Perşembe, 24 Haziran 2021

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Ülke TV’de; Ülke’de Bugün programının canlı yayın konuğu olarak soruları yanıtladı.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, 22 Haziran Salı günü Ülke TV’de canlı olarak yayınlanan Ülke’de Bugün programına konuk olarak gazeteci Mustafa Yıldız’ın sorularını yanıtladı. Programda dünyada mültecilerin durumu, geçtiğimiz hafta sonu BEKAM tarafından medya mensuplarına yönelik düzenlenen Suriye güvenli bölge gezisi, Suriye’de kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının yaptığı faaliyetler ele alındı. Programın tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Cumartesi, 19 Haziran 2021 12:21

Katre Sanat Merkezi Kursları Başladı

Katre Sanat Merkezi’nin; Robotik Kodlama, Piyano, Bağlama, Gitar ve Akıl Oyunları kursları başladı.

İlkokul, ortaokul ve lise branşlarında hafta içi ve hafta sonunda olmak üzere gün boyu yapılan kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Eğitimlerin ardından öğrencilere çeşitli ikramlarda da bulunuluyor. Kurslar, Güneykent Mahallesinde bulunan Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezinde yapılıyor.

Cumartesi, 19 Haziran 2021 10:59

İşrak Gazetesi’nin 130. Sayısı Çıktı

Ülkemizde; Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak üç dilde yayımlanan İşrak Gazetesi’nin 130. sayısı çıktı. Pandemi sürecinde e-gazete olarak yayın hayatına devam eden gazetenin bu sayısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO zirvesindeki açıklaması manşete taşınarak; “Türkiye NATO’nun sınırlarını koruyor” manşeti atılmış.

Türkiye’den ve Suriye’den birçok gazeteci, yazar, şair, aydın, kanaat önderi ve akademisyenin yazılarıyla katkıda bulunduğu gazetenin bu sayısında; Subhi DUSUKİ “Kudüs”, Ahmed Mazhar SAADU “Esad’in geri dönüşünden sonra İdlib nereye gidiyor?” Ammar JELLO “Yakın zamanda aramızdan ayrılanların anısına: Zihniyetimizi ve davranışlarımızı değiştirmek için bir davet.”  Taha KILINÇ “67 çocuk”, Yasin AKTAY “Suriye’de seçimler fıkra değil gerçek”, Burhanettin DURAN “Dış politikada yoğun haziran” makaleleri öne çıkıyor.

Gazetede daha birçok yazar ve şairin; şiir, deneme, öykü ve makaleler ile Türkiye’den ve Suriye’den öne çıkan etkinlik ve habere yer veriliyor.

İşrak Gazetesi’nin 130. sayısını çevirim içi okumak için tıklayın.

TRT, A Haber, TV 24, Ülke TV, TV 100, Star Gazetesi, Yeni Şafak, Milat ve Diriliş Postası gibi ülkemizden ve Suriye’den birçok medya mensubu “Suriyeli Göçmenlerin Uyum Sürecinde Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu” projesi kapsamında Güvenli Bölgeyi ziyaret ederek çalışmaları yerinde gördü.

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM), “Suriyeli Göçmenlerin Uyum Sürecinde Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu” projesi çerçevesinde medya mensuplarına yönelik iki günlük bir program düzenlendi.

17-18 Haziran’da yapılan ve “Medya Mensupları ile Güvenli Bölge Ziyareti” ile başlayan programa; Gaziantep Valisi Davut Gül, Vali Yardımcıları Rızvan Eroğlu, Anıl Alkal, Kilis Vali Yardımcısı Ömer Yılmaz, Karkamış Kaymakamı Emin Bağlı, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu ile Türkiye’den ve Suriye’den ulusal ve yerel gazeteciler, yazarlar, sosyal medya uzmanları ve kanaat önderleri katıldı.

Suriye’deki savaşın başlamasından bu yana bölgeye dönük birçok projeyi hayata geçiren kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşlarının yaptığı çalışmaları yerinde görmek amacıyla ilk olarak Suriye’deki güvenli bölge kentlerinden Cerablus ziyaret edildi. Burada Vali Ahmet Turgay İmamgiller Lisesi’nde incelemelerde bulunan medya mensupları, yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Aynı mekânda bulunan halk eğitim merkezinde mesleki eğitim alan kursiyerleri ziyaret eden heyet üyeleri, kursiyerler tarafından yapılan el işlerinden satın alarak çalışmalara katkıda bulundu. Heyet daha sonra İHH Yetim Merkezini ziyaret ederek mezuniyet törenine katıldı, yetimlerle hasbihal etti.

Medya Mensupları heyetinin ikinci ziyareti ise El-Bab kentine oldu. Burada Akil Tepesi’ni ziyaret eden medya mensupları TSK üssünde öğle yemeği yedi. Gaziantep Valisi Davut Gül heyetin sorularını yanıtladı, askerlerle hasbihal edildi.

El-Bab kentindeki ikinci ziyaret yeri ise El-Bab Anadolu Kültür Merkezi oldu. Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir merkezde yapılan eğitim, sanat, kültürel ve fikri çalışmalarla ilgili basın mensuplarına bilgi verdi, gelen soruları yanıtladı. Kurs gören öğrencilerle bir araya gelen heyet üyeleri öğrencilerin çalışmalarını yerinde inceledi.

El-Bab kentindeki bir diğer ziyaret yeri ise Yerel Meclis Binası oldu. Burada belediye hizmetleri ile ilgili meclis üyeleri tarafından bilgilendirmeler yapıldı. Medya mensupları daha sonra El-Bab Hastanesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Güvenli Bölgede son ziyaret edilen kent ise Azez oldu. Heyet burada Azez yerel meclisi ve Yunus Emre Kültür Merkezi ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Ziyaretin ardından yurda dönüldü ve ilk günkü program sona ermiş oldu.

Programın ikinci günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan sabah kahvaltısı ile başladı. Kahvaltının ardından basın toplantısına geçildi. BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu’nun moderatörlüğünde yapılan toplantıda, BEKAM’ın ve Bülbülzade Vakfı’nın bölgeye dönük çalışmaları ile ilgili bilgilendirme yapıldı. 

Toplantıda bir konuşma yapan Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu şunları söyledi; “Dün çok nitelikli bir ziyarette bulunduk. Güvenli bölgedeki Cerablus, El-Bab ve Azez’i ziyaret ettik. Bu ziyaretlerimizde mahalli meclis başkanları ile gazetecilerimizin, yazarlarımızın sohbet etme imkânı oldu. Buralarda halkın kendi kendisini yönetmesi bizim için esastır. Bu nedenle oluşturulan mahalli meclisler kendi sosyolojisini içeren bölgenin insanlarından oluşmakta ve üretilen kamu hizmetlerine buralar yön vermektedir. Benzer şekilde yine bölgeye giren insani yardımların dağıtımlarına da bu meclisler karar vermektedir. Biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak rehberlik etmek, bir yol arkadaşlığı etmek durumundayız. Burada iki toplumun hasretlikle nasıl kavuştuğuna şahit olduk. Türkçe diline karşı inanılmaz bir talep var sahada. Okullarımızda seçmeli ders olarak okutuluyor, bunun yanında halk eğitim merkezlerinde yoğun bir talebi olduğunu görüyoruz. Bu aslında iki toplumun iletişim açlığında olması ve bunu gidermek için yol arayışında olduğunu gösteriyor. Bunun yanında oradaki yavrularımızın yetişmeleri için eğitim kurumlarının ayağa kaldırdık. Türkiye Cumhuriyeti bunları yaparken özellikle Türkiye’deki duyarlı STK’larımız ellerini taşın altına atmaktalar. Hem ekonomik olarak hem de insani yardım olarak sahadalar. Hem de bu kardeşlerimizin eğitimine ve kalkınmasına katkı sunmaktalar. Özellikle Bülbülzade Vakfı’nın dördüncüsünü açış olduğu Anadolu Kültür Merkezleri var. Orada da kardeşlerimiz hem dil eğitimi almaktalar, akıl ve zekâ oyunları ve sanatsal çalışmalarda bulunmaktalar. Dünkü ziyarette resimlerini ve sanatsal çalışmalarını görme imkânımız oldu. Bu ziyaret vesilesiyle bunların görülmesi ve iç ve dış kamuoyuna anlatılması lazım. Bu kucaklaşmanın aslında ne kadar önemli olduğunun hissettirilmesi gerekiyor. Bu nitelikli bir çalışma. Toplantımızın hazırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise; “Bizler bu coğrafyanın insanları olarak Yakub’un ayrı düşmüş evlatlarıyız. Anadolu insanının gönül tahtında bir araya geliyoruz. Yeniden hasretimizi, özlemimizi ve kardeşliğimizi ve coğrafyamızın selam, güven yurdu, insanlığın umudu olması için birlikte çalışıyoruz. Biz bu masanın etrafındaki Suriyeli kardeşlerimizle yüzlerce toplantı yaptık. Suriyeli kadınlarla, Suriyeli doktorlarla, Suriyeli avukatlarla, hukukçular, çocuklar, gençler, ilim adamları, alimler, akademisyenler… onların sorunlarını konuştuk. Bunun için çaba sarf ettik. Ama bugün çözümle ilgili yapılanları ve yapmamız gerekenlerle ilgili birbirimize cesaret veriyoruz. Bu güven ortamı, bu gayreti ortaya koyan her insana huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bizler sorunların içerisinde kaybolmayacağız. Gezdiğimiz bölgelerde gördünüz, gözünün içine baktığınızda duyguları içine kaçan, hayalleri yarım kalmış çok insan var. Ama çocuklar umutlu. Onlar daha içtenlikle yaklaşıyor bizlere. Yarım kalmış hikayeleri tamamlayacağız. Yarım kalmış hayallerin yeniden hayat bulması için bu çabaların sürmesi gerekiyor. Türkiye’nin, Suriye’nin insanlarının yüz yıllardır hikayeleri aynı, dertleri aynı, çabaları aynı. Ama gaflete düştük ve zaafa uğradık, bölündük, parçalandık. Şimdi birbirimizi yeniden bulduk. Bunun içinde sivil toplum örgütleri, milletimiz, devletimiz, Suriyeli sivil toplum örgütleri, dünyada vicdanı ölmemiş farklı kültür, din mensupları bu meseleye sahiplik etmeye başladı. Takdir edersiniz ki ciddi bir vicdan daralması yaşıyoruz. Suriye meselesi iç politikada üç-beş oy devşirmek için kullanılacak bir mesele değildir. Koca bir imparatorluktan gelmiş ve bir araya toplanmışız. Bu coğrafyanın gelecekte olduğu gibi vatan tasavvurunun adıdır Anadolu. Burada her Türk’ün, her Kürd’ün, her Arab’ın, her Dürzi’nin, her Maruni’nin adalet bulduğu o kadim adalet devletinin tarih sahnesine yeniden çıkışına şahitlik ediyoruz. Bunu milletimize anlatmamız gerekiyor. Bunu her gencimize, her kadına, her erkeğe, bu ülke için çabalayan her insanımıza anlatmamız lazım. Buradan hep beraber yeni sorumluluk alanlarımıza döneceğiz. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından müzakereler kısmına geçildi. Bu bölümde söz alan medya mensupları duygularını, düşüncelerini, önerilerini ifade ettiler.

Toplantının ardından heyet üyeleri Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti. Program, akşam konukların onuruna verilen yemeğin ardından sona erdi.

Perşembe, 17 Haziran 2021 14:13

Bir İnsanlık Durumu Olarak Gençlik

Suriye’nin güvenli bölgelerinde kurulan Anadolu Kültür Merkezleri’nin dördüncüsü El Bab kentinde düzenlenen törenle açıldı.

Bülbülzade Vakfı ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) iş birliğinde yapılan El Bab Anadolu Kültür Merkezi’nin açılışı 16 Haziran Çarşamba günü yapıldı.  Açılış törenine; Gaziantep Vali Yardımcıları Anıl Alkal ve Rızvan Eroğlu, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, El Bab Yerel Meclis Başkanı Muhammed Heyseme Şihebi, Gaziantep AFAD İl Müdürü Bekir Şen, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Vasıf Munis, YTB temsilcileri, Anadolu Platformu Kayseri il teşkilatı ve diğer illerden gelen gönüllüler, iş adamları ve kanaat önderleri katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti işe başlayan açılış töreninde bir konuşma yapan Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu şunları söyledi; “Suriye toplumu uzun bir süredir zorlu bir imtihandan geçiyor. Bizler Türkiye olarak, yanı başınızdaki kardeşleriniz olarak bu imtihanın en başından beri Suriyeli kardeşlerimizin yanındayız. Bu topraklar bir zamanlar dünyaya adaletin, medeniyetin ve ilmin yayıldığı topraklardı. Bugün inşallah buralar yeniden refahın, hakkaniyetin, huzurun, adaletin anıldığı, dünyaya; ilmin, bilginin yayıldığı topraklar haline gelecektir. Kayserili hayırsever iş adamlarımızın böyle bir tesis ihtiyacında ellerini uzatmaları bu iki toplumun tasada ve kıvançta bir olduğunun göstergesidir. Bülbülzade Vakfımızın öncülüğünde dördüncüsünü açtığımız Anadolu Kültür Merkezimizde inşallah buradaki yavrularımız geleceğe hazırlanacaklar. Burada okuma yazma öğrenmekten tutunuz; fizik, kimya, matematik ve diğer ilmi alanlarda eğitimler görecekler. Hanım kardeşlerimiz kendi hayalarını idame ettirecekleri kurslar görecekler. Kardeşlerimiz ilgi alanlarına göre kültür ve sanatın çeşitli dallarında kendilerini geliştirecekler. Bu tür kurumların devamını diliyor ve vesile olanlara şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise; “Bizler adında olduğu gibi medeniyetlerin, uygarlıkların, farklılıkların bir arada olduğu ve birbirine saygı duyduğu, Osmanlı adaletini ve Selçuklu medeniyetini kurmuş Anadolu ismin verdiğimiz bu yerlerde yeniden adalet yürüyüşümüzün gerçekleşmesini istiyoruz. Anadolu bizim vatan tasavvurumuzun başkentidir. Burada ürettiğimiz kültür, eğitim, fikirler yeni etki alanlarıyla dünyadaki tüm mazlumları, zulme uğrayan her insanı saracak ve umuda dönüşecektir. Bombalarla yıkılan bu beldeyi kitaplarla hep birlikte imar ediyoruz. Burada 600’den fazla öğrencimiz var, onlarca eğitimcimiz var. Bu eserin ortaya çıkmasında özellikle Kayserili hayırseverlerimizin büyük katkısı oldu. Huzurlarınızda onlara teşekkür ediyorum.” dedi.

Törende; Kayseri İl Müftüsü Şahin Güven, Mezrehettin Öztürk, El Bab Yerel Meclis Başkanı Muhammed Heyseme Şihebi, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Vasıf Munis de birer selamlama konuşması yaparak kültür merkezinin hayırlara vesile olmasını dilediler.

Konuşmaların ardından El Bab Anadolu Kültür Merkezi’nin açılışı için kurdele kesimi gerçekleştirildi. Açılış dolayısıyla Kayseri İl Müftüsü Şahin Güven dua etti.

Heyet açılışın ardından kültür merkezini gezdi. Resim sergisi ile müzik kursları, İngilizce, Arapça ve Türkçe dil kurslarının yapıldığı sınıflar gezilerek yerinde bilgi alındı. Tören kültür merkezinin önünde çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

Suriye’nin güvenli bölgelerindeki El-Bab, Azez, Cerablus ve Afrin’de açılan ve bölge halkına hizmet veren Anadolu Kültür Merkezleri’nde eğitim ve kültür faaliyetleri birlikte yürütülüyor.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bulbulza/public_html/templates/shaper_newsplus/html/com_k2/templates/default/user.php on line 260
Page 1 of 120

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow