluslulara teşekkür ediyoruz. Cerablus’ta hayatın normalleşmesi için güvenlik, sağlık, adalet başta olmak üzere her alanda çalışmalar var. Bu çalışmalar artarak devam edecek. İnşallah bu okulda yetişen kardeşlerimiz daha iyi bir Cerablus, daha iyi bir Suriye’nin temellerini atacaklardır. Bu vesile ile hayatın normalleşmesine katkı sunan sivil toplum kuruluşlarımız başta olmak üzere Cerabluslulara destek veren herkese teşekkür ediyor okulumuzun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek sınıflar gezildi.

Çarşamba, 15 Eylül 2021 14:02

Ümmetin Ruhu Değerlerin Koruyucusudur

Anadolu Platformu tarafından Ankara Kızılcahamam’da "Sivil Toplumu Yeniden Düşünmek" üst başlığı altında 15.’si düzenlenen Anadolu Buluşması’nın ikinci günü ilk oturumu “İslam Dünyasında Sivil Toplum Tecrübesi” üst başlıkları altında yapıldı.

Oturum başkanlığını Prof. Dr. Şahin Güven’in yaptığı oturumda, Ramazan Yıldırım “Arap Devrimleri Sonrası İslami Hareketlerde Yöntem Tartışmaları”, Waddah Khanfar da “İslam Dünyasındaki Sivil Hareketlerin Ortak Çalışma Alanları ve İş birliği” üst başlıkları altında sunumlarını gerçekleştirdiler.

Çarşamba, 15 Eylül 2021 14:00

Gençler, Farklı Düşünce ve Eylem Alanları

Anadolu Platformu tarafından Ankara Kızılcahamam’da "Sivil Toplumu Yeniden Düşünmek" üst başlığı altında 15.’si düzenlenen Anadolu Buluşması’nın ikinci günü son oturumu “Değişim, Dönüşüm ve Sivil Toplum” üst başlığı altında yapıldı.

Oturumda Zeliha Eliaçık “Sivil Toplumda, Gençler, Farklı Düşünce ve Eylem Alanları, Yeni Perspektifler”, Mehmet Karakaş “Yeni Dünyada Değişim ve Dönüşümün Etkileri ve Sivil Yapılar”, Necat Yazıcı “Sivil Toplumun İşlevselliğinin Önündeki Politik, Kültürel ve Zihinsel Engeller” üst başlıkları altında sunumlarını gerçekleştirdiler.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bulbulza/public_html/templates/shaper_newsplus/html/com_k2/templates/default/user.php on line 260
Page 1 of 128

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow