Pazar, 28 Kasım 2021

İyilik Derneği Gaziantep Temsilciliği, soğuk havanın arttığı şu günlerde ihtiyaç sahiplerine kömür yardımında bulunuyor.

İyilik Derneği Gaziantep Temsilciliği 26 Kasım Perşembe günü yaptığı yardım organizasyonunda ihtiyaç sahibi 5 aileye kömür yardımında bulundu. Yardım için hazırlanan 2 ton kömür İyilik Derneği ekipleri tarafından ihtiyaç sahiplerinin evlerine kadar götürülerek teslim edildi.

Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Gaziantep Şubesi Yüksek Öğretim Birimi, Gaziantep Üniversitesi Tömer de Türkçe eğitimi alan uluslararası öğrencilerle tanışma toplantısı düzenledi.

22 Kasım Pazartesi günü Pusula Kitapevi’nde düzenlenen toplantıya Mısır, Suriye, Bangladeş, Somali, Çad, Nijerya, Mozambik’den öğrenciler katıldı. Toplantıda uluslararası öğrencilerle yapılan faaliyetler ve dergi çalışması anlatılarak önümüzdeki dönemde yapılacak faaliyetlerle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından Öğretmenler Günü münasebeti ile açık hava sinema etkinliği gerçekleştirildi. 

Bey Mahallesinde bulunan Cenani Konağında gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda öğretmen katıldı. Programda öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ kısa bir selamlama konuşması yaptı. “Medeniyetimizi inşa eden insandır öğretmen. Öğretmen beşerden insan olma serüvenimizin en önemli rehberidir. Biz öğretmenlerimizi çok seviyoruz. Ama öğretmen olmak için mutlaka devlet kadrosunda çalışmak da gerekmiyor. Her insan kendi çevresindekiler için bir gönüllü öğretmendir. Aslında bugün hepimizin günüdür. Bu etkinliğimize katıldığınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim. Buna benzer kültürel ve sosyal çalışmalarımız her alanda devam edecektir” dedi.

Programda hep birlikte “Ekim Düşü” adlı filmin izlenmesi ve ateş etrafında yapılan sıcak sohbetin ardından sona erdi.

Çarşamba, 24 Kasım 2021 13:25

Suriye Çalışmaları ve Sivil Toplum

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Suriye Sosyal ve Demokratik Derneği tarafından Şanlıurfa’da düzenlenen “Suriye Çalışmaları ve Sivil Toplum” üst başlıklı seminere konuşmacı olarak katıldı.

23 Kasım Salı günü dernek merkezinde düzenlenen panele dernek yetkilileri ve STK temsilcileri katıldı. Aldemir, konuşmasında şu huşulara değindi;

Kanaat önderleri, edebiyatçılar, düşünürler, din adamları, öğretmenler, akademisyenlerin geleceğin inşasında çok önemli rolü vardır.

Kadınlarımızı, gençlerimizi, çocuklarımızı sahiplenmezsek batılılar Afganistan’da olduğu gibi onları yetiştirip tekrar buraya gönderirler.

Bir toplumda fikir ve düşünce öne çıkmazsa askeri güç öne çıkar.

İnsanlar size gelmez, meramınızı onlara anlatmalısınız. İçinizden bir heyet oluşturup tüm kesimleri gezip derdinizi anlatmalısınız.

Türkiye’deki STK’larla iş birliği yapmalısınız. Sizin yönetim kurullarınızda onlardan temsilci olmalı. Onların yönetiminde de sizin temsilciniz olmalı. Biz bunu başardık. Bülbülzade Vakfı ve Anadolu Federasyonu yönetimlerinde seçilmiş Suriyeli arkadaşlarımız var.

Yüz yıldan bu yana kurtuluş için her yolu denedik. Bir araya gelip, fikri mülahazalarda bulunup, çözüm üretmeliyiz.

Aldemir sözlerini şöyle sürdürdü; “Gerek Türkiye’nin gerek Suriye’nin gerek İslam coğrafyasının, dünyanın geleceği farklılıklara saygı duyan topluluklara bağlı. Bizler insanlıkta kardeş, en nihayetinde yolda arkadaş insanlarız. Diğer taraftan özellikle sivil toplum örgütlerinin bakış açısının daha üstünde bir pozisyonda olması, ayrıştırıcı değil birleştirici olması, yara sarıcı olması gerekir.

Bizim bir teşkilatımızın, bir derneğimizin, bir vakfımızın, bir siyasi partimizin olması gayet normaldir, olmalıdır da. Ancak bizim gibi düşünmeyenler bizim düşmanımız değildir, ötekimiz değildir. Tıpkı akşam gideceğimizin bir evimizin olması gibi. Ancak arada gittiğimiz amcamızın, dayımızın, halamızın evinin olması gibi farklı evlerle de bağımızın ve akrabalığımızın olması gerekir. Bunun gibi faklı teşkilatlarla da bağımızın olması ve bunu ihmal etmemeliyiz. Bugün burada da farklı teşkilatlarla bir aradayız ve coğrafyamızın geleceği için konuşuyoruz. Bu çok kıymetli bir şey” dedi.

Turgay Aldemir, panele katılanlar tarafından kendisine yöneltilen sorulara da yanıt verdi. Toplantıya katılanlar ilk defa böyle nitelikli, ufuk açıcı bir organizasyon yapıldığını belirterek bu tür organizasyonların devam etmesi gerektiğinin altını çizdiler.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Kaçmazer, Fecr Radyo Müdürü Alaaddin Hüsso ve Suriye Koordinatörü Melih Ay’dan oluşan heyet Şanlıurfa’da faaliyet gösteren STK’ları ziyaret etti.

Etkinlik kapsamında Suriye ve göç üzerine çalışmalarda bulunan düşünce kuruluşu Nor East Derneği ve Şanlıurfa kanaat önderlerinden Muhammed Aslan ziyaret edildi.

Ziyarette Suriye içinde ve Türkiye’de fikir ve düşünce alanlarında birlikte yapılabilecek iş birliği alanlarına yönelik faaliyetler gündem edildi. Rasulayn ve Şanlıurfa bölgesinde radyo ve araştırma merkezi kurulumu konularında mutabık kalındı.

Vakfımız tarafından 2011-2021 yılları arasında Suriyeli muhacirlere yönelik olarak yapılan faaliyetlerin derlendiği "Göç ve Sosyal Uyum Çalışmaları" raporu yayımlandı.

2011 yılında Suriye'deki iç savaşın başlaması, Suriye halkının bölge ülkelerine ve ülkemize sığınmasıyla 10 yılı aşkındır birçok alanda devam eden çalışmalar, titiz bir çalışmanın sonunda rapor haline getirildi. 44 sayfadan oluşan raporda; Sosyal uyum çalışmaları, lobi faaliyetleri, basın, yayın, medya ve iletişim, güvenli bölge çalışmaları, eğitim faaliyetleri, akademik çalışmalar, öğrenci çalışmaları ve insani yardımlar temel başlıkları altında toparlanan faaliyetler anlatılıyor.

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM), Ortadoğu Medya İletişim Merkezi, Şafak Radyo, Şafak Kürdi, Fecr Radyo, İşrak Gazetesi, Anadolu Kültür Merkezleri, Minberşam Derneği, Yeryüzü Gençlik ve Spor Kulübü ve Anadolu Öğrenci Birliği birimlerinin de destek verdiği “Göç ve Sosyal Uyum Çalışmaları” raporunu aşağıdan e-kitap olarak okuyabilirsiniz.

Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Gaziantep Şubesi Ortaöğretim birimi öğrencilerin ara tatilini değerlendirerek Gaziantep’in tarihi mekanlarına geziler düzenledi.

İki grup halinde 97 öğrencinin katılımıyla yapılan gezilerde; Tekke Cami, Şeyh Fetullah Cami, Ali Nacar Cami, Boyacı Cami, Kurtuluş (savaş) Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Mevlevihane Müzesi, Kozluca Kasteli, İhsanbey Kasteli, Pişirici Mescidi, Zincirli Bedesten, Bakırcılar Çarşısı ve Gaziantep Kalesi ziyaret edildi. Gezilere eşlik eden İstikrar Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Rahmi Açıkkol tarihi mekanlarla ilgili öğrencilere bilgiler verdi.  Gezi süresince hoşça vakit geçiren öğrencilere çeşitli ikramlar da yapıldı.

İyilik Derneği Gaziantep Temsilciliği ve Avrupa Yardım Vakfı, düzenledikleri gezi ve ziyaret organizasyonlarıyla kutsal emanetlerimiz olan yetimlere unutulmaz anlar yaşatıyor.

İyilik Derneği Gaziantep Temsilciliği, Avrupa Yardım Vakfı iş birliği ile düzenlenen organizasyonla yaklaşık 100 kişiden oluşan yetim aile gurubu önce Rumkale’ye gezi düzenledi. Avrupa Yardım Vakfı’ndan eğitim bursu alan yetim çocukların ve ailelerinin katıldığı etkinlikte Fırat Nehri’nde feribot turuna çıkıldı. Eşsiz doğa manzarası eşliğinde Fırat Nehri’nin serin esintisinde tura katılan yetimler gönüllerince eğlendiler.

Bir diğer organizasyon ise Gaziantep Hayvanat Bahçesine düzenledi. 18 Kasım Perşembe günü düzenlenen etkinlikte hayvanat bahçesini gezen yetim çocuklar arkadaşlarıyla birlikte eğlenceli vakit geçirdiler.

Gezinin ardından topluca Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi’ni ziyaret eden yetimlere burada yemek ikramı yapıldı. Ardından vakıf başkanı Turgay Aldemir’i ziyaret eden yetimler, burada başkanla muhabbet ederek vakıf çalışmalarıyla ilgili sorular sordular. Ziyarette yetim çocuklara çeşitli hediyeler takdim edildi. Yetim çocukların ziyareti vakıf önünde çekilen toplu hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

El Bab Anadolu Kültür Merkezi’nde, Lew Tolstoy’un Tire Kitap tarafından Arapça’ya çevrilen eseri “İnsan Ne ile Yaşar” kitabının tahlili yapıldı.

Suriye’nin El Bab kentinde faaliyetlerine devam eden Anadolu Kültür Merkez’nde birçok alanda eğitimler ve kurslar devam ediyor.  Anadolu Kültür Merkezinde son yapılan etkinlikte Rus yazar Lew Tolstoy’un Tire Kitap tarafından Arapça’ya çevrilen eseri “İnsan Ne ile Yaşar” kitabının tahlili yapıldı. 16 Kasım Salı günü yapılan kitap tahlili etkinliğine kültür merkezlerinde eğitimlere devam eden öğrenciler ve eğitimciler katıldı. Sunumcu tarafından etkileşimli bir şekilde sunulan kitap tahliline katılımcılarda katkıda bulundu.

Perşembe, 18 Kasım 2021 13:39

İşrak Gazetesi’nin 140. Sayısı Çıktı

Ülkemizde; Türkçe ve Arapça olarak yayımlanan İşrak Gazetesi’nin 140. sayısı çıktı. Pandemi döneminde e-gazete olarak yayın hayatına devam eden gazetenin bu sayısında Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadele vizyonu manşete taşınarak; “Türkiye’nin Yeşil Kalkınma Devrimi” manşeti atılmış.

Türkiye’den ve Suriye’den birçok gazeteci, yazar, şair, aydın, kanaat önderi ve akademisyenin yazılarıyla katkıda bulunduğu gazetenin bu sayısında; Subhi DUSUKİ “Türkiye’den dilenen özür”, Ahmed Mazhar SAADU “Hafız Esad Suriye vatanını nasıl talan etti?”, Dr. Zakaria MELEHİFJİ “Kuzey Suriye ve çözüm sorunu”, Ali El-SAWY “Mısır ve Türkiye..henüz olgunlaşmamış bir yakınlaşma” Yasin AKTAY “Arap gençlerinin haber verdiği gelecek”, Burhanettin DURAN “Türkiye’nin nereye gittiği” kimleri ilgilendirir?” makaleleri öne çıkıyor.

Gazetede daha birçok yazar ve şairin; şiir, deneme, öykü ve makaleleri ile Türkiye’den ve Suriye’den birçok etkinlik ve habere de yer veriliyor.

İşrak Gazetesi’nin 140. sayısını çevirim içi okumak için tıklayın.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bulbulza/public_html/templates/shaper_newsplus/html/com_k2/templates/default/user.php on line 260
Page 1 of 136

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow