Arabic English Turkish
Pazar, 07 Mart 2021

Yeşil Umut Derneği’nin İçişleri Bakanlığının desteği ile hazırladığı “Ortadoğu Medya Akademi Projesi” kapsamında; Gazetecilik, Metin Yazarlığı, Muhabirlik, Yeni Medya, Fotoğrafçılık ve Kamera Kullanımı kursları başladı. 6 dalda yapılan kurslarda toplam 30 kursiyere bir yıl boyunca ücretsiz eğitim verilecek.

Ortadoğu Medya İletişim Merkezi’nin koordinasyonunda yapılan kurslarda Gaziantep Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi İletişim Fakültelerindeki hocalar da derse girecek. Teorik eğitimle başlayan kurslarda daha sonra pratik eğitimlere geçilecek. Bir yılın sonunda sektöre yetişmiş eleman kazandırılarak istihdama katkı sağlanacak.

Cumartesi, 06 Mart 2021 09:26

İklim Değişikliği ve Küresel Isınma

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Yükseköğretim Birimi Kız Öğrencileri tarafından yapılan Cuma Söyleşilerinde bu hafta 'Doğada Denge' konusu işlendi.

İki haftada bir video konferans yöntemiyle yapılan söyleşinin ikinci oturumu 5 Mart Cuma günü̈ Beyza Nur Utuş tarafından 'İklim Değişikliği ve Küresel Isınma' başlığı ile bir sunum gerçekleştirildi. Söyleşide Küresel Isınmanın nedenleri ve çözüm önerileri üzerinde duruldu.

Kurşun kalem gibiyiz, her fırsatta izimizi bırakabiliriz. Yaşamda var oluş nedenimiz budur, izimizi bırakmak. Belki küçük bir yolda, belki birlikte olduğumuz insanlarda, belki yetiştirdiğimiz insanlarda, ama kesinlikle arkamızda iz bırakmaya çabalamalıyız. Cengiz Erşahin

Karbon ayak izi, birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür. Başka bir ifade ile “Karbon ayak izi”, bir insan ya da kuruluşun doğrudan veya dolaylı olarak etrafa yayılmasına sebep olduğu karbon miktarını belirten bir terimdir ve iki ana kısımdan oluşur. Doğrudan (Birincil) Ayak İzi ve Dolaylı (İkincil) Ayak İzi.

Doğrudan (Birincil) Ayak İzi, evsel enerji tüketimi ve ulaşım (söz gelimi araba ve uçak) dahil olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.

Dolaylı (İkincil) Ayak İzi ise kullandığımız ürünlerin tüm yaşamın döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.

Karbon ayak izinde en büyük payı olan faktörler şunlardır:

Enerji Tüketimi: Ulaşım, endüstriyel işlemler, elektrik ve fosil yakıt kullanımı yüksek miktarda enerji tüketimine sebep olur.

Sanayileşme: 20. yüzyılın ortalarından itibaren sanayileşmeyle birlikte karbondioksit salımı kontrolsüz ve çok hızlı bir şekilde arttı ve artmaya devam ediyor.

Hayvancılık: Artan et tüketimiyle birlikte besi hayvanlarının seri üretime geçmiş olması atmosfere fazla miktarda metan gazı salınımına neden olmaktadır.

Atık Maddeler: Hangi işlem ya da aktivite sonucu olursa olsun, Dünya’daki atık madde miktarı oldukça yüksek bir seviyede. Bu durum aynı zamanda Dünya’nın doğal kaynaklarına ve yaşam alanlarına da zarar veriyor.

İnsan Faaliyetleri: İnsanların günlük hayatlarında birçok işi verimli ve hızlı bir şekilde yapma adına edindikleri alışkanlıklar da karbon ayak izinde büyük bir paya sahip.

Doğrudan (Birincil) Ayak İzini Azaltmak İçin Öneriler

1- Araba Kullanımı: Araba düşük güçlü (küçük) olmalı, yürüyerek gidilebilecek mesafeler yürünerek, uygun şartlar varsa bisiklet kullanılarak kat edilmelidir. Arabayla işe gitmek mecburiyeti varsa araba paylaşılmalıdır.

2- Ambalaj Malzemeleri ve Atıklar: Atıkların azaltılması, imalatçıların gereksiz ve tabiatta bozulmayan ambalaj malzemeleri kullanmamaları, ambalajsız tüketilebilecek ürünlerin ambalaj kullanmadan tüketilmesi, karbon ayak izini küçültür.

3- Enerji Kullanımı: Doğal gaz yerine ısınmak için güneş enerjisi kullanmak. Bu yolla doğal gaz faturalarındaki meblağ yılda yüzde 70 oranında azalabilir. Kaloriferlerin petek ısıları en alt düzeyde tutulmalı, binalar yeteri kadar havalandırılmalıdır. Buralarda yapılacak iyi bir ısı yalıtımı doğal gaz faturaları meblağını ve karbon ayak izini küçültmede önemli bir rol oynar.

4- Elektrik Kullanımı: Elektrik için yenilenebilir enerji kullanmak, tasarruflu ampuller, buzdolapları, klima cihazlarını tercih etmek.

5- Seyahat veya Tatil: Seyahatlere mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarıyla çıkmak, tatillere uçakla gitmek. Yerel otobüs, tren hizmetleri kısa mesafeler için kullanılmalıdır.

Dolaylı (İkincil) Ayak İzini Azaltmak İçin Öneriler

1- Şişe veya Şişe Suyu Kullanımı: Bir şeyler satın alındığında bu ürünlerin nerelerde üretildiği ve üretimde hangi maddelerin kullanıldığı göz önüne alınmalıdır. İmalat ya da nakliyesinde yüksek emisyona sahip olan ürünlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

2- Uzak Mesafelerden Gelen Yiyecek ve İçecekler: Yiyecek ve içeceklerin uzak mesafelerden gelenlerinden kaçınmalı, yerel ürünleri tüketmeye özen göstermelidir. Satın alınan yiyeceklerin hangi ülkeden geldiği etiketinde yazılıdır. Muz alınacaksa yerli muz, Dünya’nın öteki ucundan muza tercih edilmeli, uzaktan gelen bir şişe içecek yerini çok daha az yol kat etmiş ürünler alınmalıdır.

3- Et Tüketimi: Et tüketiminde özellikle kırmızı et tüketimi azaltılmalıdır.

4- Uzak Ülkelerden Gelen Elbiseler: Uzak ülkelerden gelen elbiselerin etiketlerinden anlaşılması hâlinde yakında üretilmiş uygun elbiseye tercih edilmemelidir.

5- Fazla Ambalajlanmış Ürünler: Fazla ya da doğada bozulmayan maddelerle ambalajlanmış ürünlerden uzak durulmalıdır. Mesela yumurta alırken köpük ambalaj yerine karton veya mukavvadan yapılmış ambalaja konulmuş yumurtaları çevre koruma açısından seçmelidir.

Yeşil Umut Derneği’nin İçişleri Bakanlığının desteği ile hazırladığı “Ortadoğu Medya Akademi Projesi” düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Proje kapsamında; Gazetecilik, Metin Yazarlığı, Muhabirlik, Yeni Medya, Fotoğrafçılık ve Kamera Kullanımı dallarında 30 kursiyere bir yıl boyunca eğitim verilecek.

Projenin başlaması dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında proje ile bilgi veren Ortadoğu Medya İletişim Merkezi Genel Koordinatörü Mehmet Fatih Eminoğlu şunları söyledi; “Projemizi altı başlıkta hazırladık. Bunlar; Gazetecilik, Metin Yazarlığı, Muhabirlik, Yeni Medya, Fotoğrafçılık ve Kamera Kullanımı. Bunlardan Fotoğrafçılık ve Kamera Kullanımını biz kendi bünyemizde vereceğiz. Bunun dışındaki kalan eğitimleri de Gaziantep Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi İletişim Fakültesindeki hocalardan destek alarak vereceğiz. Bu projeyi Ortadoğu Medya İletişim Akademisi koordine edecek. Bir yıl sürecek bir proje ve yarın itibariyle eğitimlerimize başlıyoruz. İlk aşamada Fotoğrafçılık ve Kamera Kullanımı eğitimleri vereceğiz. Başlangıçta bütün branşlarda teorik eğitimler verilecek. Sonraki aşamada da pratik eğitimler vereceğiz. Örneğin kameramanlık eğitimi verdikten sonra pratikte kısa film çalışması yapacağız. Verdiğimiz eğitimlerin tamamında sadece teorik kısmıyla kalmayacak bunun pratiklerini yaptırarak kursiyerlerimizin deneyim kazanmalarını sağlayacağız. Yine gazetecilik ile ilgili 5N 1K, haber metninin nasıl hazırlanacağı gibi temel konulara değineceğiz. Yeni medya konusu bizi heyecanlandırıyor. Burada yeni medyanın ne olduğunu, etik bakış açılarını, içeriklerin nasıl üretileceğine değineceğiz. Yeni medya çok geniş bir alan. Bunun içerisine youtube de giriyor sosyal medya da giriyor, web haber siteleri de giriyor. Önümüzdeki bir yıl boyunca kursiyerlerimize eğitimler verip uzmanlaşmasını sağlayacağız” dedi.

Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Gaziantep Yüksek Öğretim Birimi kız öğrencileri tarafından haftalık olarak yapılan “Dünya Hali” programı sona erdi. Video konferans yöntemiyle yapılan ve 3 hafta boyunca devam eden programın son oturumunda Sezai Karakoç’un “Çocukluğumuz” adlı şiiri ile Necip Fazıl Kısakürek’in "Sakarya Türküsü" adlı şiiri incelenerek yazarların hayatları konuşuldu.

Ülkemizde ikamet eden engelli Suriyeli misafirlere yönelik çalışmalar yapan Sened Derneği yönetim kurulu başkanı Sait Nahhas, uygulama müdürü Erkan Tnirğan ve Suriye Topluluğu Başkanı Mustafa Alhuseyin’den oluşan heyet vakfımızı ziyaret etti.

4 Mart Perşembe günü gerçekleştirilen ziyarette başkanımız Turgay Aldemir ile görüşen heyetle çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Özellikle Türkiye içinde ve Kuzey Suriye’de ortak yapılacak projeler üzerinde fikir teatisinde bulunuldu.

Ülkemizde; Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak üç dilde yayımlanan İşrak Gazetesi’nin 123. sayısı çıktı. Pandemi sürecinde e-gazete olarak yayın hayatına devam eden gazetenin bu sayısında Suriye devrimi manşete taşınarak; “Nesiller boyu süren bir devrim... ölmez” manşeti atılmış.

15 günde bir yayımlanan gazetenin sürmanşetinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’nin terörle mücadelesi meşru hak ve insani görevidir” demeci yer alıyor.

Türkiye’den ve Suriye’den birçok gazeteci, yazar, şair, aydın, kanaat önderi ve akademisyenin yazılarıyla katkıda bulunduğu gazetenin bu sayısında; Subhi DUSUKİ “Suriye devrimi galip gelecektir”, Ali Muhammed ŞERİF “Sana dönecek”, Yasser Al-HUSSEİNİ “Ulus devlette medya özgürlüğü” Taha KILINÇ “Soğuk temas”, Yasin AKTAY “Kendi âlemimizin bir şahidi: Muhammed Emin Saraç”,  Burhanettin DURAN “Terörle mücadelede unutulmaması gerekenler” makaleleri öne çıkıyor.

Gazetede daha birçok yazar ve şairin; şiir, deneme, öykü ve makaleler ile Türkiye’den ve Suriye’den öne çıkan birçok aktivite ve habere de yer veriliyor.

İşrak Gazetesi’nin 123. sayısını çevirim içi okumak için tıklayın.

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Genç Öğretmen Birimi tarafından hazırlanan “Tahta Kalem” fanzininin ikinci sayısı yayımlandı. “Bazı Kalemler Ufku Göstermek İçindir” sloganıyla ayda bir çıkarılan fanzinin bu sayısında Aliya İzzetbegoviç’in “Yeryüzünün öğretmeni olabilmek için, gökyüzünün öğrencisi olmak lazım” sözü manşete taşınmış.

Bir edebiyat çalışması olarak çıkarılan fanzinde; öğretmen günlükleri, denemeleri, hatıraları, öğretmen-öğrenci iletişiminin mizahi boyutu yer alıyor.

Tahta Kalem’in ikinci sayısında Fazilet Taş; Turritopsis Dohrnii, Fatıma Zehra Soylak; Neyi Bildik ki Neyi Unutalım, Meryem Güler; Bugün Bir Düş Gördüm Ben, Esra Altıok Sevdi; Altını Çizdiklerim, Dua Elneccar; Kalbine Bir Bak, Zeynel Kaplan; Rüzgârı Dinleyen Çocuk, Serpil Yılmaz; Bir Mucizenin Öyküsü, Turgut Kahveci; Muallim ve Gönül İnsanı Nurettin Topçu yazıları yer alıyor.

“Tahta Kalem” fanzinine siz de katkıda bulunmak isterseniz eğitime ve öğretmene dair tüm eserlerinizi This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinden yayın kuruluna ulaştırabilirsiniz.

Fanzini PDF olarak okumak/indirmek için tıklayın

Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Ortaöğretim Biriminin Türkiye geneli lise öğrencilerine yönelik hazırladığı çevrimiçi  "Dijital Sinema Atölyesi" 27 Ocak Cumartesi günü başladı.

27 Şubat - 17 Nisan tarihleri arasında yapılacak olan "Dijital Sinema Atölyesi"nde moderatör Turan Yaman ve alanında uzman konuk eğitimciler tarafından öğrencilerle 4 film ve 4 belgesel üzerinden sinema eleştirisi yapılacak. Atölye kapsamında; Altın ve Bakır, Marslı, Sevginin Gücü ve Eşkıya filmleri ile Yapay Zekâ, Sağlık Nedir, 25 Litre ve Yuva belgeselleri öğrencilerle kritik edilecek.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Sayın Davut Gül'ün eşi Gülden Gül ve beraberindeki heyetle Mozaik Kadın ve Aile Derneğine ziyarette bulundu. 1 Mart Pazartesi günü gerçekleştirilen ziyarette pandemi sırası ve sonrasında şehrimizde yapılması planlanan kadın, çocuk ve aile çalışmaları ile ilgili fikirler görüşüldü.

Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu, yetim annelerine yönelik düzenlediği kitap tahlili programında Nevzat Tarhan’in “Değerler Eğitimi” kitabı tahlil edildi.

27 Şubat Cumartesi günü pandemi dolayısıyla video konferans yöntemiyle çevrimiçi olarak düzenlenen programa 30 yetim annesi ve Bülbülzade Vakfı yetim Komisyonu üyeleri katıldı.

Fatma Temizer tarafından sunulan kitap tahlili sunumunun ardından kitap içeriği ile ilgili yarışma yapıldı. Yarışmada dereceye giren ilk 4 yetim annesine günün anısına hediye paketi verildi. Program yapılan hasbihallerin ardından sona erdi.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bulbulza/public_html/templates/shaper_newsplus/html/com_k2/templates/default/user.php on line 260
Page 1 of 109
Arabic English Turkish

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow